Muszelka05
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 30 Maj 2009
- Postów
- 333
Ja uważam ze dzieci zdrowe i niezdrowe powinno się trzymać oddzielnie z pdobnymi sobie. Wtedy się lepiej dogadaja bo będą podobnie myślały. A małe wady powinni ukrywać tak żeby inne dzieci nie widzialy. To są złe emocje jak się patrzy na inne chore dziecko i zdrowe dziecko się przy nich źle rozwija. Nie rozumiem dlaczego porównujecie mnie z rodzicami z tamtej historii. Oni mieli problemy z tym że mają nienormalne dziecko. Mój Jan jest grzeczny i tylko dbam o niego jak normalna matka.
Temat, choc mi bliski, wydawal mi sie zbyt stary aby go odkopywac. Ale widze, ze znowu jest na czasie wiec mam okazje sie wypowiedziec.
Halinaszka (jesli jeszcze tu wrocisz) - Mam duze zaleglosci i raczej nie bardzo mialam ochote czytac wszystkiego co tu zostalo napisane. Przeczytalam Twoj pierwszy post i nawet troche Ciebie zrozumialam. Znam kilka dzieci, zupelnie pelnosprawnych, ktore dzialaja wszystkim na nerwy. A rodzice jednego ciagle zapraszaja moja Misie do siebie bo ich syn lubi sie z nia bawic. Ale ona NIE. I dla mnie to byl podobny problem. Takze troche wczulam sie w Twoj problem ze zrozumieniem. Ale to co napisalas w zacytowanym wyzej poscie zmienilo calkowicie moje zdanie na temat Twojego problemu. Widze, ze problem nie tkwi w tym, ze ktos chcialby aby Twoje dziecko bawilo sie z ich dzieckiem, ktorego Twoje nie bardzo lubi (zdarza sie!), ale dlatego, ze ono jest niepelnosprawne. I rece mi opadly! Nie musze juz dalej czytac. Moze bede nietaktowna, ale smiem twierdzic, ze nie masz zielonego pojecia o wplywie dzieci niepellnosprawnych na te pelnosprawne. Az dziw, bo duzo sie o tym mowi i trudno to przeoczyc.
To my, dorosli, pokazujemy naszym dzieciom jak patrzec na swiat i ludzi nas otaczajacych. Jesli sami pokazemy nietolerancje to takie dziecko sobie wychowamy (daj Boze, ze starczy im rozsadku aby to naprostowac w przyszlosci!). A nietolerancja rodzi nacjonalizm, rasizm, egocentryzm, egoizm itd.
Zdrowe dzieci bardzo duzo wynosza z obcowania z dziecmi miepelnosprawnymi. Tak jak szkola rozwija ich zdolnosci i ksztaltuje intelektualnie, tak obcowanie z niepoelnosprawnymi dziecmi ma duzy wplyw na ksztatowanie emocjonalnej strony dziecka. Nie bede sie rozpisywac, bo napewno duzo tu zostalo na ten temat napisane. Jedynie dodam, ze naszemu pokoleniu (30+) odebrano mozliwosc obcowania z niepelnosprawnymi. Kiedy my dorastalismy te dzieci byly "chowane" przed swiatem, uwazane za gorsze, glupsze itd. W takim swiecie wyrastalismy. Dlatego nadal jest tylu nietolerancyjnych rodzicow. Im nikt nie pokazal/nauczyl, ze to zwykly brak wiedzy i zabobony. Dlatego tak wazne jest aby dalej tego nie przekazywac i uczyc tego, co wazne - empati, zrozumienia, tolerancji. Niepelnosprawni nie sa INNI - sa tacy jak my wszyscy, jedynie ROZNIA sie od nas w pewien sposob. Jestesmy poprostu ROZNI!
Niepelnosprawnosc mojego dziecka polega na niedorozwoju i znieksztalceniu prawej raczki. Nad niedorozwojem pracujemy (i mamy efekty!), ale nad znieksztalceniem nie mozemy na razie. Jest dosc widoczny, bo raczka jest nieco mniejsza, krotsza i ciensza od lokcia do dloni. Na szczescie mieszkam w kraju, w ktorym ludzie niepelnosprawni stanowia rownowartosciowa czesc spoleczenstwa. Tu nikt nie traktuje ich jak innych. Nawet ulg specjalnie nie maja! Sa rowni. To otoczenie dostosowuje sie do ich wygody, a nie odwrotnie! I wszyscy to akceptuja. Raczka mojej corki jest rowniez slabsza, co rekompensuje sobie duza sila i sprawnoscia lewej reki. NIGDY nie robilismy z jej reki cos specjalnego. Ani w jedna strone, ani w druga. Potrzeby cwiczen zawsze tlumaczymy, ze mama i tata tez cwiczyli aby miec rownie silne raczki. Nigdy tez nie staralam sie schowac pod rekawem jej reki aby mniej rzucala sie w oczy. Ubieram ja stosownie do pogody i jej nastroju, a nie jej wygladu. Mozecie mi wierzyc lub nie, ale Misia od niemowlectwa podrozuje po swiecie, byla w przeroznych krajach - mniej lub bardziej cywilizowanych. Jest dzieckiem wybitnie kontaktowym i wielokrotnie byla pytana (lub pytano nas) co sie stalo z jej raczka. I na tym sie temat konczyl. Z jednym wyjatkiem: POLSKI. To jedyne kraj gdzie nikt mnie nie spytal o to co jest powodem jej problemu, ale nie zlicze ile razy byla obiektem do wytykania palcami lub ja bylam obiektem do komentarzy (reka to duza blizna, przypominajaca blizny poparzeniowe i o moja bezmyslnosc czesto w PL jestem posadzana; a Misia z taka raczka sie poprostu urodzila - jest jedynym znanym lekarzom przypadkiem w Europie i USA, w reszcie swiata nie sprawdzalismy, ale lekarze nadal szukaja - bez skutku!). Kiedys w kawiarni w centrum handlowym siedzialam z mezem a Misia byla w wozku. Rozmawialismy po szwedzku (maz jest Szwedem). Za nami siedzialy 2 kobiety, facet, dziecko ca. 10-12 lat i maluch w wozku. Powoli zaczely do mnie dochodzic komentarze na temat Misi. Ale, co mi tam - miech se pogadaja. Ale w pewnej chwili nie wytrzymalam. Jedna z "pan" dosc glosno i z pogarda stwierdzila, ze "zamiast o marce wozka (mamy Stokke - dosc orginalny i rzucajacy sie w oczy) matka powinna myslec o bezpieczenstwie dziecka. A takie (niby kobiety jak ja) to dziecko chyba maja na pokaz a nie aby sie nim opiekowac! Biedna dziewczynka....(niby Misia!)". No zesz Ty! Odwrocilam sie i powiedzialam, ze "moze Bozia poskapila urody Misi raczce, ale szczodrze obdarowala rozumem. A widac, ze Panianstwu odwrotnie!" Trzeba bylo zobaczyc miny tych ludzi. I reakcje ludzi siedzacych obok! Prawie bili brawo!
Nie wiem czy poza bylym blokiem wschodnim sa jeszcze kraje z takim podejsciem do ludzi niepelnosprawnych.
I jeszcze jedna zaslyszana riposta. Znajoma ma corke z zespolem Downa. Kiedys ktos nazwal jej dziecko glupkiem. Podeszla do babki i powiedziala, ze moze ONA nie widzi rozumy u jej dziecka, ale ona (znajoma) tez nie widzi u niej(owej babki!)!
Dobra koncze, bo mnie cos trafi zaraz.
Dodam tylko jeszcze, ze niesamowite jest wlasnie to, jak male dzieci latwo nawiazuja kontakt z dziecmi niepelnosprawnymi umyslowo. To, co jest trudne dla terapeutow czasem dla malucha jest pestka - zupelnie naturalnym nawiazaniem kontaktu. Tyle dzieci sie od siebie ucza. I to w obie strony. Juz nie mowie o stronie emocjonalnej, ale o blachostkach. Nie wiem jak dlugo staralam sie moja Misie nauczyc zapinac guziki (co przy jej niepelnosprawnosci nie jest takie znowu latwe). Nic nie skutkowalo. W koncu odpuscilam. Pewnego dnia zobaczylam jak zapina kolezance (w centrum rehabilitacji) sweterek. Balam sie ruszyc aby jej nie rozproszyc. A ona pomeczyla sie, ale zapiela. Obie bylysmy dumne. Ja z niej, a ona, ze pomogla kolezance. Mala rzecz a cieszy!
Pozdrawiam wszystkich!