reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

piękna w ciąży

Dziewczyny mam termin na lipec 30 :-), i nie wiem kiedy moge zaczac brac dodatkowe wietaminy? Mam kupiony FEMINATAL N i czytalam o tych wit., no i niby mozna brac je od poczecia , az po karmienie non stop.
Ginekolog powiedzial mi ze zacza brac dopiero od 18 tyg.:no:, co zrobic???????
Moze ktoras z was brala te witaminy cala ciaze???????
 
reklama
Żel do mycia twarzy, śmietanka z Sodim Laureth/ Lauryl Sulfate (przenikają ze skóry do krwi i kumulują się w organizmie), drażniącymi alkoholami, warto zamienić na sprawdzone mleczko do demakijażu, wodę termalną, płyn micelarny czy hydrolaty na przykład różany. Wszystko po to aby w preparatach była jak najmniejsza ilość drażniących skórę składników. Może więc warto przerzucić się na kosmetyki hipoalergiczne?

Jeśli gustujemy w preparatach typu maski możemy je dalej stosować o ile nie odrzuca na przykład zapach. Peelingi ziarniste mogą być dalej stosowane lub można zamienić na enzymatyczne czy typu gommage. Gorąco polecam peelingi czy maski domowej roboty, mamy wówczas pewność co do składników i wielkim plusem jest to, ze są one wolne od konserwantów i sztucznych ulepszaczy.

Jeśli dotychczas używane kremy nie siały spustoszeń na naszej skórze ( a wręcz przeciwnie- kochane były za zapach, kolor, konsystencję) może się jednak zdarzyć, że w błogosławionym stanie cera zareaguje na nie zaczerwienieniem, czy też pieczeniem. Niestety za te skutki mogą być odpowiedzialne liczne wyciągi roślinne, środki zapachowe, substancje koloryzujące także konserwanty zawarte w preparacie. Skóra broni się przed alergizującymi ją składnikami, dlatego kremy dla kobiet w ciąży powinny być niemalże pozbawione tych składników. Jeśli nie jest to możliwe, to przyjęte jest zminimalizowanie ich ilości jak np. w przypadku konserwantów. Chodzi mi o fakt możliwości wystąpienia uczuleń, nie o przenikanie składników do krwiobiegu. Szukając więc idealnego kremu powinnyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład- im prostszy tym mniejsze możliwości podrażnień, a nawilży na pewno lepiej niż emulsja obfitująca w zbędne dodatki. Przykładami dobrych nawilżaczy mogą być : Hydrance Optimale Legere / Riche, Hydraphase Legere/ Riche, Nanobase, Lipobase, Physiogel, Serenactiv Noviderm, Iwostin emulsja nawilżająca. Proponowałabym używać je wieczorem w celu nawilżenia, nawodnienia skóry , na dzień zaś przestawić się na filtry.

Używanie kremów z filtrami na codzień, przez cały rok staje się już coraz bardziej powszechne i jest to zjawisko niezwykle pozytywne. Filtry mają za zadanie chronić naszą skórę przed zdradzieckimi promieniami UVA odpowiedzialnymi za starzenie się skóry, aż w 80 % i promieniowaniem UVB, które odpowiada za poparzenia, czerwienienie. Warto otaczać skórę ochrona anty UV również w okresie ciąży, gdyż w tym czasie jesteśmy narażone na powstawanie przebarwień pigmentacyjnych, ostudy, czy trudnych do usunięcia plam spowodowanych przez burzę hormonów. Mimo tego, iż filtry chemiczne wnikają tylko w wierzchnie warstwy naskórka proponowałabym wymianę ich na filtry pochodzenia mineralnego (zwane też fizycznymi). Warto polecić tu filtr tonujący SVR 50 (IPD 45, PPD 20) jest on bardzo wygodny, gdyż może zastąpić podkład. Avene seria biała np. 50 SPF w wersji tradycyjnej i do szczególnie wrażliwych okolic ciała. Pod krem z filtrem można położyć serum z antyutleniaczami na przykład wit. C, E, A ( w formie estrowej). Przepis na serum znajdziemy na forum biochemii.

Korzystając z tego, iż jestem przy kremach chciałabym jeszcze poruszyć temat retinoidów i kwasów. Silniejsze retinoidy ( tretinoina również podawana doustnie, isotretinoina, adapalen, tazaroten ) nie powinny być pod żadnym pozorem używane podczas ciąży, czy karmienia, gdyż mają one zdolność do przenikania do warstw skóry właściwej. Również uważałabym z retinaldehydem, który pod wpływem skomplikowanych przemian w skórze może przeistoczyć się w tretinoinę. Jeśli chodzi o retinol jestem za tym aby zaniechać używanie preparatów z jego zawartością, choć nie ma on możliwości przenikania i działa tylko w naskórku. Lepiej .dmuchać na zimne.. Całkowicie bezpieczna jest za to forma estrowa witaminy A- palmitynian retinolu, czy prowitamina . beta karoten, świetny antyutleniacz.



Wiadomo, że kwasy alfahydroksylowe w stężeniu do około 5% działają na naskórek nie wnikając do skóry właściwej. Takie też mniejsze stężenia doskonale wpływają na nawilżenie skóry poprzez stymulację biosyntezy ceramidów. Pomagają też zatrzymać wodę w części zewnętrznej naskórka. Jako, że kwasy AHA w stężeniu do 5 % przy pH 3-4,5 działają tylko na .zewnątrz. są bezpieczne dla dziecka i nie przenikają do krwiobiegu, jednak decyzja o ich używaniu należeć powinna do matki. Natomiast jeśli kremy z kwasami zagościły już na stałe w łazience i są , w użytkowaniu od kilku miesięcy , ponadto służą cerze, nie ma sensu ich odstawiać, chyba że zaczęły uczulać czy też podrażniać.

Stężenia większe, mające wpływ na skórę właściwą to sprawa sporna. Spotkałam się z opinią, iż a czasie ciąży można używać kwasów w większych stężeniach jednak chociażby ze względu na wysoką możliwość podrażnień odradzam, a już na pewno wprowadzanie tego typu preparatów w czasie ciąży czy karmienia, dotyczy to także niższych stężeń. Analogicznie należy postępować z kwasami BHA . choć łagodniejsze to też nie polecałabym wprowadzać ich w czasie ciąży. Kwasy BHA można ostatecznie używać szczególnie gdy występuje problem z przetłuszczaniem się cery czy wypryskami. Takim preparatem może być np. Effaclar K . LRP, preparat mikrozłuszczający z LHA (pochodna BHA) , antybakteryjne serum specjalistyczne Barwa.

Jeśli jestem już przy problemach cery tłustej (zaskórniki, grudki ) pragnę poruszyć ten temat głębiej biorąc pod uwagę fakt, iż jestem o to często pytana. Popularnymi specyfikami na zmiany tego typu są kwas azelainowy (Acne derm), estradiol + hexachlorofen (Aknefug), erytromycyna+ tretinoina (Aknemicin Plus), nadtlenek benzoilu (Ajneroxid L, 5), preparaty zawierające Triclosan . te preparaty nie mogą być stosowane podczas ciąży i karmienia. Wyjątkiem jest Skinoren ( kwas azelainowy) jednak może on być używany w tym czasie. Warto jeszcze wspomnieć o działaniu pomocnym przy przebarwieniach Skinorenu.

Kremy depigmentujące typu nie powinny być również używane, chyba że po konsultacji z lekarzem. Zawieraja kwas kojowy i Unitone dodatkowo glikolowy. Kremy wybielające czy depigmentujące mogą podrażniać, złuszczać co nie jest polecane przy podwyższonej wrażliwości, poza tym jak już wspomniałam lepiej zapobiegać powstawaniu plam poprzez używanie kremów z filtrem.

W czasie ciąży skóra jest narażona na ciągłe rozciąganie poprzez przyrost masy ciała, a co za tym idzie zmniejszenie jej wytrzymałości. Kobieta w ciąży przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na nawilżanie i ulestycznianie skóry ciała. Najprostszym sposobem zapobiegania rozstępom jest wcieranie oliwki połączone z delikatnym masażem. Kosmetyki przeciw rozstępom i cellulitowi również są pomocne jednak wiele z nich nie nadaje się do użytku przez przyszłe mamy. Szczególnie preparaty, na których widnieją napisy, że posiadają właściwości drenujące np. kofeina, czy składniki wysuszające typu alkohol. Jeśli na etykiecie widnieje napis, że produkt może być używany przez kobiety w ciąży prawdopodobnie nie zawiera składników niepożądanych, ale i tak polecam czytanie składów. Firmy godne polecenia to: Eustella 9 miesięcy, ATW żel przeciw rozstępom i cellulitowi, Pharmaceris dla przyszłych mam, również seria Babydream jest godna polecenia ze względu na cenę i skład. Wprowadzanie składników z balsamem polecam łączyć z masażem. Masaż działa również bardzo pomocnie w przypadku cellulitu czy rozstępów.http://http://www.cosmetic.pl/pro/wydruk.php?grupa=6&art=1162232662&dzi=1130183233&katg=
 
Oto reszta, nie wychodzi mi wklejanie stale cos ucina :zawstydzona/y:

Podczas codziennej higieny warto płynów o delikatnym działaniu i przyjaznym pH. Tu szczególnie zdradliwe są konserwanty z rodziny parabenowców, które przez okolicę narządów płciowych i skórę pachwin wnikają do krwi i limfy. W małych ilościach parabeny są dopuszczone do użytku, jednak należy zwrócić uwagę, aby preparaty miały jak najmniejszą ilość tych konserwantów, gdyż mogą działać estrogennie i wpływać niekorzystnie na rozwój dzidziusia.

W pielęgnacji skóry całego ciała nie należy zapominać także o stopach, wszak to one niosą ciężar całego ciała i im szczególnie należy się relaks. Świetnym rozwiązaniem są masażery wodne. Do takiej kąpieli można dodać sole kąpielowe, które dodadzą dodatkowej świeżości stopom. Masaż stópek ma korzystny wpływ na cały ustrój może więc warto poprosić partnera o wykonanie takiego zabiegu, gdy nie ma się dostępu do masażerów.

Chciałabym jeszcze nadmienić o pewnej równie ważnej rzeczy, mianowicie używanie dezodorantów. Nie trzeba bać się antyperspirantów , gdyż składniki zawarte w większości działają na zasadzie zwężania bądź zatykania ujść gruczołów potowych, działają wiec powierzchownie i używanie ich jest bezpieczne. Najlepiej jednak wybrać te w sztyfcie, bezzapachowe, hipoalergiczne, bez alkoholu czy aluminium. Nawet najpiękniejszy zapach może odrzucać kobiety brzemienne i jest to całkowicie zrozumiałe. Uwaga na olejki eteryczne.

Warto jeszcze wspomnieć o pielęgnacji ciała i twarzy w salonie kosmetycznym. Nie należy obawiać się wizyt kobiet ciężarnych w gabinecie piękności. Specjalne zabiegi przygotowane dla tych pań spowodują zadowolenie, odprężenie i uczucie szczególnego zadbania. W salonach na przykład Thalgo, Dermiki, Erisa, Clarinsa kobieta brzemienna poczuje się bez wątpienia wyjątkowo. Firmy te proponują zabiegi na ciało z naciskiem na ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Możemy być pewne, iż kosmetyki i technika jaką zabieg zostanie wykonany są bezpieczne zarówno dla dzidziusia jak i mamy. Również niektóre salony kosmetyczne posiadają w swojej ofercie specjalne zabiegi dla kobiet w ciąży. Odprężające masaże dekoltu, szyi, twarzy, delikatne oczyszczające zabiegi z wykorzystaniem ziół, zabiegi nawilżające, maski(.) to kolejne powody dla których warto odwiedzić gabinet kosmetyczny. Oczywiście należy poinformować kosmetyczkę o ciąży. Zabiegi w których wykorzystywany jest prąd galwaniczny . jonoforeza, sonoforeza, galwanizacja, termoforeza, elektroforeza, dezinkrustacja definitywnie odpadają, gdyż prąd stały przenikający przez ustrój może mieć negatywny wpływ na dzieciaczka. Depilacja gorącym woskiem, rozgrzewające okłady, zabiegi głęboko-średnio złuszczające, exfoliacje, zabiegi z użyciem lasera, naświetlania lampami emitującymi promieniowanie UV (np. lampa kwarcowa , solarium) silne masaże, intensywne zabiegi antycellulitowe i wyszczuplające, makijaż permanentny te zabiegi są również zdecydowanie niewskazane.
 
Wiesz co, mój gin kazał mi brać witaminy od 13-ego tygodnia ciąży, więc nie powinno nic się dziać, wiem, że niektóre dziewczyny brały od samego początku ciąży... A pytałaś swojego gina dlaczego masz je brać od 18-ego tygodnia?
 
niunka ja biore Feminatal N od 13 tygodnia.. wczesniej bralam kwas foliowy i wit.E..

Mi gin kazala zaczac brac Feminatal wlasnie wtedy, bo tarczyca u dzidzia sie wtedy rozwija i zeby mu jodu nie brakowalo (nie wszystkie prep. dla kobiet w ciazy go maja, Feminatal N TAK :))))

co moge powiedziec - wlosy mi sie wzmocnily, paznokcie nie kwitna, dobrze sie czuje, krew mam jak mloda bogini ;)

do tego owocki wcinam rowno i pije duzo soczkow... wiec naturalne witaminki tez dorzucam i wszystko dobrze..

moze zle sie zrozumieliscie z gin?
norma jest branie witaminek od poczatku 2 trymestru...
 
A ja narazie nic nie biore (tylko folik) - lekarz powiedział że jeszcze nie pora. W poprzedniej ciązy też dopiero po połowie zaczęłam brać witaminki. Pewnie co lekarz to inna szkoła... ;-)
 
reklama
własnie w tym problem ze mi nie wychodzi, a mam jeszcze jeden, wczoraj jednak juz nie miałam siły poszukac na forum jak to zrobic aby nic nie ucieło:-( ale nie poddam sie !!
 
Do góry