reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Słodkie marcowe mamusie, czyli cukrzyca ciężarnych

reklama
Hej,
Mam wątpliwy zaszczyt dołączyć do grona słodkich mam [emoji21]
Jestem w 10tc, pomiar glukozy z krwi był bardzo przekroczony i moja ginka wysłała mnie juz na krzywa, która zrobię w poniedziałek.
Kazała mi przejść na dietę i tu pojawia sie problem, bo nie mam pojęcia co moge jeść...
Nie moge znaleźć nic konkretnego w necie i szczerze liczę na Wasza pomoc.


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
Hej, spokojnie... Nie takim diabeł straszny jakim go malują. ;)
Przede wszystkim należy jeść 5-6 posiłków dziennie i pić przynajmniej 2l płynów (woda niegazowana, herbata bez cukru). Posiłki co 3-4 godziny. U mnie wygląda to tak: śniadanie, II śniadanie, obiad jednodaniowy, podwieczorek, kolacja.
W diecie należy wykluczyć: słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, słodzone produkty, np. dżemy i produkty o wysokim ig. Warto planować sobie posiłki i zajrzeć w tabele. Przykładowe tabele masz tutaj: Link do: indeks glikemiczny - tabele

W moim przypadku cukier podnoszą mi:
- chleb, nawet razowy. Kupuję chleb ProBody. Po nim mam idealny cukier. Wypróbuj różne chleby razowe, żytnie i sprawdź, który jest dla Ciebie odpowiedni;
- mleko, śmietana. W niewielkich ilościach jest ok. Zupy zabielam mlekiem 2%. Dla cukrzyków dobre mleko to 2%;
- czerwona papryka - zastępują ją zieloną lub żółtą.

Należy też ograniczyć słodkie owoce: banany i winogrona, brzoskwinie i nektarynki. Wskazane są pomarańcze, grejpfruty, śliwki.

Ja dżem wysokosłodzony zastępuję dżemem, który znalazłam w Kauflandzie. Zamiast 30g cukru, ma 18g na 100g i zjadam z nim dwie kanapki z białym chudym serem i chlebem Probody - dobre na podwieczorek. :)

Cukrzyk powinien jeść chude mięsa, wędliny i nabiał. Ja jem głównie wołowinę i kurczaka: duszone, gotowane na parze i pieczone. Prawie wcale nie smażę, a jeśli smażę, to na oleju kokosowym. Ostatnio zrobiłam gulasz wołowy duszony z kaszą gryczaną na obiad. Pyszne i zdrowe. :)

Wczoraj zakupiłam też pakę różnych zdrowych produktów do wypróbowania i które są polecane dla cukrzyków:
- erytrytol - słodzik, który jest zdrowym zamiennikiem cukru, można nim dosładzać desery, piec ciasta, itd.
- hummus - pasta z ciecierzycy - ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny,
- ciecierzyca - mam fajny przepis na pasztet, jest pyszny,
- nasiona chia - dodatek do jogurtu, deserów, ma dużo błonnika, który obniża cukier,
- masło orzechowe bez soli i cukru - pierwszy raz wypróbuję,
- siemię lniane - będę piec swój chleb na zakwasie i dodam siemię lniane,
- mąka z amarantusa - zawiera dużo żelaza i błonnika, dobre na ciasta, ciastka,
- płatki jaglane - wypróbuję na śniadanie lub II śniadanie,
- tofu,
- owoce goji - do śniadania, deserów.

Warto pamiętać o zdrowych tłuszczach: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, dobre masło na kanapki.

Mi cukier jeszcze obniża ogórek kiszony, cynamon.

No i ruch! Spacery, basen. Ja jeżdżę też na rowerze. Np. wczoraj miałam cukier 147, pojeździłam na rowerze pół godziny i cukier spadł do 74.

Jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy, to napiszę. Ja próbuję wiele różnych przepisów. Jeśli coś jest dobrego, to na pewno napiszę tutaj. :)
 
Hej, spokojnie... Nie takim diabeł straszny jakim go malują. ;)
Przede wszystkim należy jeść 5-6 posiłków dziennie i pić przynajmniej 2l płynów (woda niegazowana, herbata bez cukru). Posiłki co 3-4 godziny. U mnie wygląda to tak: śniadanie, II śniadanie, obiad jednodaniowy, podwieczorek, kolacja.
W diecie należy wykluczyć: słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, słodzone produkty, np. dżemy i produkty o wysokim ig. Warto planować sobie posiłki i zajrzeć w tabele. Przykładowe tabele masz tutaj: Link do: indeks glikemiczny - tabele

W moim przypadku cukier podnoszą mi:
- chleb, nawet razowy. Kupuję chleb ProBody. Po nim mam idealny cukier. Wypróbuj różne chleby razowe, żytnie i sprawdź, który jest dla Ciebie odpowiedni;
- mleko, śmietana. W niewielkich ilościach jest ok. Zupy zabielam mlekiem 2%. Dla cukrzyków dobre mleko to 2%;
- czerwona papryka - zastępują ją zieloną lub żółtą.

Należy też ograniczyć słodkie owoce: banany i winogrona, brzoskwinie i nektarynki. Wskazane są pomarańcze, grejpfruty, śliwki.

Ja dżem wysokosłodzony zastępuję dżemem, który znalazłam w Kauflandzie. Zamiast 30g cukru, ma 18g na 100g i zjadam z nim dwie kanapki z białym chudym serem i chlebem Probody - dobre na podwieczorek. :)

Cukrzyk powinien jeść chude mięsa, wędliny i nabiał. Ja jem głównie wołowinę i kurczaka: duszone, gotowane na parze i pieczone. Prawie wcale nie smażę, a jeśli smażę, to na oleju kokosowym. Ostatnio zrobiłam gulasz wołowy duszony z kaszą gryczaną na obiad. Pyszne i zdrowe. :)

Wczoraj zakupiłam też pakę różnych zdrowych produktów do wypróbowania i które są polecane dla cukrzyków:
- erytrytol - słodzik, który jest zdrowym zamiennikiem cukru, można nim dosładzać desery, piec ciasta, itd.
- hummus - pasta z ciecierzycy - ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny,
- ciecierzyca - mam fajny przepis na pasztet, jest pyszny,
- nasiona chia - dodatek do jogurtu, deserów, ma dużo błonnika, który obniża cukier,
- masło orzechowe bez soli i cukru - pierwszy raz wypróbuję,
- siemię lniane - będę piec swój chleb na zakwasie i dodam siemię lniane,
- mąka z amarantusa - zawiera dużo żelaza i błonnika, dobre na ciasta, ciastka,
- płatki jaglane - wypróbuję na śniadanie lub II śniadanie,
- tofu,
- owoce goji - do śniadania, deserów.

Warto pamiętać o zdrowych tłuszczach: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, dobre masło na kanapki.

Mi cukier jeszcze obniża ogórek kiszony, cynamon.

No i ruch! Spacery, basen. Ja jeżdżę też na rowerze. Np. wczoraj miałam cukier 147, pojeździłam na rowerze pół godziny i cukier spadł do 74.

Jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy, to napiszę. Ja próbuję wiele różnych przepisów. Jeśli coś jest dobrego, to na pewno napiszę tutaj. :)

Dziękuje Ci bardzo!? [emoji8]
Dodalas mi wiele otuchy, bo generalnie to sie tym podlamalam... Wiem, ze z czasem to ogarnę, ale na razie to nie mam pojęcia co i jak.
Najgorsze jest to, ze nie wiem dokładnie co moge jeść... Nie ukrywam, ze jakos super hiper zdrowo to ja nigdy sie nie odżywiałam i kocham słodkie...

Jak macie jakies przepisy to chętnie skorzystam.

Pierwsza ciąża była dużo łatwiejsza ....


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Ja co prawda do końca to nie muszę być na diecie bo cukrzycę mam już 9lat ujawniła się w poprzedniej ciąży i jestem na insulinie w pompie ale staram się odżywiać tylko zdrowo żeby nie wlewać w siebie insy litrami na początku też byłam zielona i np nie sądziłam że białe zwykłe pieczywo może mieć wpływ na naszą glikemie z czasem to wszystko ogarniesz głowa do góry:)

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
 
Dziękuje Ci bardzo!? [emoji8]
Dodalas mi wiele otuchy, bo generalnie to sie tym podlamalam... Wiem, ze z czasem to ogarnę, ale na razie to nie mam pojęcia co i jak.
Najgorsze jest to, ze nie wiem dokładnie co moge jeść... Nie ukrywam, ze jakos super hiper zdrowo to ja nigdy sie nie odżywiałam i kocham słodkie...

Jak macie jakies przepisy to chętnie skorzystam.

Pierwsza ciąża była dużo łatwiejsza ....


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
U mnie to już druga ciąża z cukrzycą.

Mój przykładowy jadłospis i cukry były idealne:
Śniadanie: dwie kanapki z chlebem Probody, chudą wędliną z kurczaka, sałatą, pomidorem i ogórkiem (warzyw można do woli)
II śniadanie: pomarańcza, herbata bez cukru
Obiad: zupa ogórkowa gotowana na kurczaku i warzywach zabielana mlekiem - duuży talerz, że naprawdę dobrze się najdam
Podwieczorek: dwie kanapki (chleb Probody) z chudym twarogiem (pół kostki) i dżemem niskosłodzonym (3 łyżeczki)
Kolacja: dwie kanapki (chleb Probody) z pastą z makreli (filet wędzony z makreli, cebulka, ogórek kiszony, jajko).

Na razie chudnę, ale nie chodzę głodna...
 
reklama
Do góry