reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Niepełnosprawnosc orzeczenia

Eowym

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Wrzesień 2017
Postów
761
Miasto
Katowice
Mamusie dzieci niepełnosprawnych jestem w 8 miesiącu ciąży i chciałam by się dowiedzieć jak z załatwieniami po porodzie bo urodzę niepełnosprawne dziecko, kiedy starać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci lub jakieś inne dokumenty, podobno przydają się jeśli chce się dostać do specjalistow lub nie czekać w kolejce. Co na takie dziecko przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, jakie wsparcie można uzyskać aby mieć lepszy dostęp do lekarzy specjalistów, podobno można mieć asystenta?Proszę o porady dla mnie to czarna magia, mam dwoje dzieci i nigdy nie załatwiałam takich rzeczy, zostaje jedynie internet, lub telefony do placówek tylko jakich, ZUS, gops ośrodek zdrowia?
 
reklama
Rozwiązanie
W moim mieście akurat dzięki temu udało mi się załatwić szybko wszystkich specjalistów i rehabilitację bo tak kolejki były straszne. No i tez na pewno przydało się do jednorazowej wypłaty tego zasiłku.
W moim przypadku "ustawa za życiem" jest o kant ***, jeszcze nigdy nam się nie przydała, ale mam, bo "lepiej mieć" ;)
Mój Syn od 4 lat ma orzeczenie, ma padaczkę i zespół Arnolda-Chiariego.

Dziewczyny już Ci wszystko napisały, ja tylko powtórzę - zbieraj WSZYSTKO, każdy jeden świstek od lekarza, kseruj wyniki, których nie dostajesz do ręki, nawet kseruj zapisy EEG, im więcej, tym lepiej (ja zawsze komisję ZAWALAM papierami, bo komisje lubią uzdrawiać chorych).

Zapewne będzie Ci przysługiwał zasiłek rodzinny (jak w rodzinie jest...
Procedura mniej więcej wygląda następująco:

1. Musisz się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej) - musisz się dowiedzieć jakie obowiązują zasady - pobrać odpowiednie formularze i zobaczyć, co musisz załączyć do wniosku

2. Zbierasz dokumenty - mam nadzieję, że niczego nie pominę:
- wniosek o ustalenie niepełnosprawności
- zaświadczenie lekarskie (ale ono jest ważne bodajże 30dni) - najlepiej wystawione przez lekarza specjalistę
- kserokopie dokumentacji medycznej (wszelkie wyniki badań, opisy USG/RTG itp.) - jak już Cię wezwą to dobrze mieć ze sobą oryginały
- ewentualnie dodatkową dokumentację, która może mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności

3. Składasz dokumenty do właściwej jednostki

4. Czekasz na wezwanie na komisję - zawiadomienie powinnaś otrzymać mniej więcej na 2 tygodnie przed samym posiedzeniem.

5. Stawiasz się na komisji (z oryginałami dokumentacji medycznej + dowód osobisty)

6. Czekasz na wydanie orzeczenia - do 14dni po komisji

Potem spróbuję ogarnąć, co Ci się może należeć.
 
Dziękuję bardzo, na spokojnie, jeszcze mam dwa miesiące, albo i więcej bo najpierw będziemy musieli ogarnac operacje ale dlatego pisze żeby przez ten czas ciąży sobie to poukładać w głowie , jakiś plan działania, ponotowac ważne informacje.
Procedura mniej więcej wygląda następująco:

1. Musisz się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej) - musisz się dowiedzieć jakie obowiązują zasady - pobrać odpowiednie formularze i zobaczyć, co musisz załączyć do wniosku

2. Zbierasz dokumenty - mam nadzieję, że niczego nie pominę:
- wniosek o ustalenie niepełnosprawności
- zaświadczenie lekarskie (ale ono jest ważne bodajże 30dni) - najlepiej wystawione przez lekarza specjalistę
- kserokopie dokumentacji medycznej (wszelkie wyniki badań, opisy USG/RTG itp.) - jak już Cię wezwą to dobrze mieć ze sobą oryginały
- ewentualnie dodatkową dokumentację, która może mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności

3. Składasz dokumenty do właściwej jednostki

4. Czekasz na wezwanie na komisję - zawiadomienie powinnaś otrzymać mniej więcej na 2 tygodnie przed samym posiedzeniem.

5. Stawiasz się na komisji (z oryginałami dokumentacji medycznej + dowód osobisty)

6. Czekasz na wydanie orzeczenia - do 14dni po komisji

Potem spróbuję ogarnąć, co Ci się może należeć.
 
Potrzebujesz wniosek wypelniony przez lekarza odnośnie stanu zdrowia dziecka i rokowaniami, tak jak wyżej koleżanka napisała ksero dokumentacji(im więcej tym lepiej) wiem z własnego doświadczenia. Składasz dokumenty w instytucji zajmującej się orzekaniem o niepelnosprawnosci. Czekasz na termin i zgłaszasz się o wyznaczonej godzinie albo sama albo z dzieckiem w zależności czy będzie to orzekanie w trybie zaocznym czy obecność dziecka obowiązkowa. Ta informacje dostaniesz na wezwaniu. Należy ci się pielęgnacyjne, dodatek do pielęgnacyjnego i rehabilitacyjne. W razie pytań pisz służę pomocą (mam dwie niepełnosprawne córki (starsza stawała w lutym na komisję bo skończyła 16lat)
 
U nas jest ZD i wada serca operacyjna ale naprawdę po porodzie okaże się jaka jest skala ZD a wolę się przygotować na najgorsze, zresztą boje się ze operacja też może wpłynąć dużo na dziecko, i nie nie chodzi to żeby wyciągnąć jak najwięcej zasiłków, pisze to w razie hejtu tylko muszę się liczyć z tym że nie wrócę do pracy a mamy jeszcze dwoje małych dzieci i jakoś trzeba to będzie ogarnąć, choć mąż pracuje i jeszcze dorabia a ja ograniam dom dzieci i jeszcze male gospodarstwo ale za małe na KRUS, mamy je dla siebie żeby dzieci miały zdrowe jedzenie a zawsze trochę zaoszczędzimy.
Potrzebujesz wniosek wypelniony przez lekarza odnośnie stanu zdrowia dziecka i rokowaniami, tak jak wyżej koleżanka napisała ksero dokumentacji(im więcej tym lepiej) wiem z własnego doświadczenia. Składasz dokumenty w instytucji zajmującej się orzekaniem o niepelnosprawnosci. Czekasz na termin i zgłaszasz się o wyznaczonej godzinie albo sama albo z dzieckiem w zależności czy będzie to orzekanie w trybie zaocznym czy obecność dziecka obowiązkowa. Ta informacje dostaniesz na wezwaniu. Należy ci się pielęgnacyjne, dodatek do pielęgnacyjnego i rehabilitacyjne. W razie pytań pisz służę pomocą (mam dwie niepełnosprawne córki (starsza stawała w lutym na komisję bo skończyła 16lat)
 
U nas jest ZD i wada serca operacyjna ale naprawdę po porodzie okaże się jaka jest skala ZD a wolę się przygotować na najgorsze, zresztą boje się ze operacja też może wpłynąć dużo na dziecko, i nie nie chodzi to żeby wyciągnąć jak najwięcej zasiłków, pisze to w razie hejtu tylko muszę się liczyć z tym że nie wrócę do pracy a mamy jeszcze dwoje małych dzieci i jakoś trzeba to będzie ogarnąć, choć mąż pracuje i jeszcze dorabia a ja ograniam dom dzieci i jeszcze male gospodarstwo ale za małe na KRUS, mamy je dla siebie żeby dzieci miały zdrowe jedzenie a zawsze trochę zaoszczędzimy.
Wiem że chcesz się przygotować i bardzo Cię rozumiem nawet nie wiesz jak bardzo. W czym będę mogła to pomogę. Mam nadzieję że moja wiedza Ci pomoże. Teraz się trzymaj i pisz śmiało. Pozdrawiam ciepło
 
reklama
Zaczęłabym od zaświadczenia ze dziecko ma trwala i nieuleczalna chorobę z ustawy za życiem. Wystawić to może pediatra ale lepiej gdy pieczątkę da neonatolog gdyż tylko z tym możesz się ubiegać o jednorazowy dodatek z ustawy za życiem. To jest 4 tys zł na początek dobre i to. Przy wypisie powinnaś dostać wszystkie skierowania do lekarzy specjalistów. Na rehabilitację u mnie wystawiał pediatra. Nie wiem jak to jest kiedy u ciebie sprawa jest wiadoma powinnaś dostać na wypisie juz stwierdzona niepełnosprawność. Jeśli chodzi o przyspieszenie sprawy wizyt to najlepiej pokazywać zaświadczenie z tej ustawy bo maja tydzień na przyjęcie dziecka do specjalisty. Zasiłek należy ci się pielegnacyjny w wysokości 215 zł. Jest też coś takiego ze jeśli zrezygnowalabys z pracy to w związku z opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym dostaniesz 1580 zł na ręke.
 
reklama
W moim przypadku "ustawa za życiem" jest o kant ***, jeszcze nigdy nam się nie przydała, ale mam, bo "lepiej mieć" ;)
Mój Syn od 4 lat ma orzeczenie, ma padaczkę i zespół Arnolda-Chiariego.

Dziewczyny już Ci wszystko napisały, ja tylko powtórzę - zbieraj WSZYSTKO, każdy jeden świstek od lekarza, kseruj wyniki, których nie dostajesz do ręki, nawet kseruj zapisy EEG, im więcej, tym lepiej (ja zawsze komisję ZAWALAM papierami, bo komisje lubią uzdrawiać chorych).

Zapewne będzie Ci przysługiwał zasiłek rodzinny (jak w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, to próg dochodowy jest wyższy), więc o to też koniecznie składaj.

Dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka - 90zł do 5 roku życia, 110zł po 5 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny - 215,84zł.
Świadczenie pielęgnacyjne - 1830zł (od 1 stycznia 2020r)

No i wiadomo, dofinansowanie zakupu sprzętu od NFZu (ale to droga przez mękę...), plus od razu rozejrzyj się za fundacją (my jesteśmy w Słoneczku i mogę spokojnie polecić), bo od stycznia będziesz mogła zbierać 1% na subkonto (środki niestety będziesz mieć dopiero w listopadzie) - przyda się na finansowanie dojazdów do lekarzy, wizyt prywatnych i leków.

W razie pytań wal jak w dym :)
 
Do góry