reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Staraczki na 2016 rok :)

reklama
Widze ze duzo dziewczn ma miec @ poczatkiem nowego roku. Ja mam planowo na 3.01 ale testowac chce 31.12 ;)
Za testujace trzymam kciuki bo watek wrzesniowki 2016 jest pusty ;)
 
reklama
Jak wykonać badanie szyjki macicy?

Aby badanie było miarodajne, powinno być wykonywane przez cały cykl w tej samej pozycji oraz o podobnej porze dnia, np. zawsze podczas wieczornej toalety czy zawsze po powrocie z pracy. Badanie wykonujemy po oddaniu moczu. Lepiej wykonać je przed niż po ciepłej kąpieli w wannie, gdyż szyjka pod wypływem ciepła może stać się miększa i bardziej rozpulchniona. Podobnie będzie zaraz po wstaniu z łóżka.

Badamy szyjkę, wprowadzając czysty palec (lub dwa) do wnętrza pochwy. Najlepiej wykonywać je w pozycji kucznej lub stawiając jedną nogę na podwyższeniu, np. stołeczku lub sedesie. Opuszkiem palca naciskamy ścianki szyjki badając jej twardość, zwracając jednocześnie uwagę na zmiany w jej położeniu i otwartości. Po wykonaniu badania zaznaczamy na karcie cyklu informacje dotyczące konsystencji (twarda/miękka), położenia (nisko/średnio/wysoko) i otwarcia jej ujścia (zamknięta/lekko otwarta/otwarta).

Naukę samobadania najlepiej zaczynać w ustalonej fazie lutealnej, gdy szyjka jest łatwo wyczuwalna. Dzięki temu już w następnym cyklu można będzie rozpoznać jej zmiany w kierunku płodności.

Szyjka macicy w okresie niepłodności

Zarówno po miesiączce, jak i po jajeczkowaniu, szyjka macicy jest twarda, jej ujście zamknięte, a ona sama położona nisko, czyli blisko ujścia pochwy. Twardą szyjkę porównuje się do dotyku palcem wskazującym czubka nosa. Pod naciskiem palca stawia wyraźny opór. Wyczuwalne zagłębienie jest szczelnie zamknięte, a w okresie niepłodności poowulacyjnej zwykle wypełnione gęstym, lepkim czopem śluzowym.

Szyjka macicy w okresie płodności

Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów szyjka zaczyna mięknąć, stawiając coraz mniejszy opór naciskowi palca. Jej ujście wyraźnie się otwiera, aż zaczyna przypominać krater wulkanu. Można weń zagłębić czubek palca. Położeniem szyjka zbliża się do sklepienia pochwy, czasem wprost uniemożliwiając jej dosięgnięcie podczas badania.

Szczyt objawu szyjki macicy

Podobnie jak przy objawie śluzu, możemy wyróżnić dzień nazywany Szczytem Objawu Szyjki Macicy. Jest to ostatni dzień, w którym szyjka jest najbardziej otwarta, najbardziej miękka i najwyżej położona. Możemy go stwierdzić retrospektywnie, czyli jeśli następnego dnia zauważymy, że zaczyna ona twardnieć i obnażać się, a ujście się zamyka, oznacza to, że poprzedni dzień był dniem szczytu. Zmiany w kierunku niepłodności następują, podobnie jak w przypadku śluzu szyjkowego, zwykle w ciągu jednego do trzech dni. Do końca cyklu szyjka jest położona nisko, pozostaje twarda i zamknięta.

Wyznaczanie końca okresu płodności z pomocą szyjki

jeżeli są 3 wyższe temperatury po szczycie śluzu, z których trzecia spełnia warunek 0,2 stopnia, można przyjąć niepłodność wieczorem tego dnia, o ile szyjka wykazuje tendencję do zamykania się
jeżeli są trzy dni twardej i zamkniętej szyjki, wówczas niepłodność trzeciego dnia wieczorem można przyjąć, o ile temperatura wykazuje co najmniej tendencję do zwyżki (wyznaczony w ten sposób koniec płodności ma skuteczność taką jak niepłodność wyznaczona przez trzy wyższe temperatury)

Dni niepłodności na początku cyklu:

najmniejsza zmiana może świadczyć o rozpoczęciu okresu płodności (przemieszczanie szyjki do boku lub góry, szyjka staje się nieco bardziej miękka, nieco się rozwiera, w okolicy szyjki zaczyna być nieco wilgotno)
przy badaniu szyjki niepłodność ustala się z dnia na dzień, w zależności od oceny konkretnego dnia
 

Załączniki

  • szyjka2.png
    szyjka2.png
    16 KB · Wyświetleń: 558
  • szyjka3.png
    szyjka3.png
    16 KB · Wyświetleń: 457
  • szyjka.png
    szyjka.png
    16 KB · Wyświetleń: 31 756
Do góry