reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rozwoj wczesniaka pytania

Dołączył(a)
11 Grudzień 2010
Postów
7
czesc,
Jestem ojcem wczesniaka urodzonego w 34 tygodniu (apgar 9).
Obecnie ma 10 tygodni i 5 dni.
Martwie sie bo nie skupia sie na twarzach i przedmiotach, nie usmiecha sie.
Patrzy w rozne strony nie wiadomo na co.
Czasem jak ma dobry humor (glownie przy jedzeniu) to wodzi wzrokiem za zabawka lub za rodzicem (ale niepotrafi dluzej skupic sie na jednym miejscu).
Neurolog stwierdzil ze troche mu sie to nie podoba, ze jeszcze nie skupia sie.

Jakie macie doswiadczenia w takch przypadkach?
Czytalem ze tak moze byc a potem maluch nagle zaczyna przyspieszac rozwoj 0- opiszcie prosze swoje przypadki
 
reklama
Nie piszesz czy miał jakieś problemy neurologiczne, inne przypadłości wcześniacze... Zakładam, że nie. Więc musisz wiedzieć, że wcześniaka porównujemy do innych dzieci ( o ile wogóle da się zrobić takie porównania) biorąc pod uwagę wiek korygowany. Trzeba odjąć od jego wieku te brakujące do porodu tyg. Czyli synek ma teraz 2 tyg i 5 dni. Takie maluszki urodzone o czasie jeszcze nie skupiają wzroku a co dopiero wcześniak, który ma tyle do nadrobienia. Moja zaczęła się skupiać na mojej twarzy jak miała jakiś miesiąc, półtora korygowanego. Ale jest dzieckiem po wylewach, do tego jest nadpobudliwa i do tej pory nie umie się tak skupić, bo wszystko dookoła ją interesuje. Myślę, że za wcześnie się martwić. Raczej stymulujcie jego wzrok. Na poczatek czarno białe lub jaskrawe zabawki, mogą być wzory na kartkach, moja lubiła u mnie ubrania w paski, wpatrywała się w nie na poczatku. Jaskrawa szminka na ustach przyciągnie wzrok (ale raczej nie u ciebie :-D). No i nie może mieć za dużo bodźców wokół siebie bo nigdy się nie skupi.
 
hej
dziekuje za opdpowiedz.
Moja CORKA:) ma teraz 4 tygodnie i 5 dni korygowanego...
Tez jest dosyc nerwowa i wrazliwa...
W jakim wieku jest Twoja corka? Kiedy miala pierwszy usmiech?
Czy jakos ją masujesz/rehabilitujesz?
 
Moja Paulinka ma 8 miesięcy a powinna mieć 5. Uśmiech był jeszcze w szpitalu pod koniec pobytu ale czy świadomy? Chyba już tak, bo ona umysłowo idzie bardzo do przodu, wyprzedza wiek korygowany. Ruchowo gorzej. rehabilitowana met NDT Bobath od 8 tyg życia, do tego masaż shantalla. Ćwiczymy codziennie w domu i 4 razy w tyg z rehabilitantkami. Nasza historia jest opisana w tym wątku https://www.babyboom.pl/forum/wczesniaki-f20/paulinka-27tc-1100g-37cm-39852/
 
Mój synek jest z 35 tygodnia i też długo nie skupiał wzroku ani na zabawkach ani na twarzach. Nawet nie - spojrzy i nie skupi wzroku na dłużej, tylko w ogóle jakby dla niego nie istniały. Już się zaczynaliśmy tym martwić, ale jak miał około 12 tygodni (korygowane 7) nagle wszystko się odmieniło - teraz pięknie wodzi wzrokiem za zabawkami, śmieje się , odpowiada na uśmiech. A jak miał 3 miesiące sam złapał zabaweczkę i włożył sobie do buzi, choć nie wiem czy to nie przypadek - powtórzył kilka razy i teraz nic.
Przeglądałam tu na forum wątek na podobny temat i skończyło się dobrze, czego i Wam życzę :)
Teraz trochę się obawiam bo mój maluszek często zaciska piąstki, niestety z kciukiem do wewnątrz, a do tego jak go noszę twarzą do siebie odchyla główkę do tyłu. Do neurologa idziemy za miesiąc i nie wiem czy nie powinnam już czegoś z tym zrobić.
 
Rączki trzeba masować i wyciagać kciuki na zewnątrz, jak się bawimy z maluchem, w każdej wolnej chwili. U nas były zaciśnięte piastki, kciuki wewnatrz i do tego przykurcze w rączkach. Mała nie mogła ich wyprostować! Masaże pomalutku zadziałały :tak:
 
Na razie tak trochę intuicyjnie jak się bawimy to dotykam i masuję synkowi stópki i rączki. Nawet mu się to podoba.
 
Hej mój synek urodził się także w 34 tc. i dopiero od jakiś 3 tyg. stał się taki bardziej kontaktowy i pogada i uśmiechnie się za zabawkami wzrokiem wodził jak miał ze 2,5-3 msc Wcześniej też się troszkę uśmiechał ale bardzo sporadycznie
 
czytam ze wczesniak moze nagle 'ruszyc' umylowo do przodu, doaje to nadzieje. ... z drugiej strony boje sie co bedzie jak minie12 tydzien i nic sie nie zmieni....
 
reklama
Mój synek też jest z 34 tc i właśnie teraz zaczyna skupiać wzrok na naszych twarzach, jednak długo to jeszcze nie trwa. Próby wodzenia też już są ale bardzo nieporadnie mu to idzie. Piąstki też czasami ma mocno zaciśnięte i bardzo często się wygina i robi takiego rogala. Nie wiem czy to już trzeba rehabilitować czy nie. Jak pytałam się naszej pediatry to powiedziała żeby jeszcze się wstrzymać bo może samo przejdzie, poza tym odradzała nam ze względu na to że teraz jest sezon grypowy:confused:.
Uśmiecha się tylko przez sen więc jeszcze nie jest to świadomy uśmiech.
Czy Waszym dzieciaczkom też tak marzną rączki? W domu mam ciepło i dziecko też ciepło ubrane ale rączki ma ciągle zimne.
 
Do góry