reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Przywileje dla samotnych rodziców

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Urlopy
Jako samotna matka masz prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego w normalnym wymiarze.
W swoim zakładzie pracy powinnaś zgłosić chęć wykorzystania dwóch dni do opieki nad dzieckiem, które będziesz mogła wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego (po upływie roku, niewykorzystane, przepadną).
Możesz również złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, jeśli tylko twoje zarobki kwalifikują Cię do tego typu pomocy; musisz przedstawić zaświadczenie o dochodach za zeszły rok z Urzędu Skarbowego.
Jeśli twoje dochody są niskie, możesz wystąpić o przyznanie pomocy finansowej do ośrodka opieki społecznej, odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania.
Masz prawo do ewentualnej opieki nad dzieckiem w czasie jego choroby.

Refundacje
Możesz też liczyć na tzw. refundacje kosztów na opiekę dla dziecka do momentu ukończenia przez nie siedmiu lat; uzyskasz refundacje:- na okres do trzech miesięcy, jeżeli podjęłaś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej sześciu miesięcy,
- na okres do sześciu miesięcy, jeżeli podjęłaś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 12 miesięcy.
Refundacja nie może przekroczyć połowy kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Nie przysługuje też w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, tj. 316 zł.

Wspólne rozliczanie
Możesz rozliczać się z Urzędem Skarbowym wspólnie z dzieckiem; wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli dziecko nie ma skończonych 25 lat i pobiera naukę w szkole wyższej, wystarczy jednak, aby dziecko tylko przez część roku spełniało warunek wiekowy; poza tym pamiętaj, że wspólne rozliczanie może mieć miejsce, jeśli dziecko w danym roku podatkowym nie uzyskało żadnych dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku).
 
reklama
Do góry