reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niska hemoglobina i hematokryt - anemia?

Hej dziewczyny :) Jestem w 24 tygodniu ciąży. Odebrałam wyniki morfologii i trochę się zmartwiłam bo mam nisko hematokryt i hemoglobinę. Czyli to chyba anemia? Pisałam do mojej pani Ginekolog, bo może jakieś żelazo trzeba by pobrać, ale ona napisała mi tylko że omówimy na wizycie. Do wizyty jeszcze miesiąc bo dopiero byłam. To mam czekać miesiąc aż anemia się pogłębi? Dodam że niedawno brałam antybiotyk na zapalenie miazgi zęba i być może to przyczyna. A może pobrać sobie to żelazo do czasu wizyty? Jak myślicie? Wynik morfologii załączam w pliku. Może któraś się zna na wynikach, zerkniecie? Będę wdzięczna :)


Szczerze, nie próbowałabym brać żelaza na własną rękę. I tak skuteczność tego, które kupisz bez recepty nie będzie taka jak tego na receptę, a nie jestem pewna czy każde jest bezpieczne w ciąży. Niby to tylko żelazo, ale wolałabym porozmawiać z lekarzem. Musi też ustalić dawkowanie. Jeżeli masz możliwość idź do lekarza rodzinnego z wynikami. Żelazo jest ważne w ciąży. Dzięki niemu rozwija się mózg dziecka i pośrednio za jego sprawą transportowane jest to co dzidziusiowi potrzebne, m.in. tlen. Ale bez paniki. Chyba większość kobiet w ciąży ma z nim w pewnym momencie problem, bo zwiększa się objętość krwi! Tak czy inaczej chyba nie masz aż tak złych tych wyników, ale nie jestem lekarzem.;) Żelazo znajduje się w m. in. wołowince, jajkach, zielonych warzywach, orzechach (najlepiej włoskich). Ja łykam Sorbifer 2x1 i czekam na wynik. Pozdrawiam :)
 
reklama
Mi pierwsze wyniki w ciazy juz byly na granicy, kolejne mi wskazaly na anemie :D Wszystko w dol... zaczelam brac zelazo na wlasna reke, jedną tabletke dziennie.. na kolejnej wizycie powiedzialam o tym lekarzowi a on "bardzo dobrze"i zeby dawki nie zwiekszac bo jak sie dluzej pobierze to podziała... i co? Robiac badania na ostatnią wizytę ktora mialam w tym tygodniu wyniki mi tak sie podniosly jak nigdy ! :D Lekarz stwierdzil ze chociaz ze mnie coś będzie... :D :D No a moja dieta dalej uboga w zelazo.. no ale niestety, nic na to nie idzie poradzic bo nic nie lubie takiego jesc :) Te tabsy ratują nam zdrowie ;)

PS. biorę ascofer na czczo :) DZIAŁA! :D
 
Szczerze, nie próbowałabym brać żelaza na własną rękę. I tak skuteczność tego, które kupisz bez recepty nie będzie taka jak tego na receptę, a nie jestem pewna czy każde jest bezpieczne w ciąży. Niby to tylko żelazo, ale wolałabym porozmawiać z lekarzem. Musi też ustalić dawkowanie. Jeżeli masz możliwość idź do lekarza rodzinnego z wynikami. Żelazo jest ważne w ciąży. Dzięki niemu rozwija się mózg dziecka i pośrednio za jego sprawą transportowane jest to co dzidziusiowi potrzebne, m.in. tlen. Ale bez paniki. Chyba większość kobiet w ciąży ma z nim w pewnym momencie problem, bo zwiększa się objętość krwi! Tak czy inaczej chyba nie masz aż tak złych tych wyników, ale nie jestem lekarzem.;) Żelazo znajduje się w m. in. wołowince, jajkach, zielonych warzywach, orzechach (najlepiej włoskich). Ja łykam Sorbifer 2x1 i czekam na wynik. Pozdrawiam :)
Ja dostalam na recepte tardyferon i poza zaparciami nic nie uzyskalam.. po preparacie 'szelazo' wyniki dopiero drgnęły.

@tragikomedia polecam tez pic herbatke z pokrzywy :)
 
PS Sorbifer Durules przepisany przez internistę przyjmowałam też przed ciążą, ale tylko 1 tab. dziennie. Na ulotce z tego co pamiętam zapisane żeby przyjmować do posiłku lub po. Dopiero od gin. usłyszałam, że ważne żeby brać pół h przed jedzonkiem (i tak jem chochaż suchy chlebek żeby nie rozwalić żołądka) lub 2,5 h po jedzeniu. Co nie jest łatwe. ;p I NIE ŁĄCZYĆ Z NABIAŁEM. Bo żelazo łączy się z wapniem i powstają nieprzyswajalne dla organizmu związki wapnia. I wapnia może brakować.
 
Ja dostalam na recepte tardyferon i poza zaparciami nic nie uzyskalam.. po preparacie 'szelazo' wyniki dopiero drgnęły.

@tragikomedia polecam tez pic herbatke z pokrzywy :)

Mnie gin. zakazał w ciąży pokrzywę. A piłam przed ciążą jej niemało. Przed porodem może zwiększać krwawienie. Np. przed zabiegami chirurgicznymi też zabroniona.
 
Kupiłam Szelazo, znam ten preparat bo przy poprzedniej anemii mega mi pomogł i to bardzo szybko. Będę zażywac na wlsną rękę ale tylko 1 tabletkę, a po wizycie zobaczymy :)
 
No tez się wkurzyłam :/ Ja witamin ciążowych nie mogę brać, bo codziennie mnie po nich bolała głowa, biorę tylko kwas foliowy. Ale pójdę dziś do apteki może mi coś panie farmaceutki zaproponują. tak czuję że muszę coś brać i nie uśmiecha mi się czekać miesiąca aż wyniki się pogorszą jeszcze bardziej.
Możesz pójść do lekarza rodzinnego
 
Hej dziewczyny :) Jestem w 24 tygodniu ciąży. Odebrałam wyniki morfologii i trochę się zmartwiłam bo mam nisko hematokryt i hemoglobinę. Czyli to chyba anemia? Pisałam do mojej pani Ginekolog, bo może jakieś żelazo trzeba by pobrać, ale ona napisała mi tylko że omówimy na wizycie. Do wizyty jeszcze miesiąc bo dopiero byłam. To mam czekać miesiąc aż anemia się pogłębi? Dodam że niedawno brałam antybiotyk na zapalenie miazgi zęba i być może to przyczyna. A może pobrać sobie to żelazo do czasu wizyty? Jak myślicie? Wynik morfologii załączam w pliku. Może któraś się zna na wynikach, zerkniecie? Będę wdzięczna :)
Mialam podobna hemoglobine do Ciebie i dostalam szelazek chyba tak sie tk nazywa bez recepty w aptece, tzn moja ginekolog mi to przepisala, ale i tak jest bez recepty 1 na dzien biore, radzilabyn kupic :)
 
reklama
Hej dziewczyny :) Jestem w 24 tygodniu ciąży. Odebrałam wyniki morfologii i trochę się zmartwiłam bo mam nisko hematokryt i hemoglobinę. Czyli to chyba anemia? Pisałam do mojej pani Ginekolog, bo może jakieś żelazo trzeba by pobrać, ale ona napisała mi tylko że omówimy na wizycie. Do wizyty jeszcze miesiąc bo dopiero byłam. To mam czekać miesiąc aż anemia się pogłębi? Dodam że niedawno brałam antybiotyk na zapalenie miazgi zęba i być może to przyczyna. A może pobrać sobie to żelazo do czasu wizyty? Jak myślicie? Wynik morfologii załączam w pliku. Może któraś się zna na wynikach, zerkniecie? Będę wdzięczna :)
Taki spadek na tym etapie ciąży jest fizjologiczny. To przez zwiekszenie ilosci krwii. Powinno sie wyrownac jakos do 31-33tc. Dlatego dla ciezarnych sa inne normy, od 11 bodajże. U Ciebie nie ma tragedii. Zapewne stad brak paniki u lekarza :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry