reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
To zależy jaką kategorię masz na zwolnieniu.
Jeżeli 1-"leżące" to ZUS może Cię skontrolować i musisz być wtedy w domu.....chyba, że jesteś u lekarza.
Jeżeli 2-"chodzące":rofl2: to jedź.
 
reklama
Celem zwolnienia jest zapewnienie ubezpieczonemu możliwości leczenia się. I dlatego też jest zwalniany z obowiązku pracy. Potraktowania czasu choroby jako okazji do prywatnych wyjazdów może być potraktowane jako złamanie prawa i może być np. powodem oskarżenia ubezpieczonego o wyłudzenie zwolnienia i świadczeń pieniężnych.Oczywiście mało prawdopodobne by taka sytuacja zaistniała ale ryzyko jest.
 
no właśnie mam "chodzące," a w pracy nie ma dla mnie stanowiska, więc dlatego zwolnienie, a "chodzących" nie sprawdzają?
 
nawet jeśli zwolnienie jest z oznaczeniem "chodzącym" nie znaczy to że mozna l4 traktować jak urlop
"chodzące" oznacza możliwość pójścia do sklepu, apteki
pracodawca zawsze moze sprawdzić, a o każdej zmianie miejsca przebywania należy poinformowac pracodawcę, bo można np. być na zwolnieniu u rodziców, pod ich opieką...
info z zusu
p.s.
ja bym nie poleciała z uwagi na dzidzię
 
jakto z uwagi na dzidzie? przecież można latać, lekarz mi pozwolił, a pracodawca też wie , że lecę, obawiam się tylko zusu, nie takich rad oczekiwałam :) raczej chodziło mi o to, czy ktoś miał kontrole?
 
Oczywiście średnia jest wyliczana z ostatnich 12tu miesięcy. Mnie sie to b.opłaciło, bo mam pensję wyższą o ponad 6 stówek, jak tu nie siedzieć w ciązy na L4.???? Mnie się opłaca, a juz tak nigdy nie skorzystam, zresztą jeszcze się w życiu wiele lat napracuję, a tak przynajmniej nie mam nerwówki, jak w pracy:)

Po miesiącu wypłąca ZUS, zgadza sie:)
 
Dziewczyny a jak jest w sytuacji jeśli pracuje u tego samego pracodawcy od ponad roku ale od lutego jestem na pełny etat wczesniej pół etatu i od maja jestem na L4 ile będzie wynosić moje chorobowe bo jesli wyliczają z 12mcy to nieciekawie ale to zaprzeczało by wpisowi na poradach prawnika https://www.babyboom.pl/forum/porady-prawnika-f344/obliczanie-wynagroszenia-przy-l4-39169/
rozmawiałam ze znajomą księgową i również powiedziała ze 100% wynagrodzenia więc juz mam mętlik w głowie
 
Oczywiście średnia jest wyliczana z ostatnich 12tu miesięcy. Mnie sie to b.opłaciło, bo mam pensję wyższą o ponad 6 stówek, jak tu nie siedzieć w ciązy na L4.???? Mnie się opłaca, a juz tak nigdy nie skorzystam, zresztą jeszcze się w życiu wiele lat napracuję, a tak przynajmniej nie mam nerwówki, jak w pracy:)

Po miesiącu wypłąca ZUS, zgadza sie:)

Dziewczyny, a u mnie jakieś dziwne rzeczy z wynagrodzeniem się dzieją. Na L4 jestem od 2 miesiąca i odkąd ZUS płaci pracodawcy to co miesiąc dostaję inną wypłatę. Księgowa powiedziała że tak jest zawsze tylko zależy jak rozliczą zwolnienie ?!

Możecie mi wyjaśnić jak jest faktycznie? Czy to nie powinny być jakieś w miarę stałe kwoty?
 
reklama
Asiorek, będziesz dostawała pensję za cały etat - art. 40 ustawy zasilkowej mówi, że jeżeli nastąpiła zmiana umowy o pracę (np. zmiana etatu) to podstawą jest nowe wynagrodzenie.
 
Do góry