reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nadciśnienie ciążowe

anabelle567890

Początkująca w BB
Dołączył(a)
19 Kwiecień 2024
Postów
20
Hej. Pod koniec przyszłego tygodnia jestem umówiona na planowe CC z powodu ciśnienia krwi. Kiedy siedzę pierwsza wartość dobija nawet do 150-160, podczas gdy leżę utrzymuje się na poziomie 125-135. Białkomoczu brak, wg lekarza wpływ na to ma moja nerwica. Skoro ciśnienie jest prawidłowe podczas leżenia no to mam zalecenie jak najwięcej leżeć i kontrolować ruchy dziecka (podobno minimum 10 ruchów na 2h). Spotkałyście się z czymś takim, macie podobne doświadczenia?
 
reklama
Myślę, że dla wielu kobiet/lekarzy wartość 135 już byłaby zdecydowanie za duża...
Miałam nadciśnienie jeszcze przed ciążą, kontrolowane lekami, ale pod koniec wartości zaczęły wariować mimo zwiększenia dawki czterokrotnie (!) Stąd indukcja porodu pod koniec 38tc (miałam też cukrzycę ciążową).
 
A bierzesz jakies leki? Powyzej 140 juz jest konieczne zbijanie cisnienia. Na lezaco, zawsze bedzie troche nizsze. Cisnienie powinno sie mierzyc na siedzaco, po odpoczynku, nie rozmawiac i nie ruszac sie podczas pomiaru.
 
A bierzesz jakies leki? Powyzej 140 juz jest konieczne zbijanie cisnienia. Na lezaco, zawsze bedzie troche nizsze. Cisnienie powinno sie mierzyc na siedzaco, po odpoczynku, nie rozmawiac i nie ruszac sie podczas pomiaru.
Tak biorę dopegyt, od wczoraj zwiększona dawka do 4 tabletek na dobę
 
Tak biorę dopegyt, od wczoraj zwiększona dawka do 4 tabletek na dobę

To na pewno lekarz ci mowil, ze jesli pomiar wychodzi powyzej 140/90 to musisz wziac dodatkowa tabletke. Wtedy po godzinie ponowny pomiar. Cisnienie powyzej 140 dla dziecka moze byc grozne. Odpoczywaj duzo w poxycji lezacej, skoro to pomaga. Lekarz chyba troche bagatelizuje.
 
T
To na pewno lekarz ci mowil, ze jesli pomiar wychodzi powyzej 140/90 to musisz wziac dodatkowa tabletke. Wtedy po godzinie ponowny pomiar. Cisnienie powyzej 140 dla dziecka moze byc grozne. Odpoczywaj duzo w poxycji lezacej, skoro to pomaga. Lekarz chyba troche bagatelizuje.
Tak, mówił o dodatkowej tabletce. Maksymalnie na dobę mogę przyjąć ich 8. Jeśli pojawi się ciśnienie 160 lub więcej mam natychmiast stawić się w szpitalu.
 
I jak przebiegła cesarka? Ja same złe opinie słyszę.....
Ogólnie szybko i sprawnie,bez żadnych komplikacji.
Najgorsze dla mnie było pionizowanie 😑 no i przez pierwszą dobę," chodziłam zgięta w pół" ale później już jakoś poszło.
Ja bardzo dobrze zaniosłam połóg,rana dość szybko mi się zagoiła. Ale sądzę,że to szczęście bo wiem,że bywa różnie.
 
reklama
jestem w 33 tyg. nadciśnienie mam sprzed ciąży. Od początku ciąży 3 dopegyty, teraz już 4 i tak...
od 3 hipertensjologów (w tym takich pracujących w uck w Gdańsku zajmujcych sie kobietami w ciąży stricte i preeklampsją) i 3 ginekologów w tym moich 2 stałych... usłyszałam już tyle razy, że moje ciśnienia są lepsze dla dziecka i jego rozwoju niż niskie ciśnienie w ciąży, że w końcu wyluzowałam.🤷‍♀️
Jedyne co nas martwi to oczywiście, by nie przekraczały 160/100 bez spadku - bo jesli nawet takie będzie, ale spada to jest ok.
Tak wysokie ciśnienie grozi po prostu udarem dla mnie lub preeklampsją.

Dlatego póki mam te wartości 130 coś a dolne schodzi poniżej 100 to jest po prostu ok.
Mam.nadzieje, ze chociaż trochę Cie uspokoiłam bo kwestia ciśnienia i tego co ono oznacza dla mojego dziecka jest czymś co zajmuje mnie od początku ciąży- wyszło mi ryzyko preeklampsji przed 34 tyg 1:15.
Ach I moje ciśnienia zaraz, gdy siadam też są 150 coś na 100, ale zawsze mam je mierzyc po tym, gdy sobie siedzę spokojnie 5 minut i dopiero to ciśnienie się liczy...
wkleję Ci moje pomiary ostatnich tygodni, bys zobaczyla o jakich cisnieniach mówią moi lekarze...
 

Załączniki

  • 1e8a484d-0e2c-40ff-865f-649471a92a29.jpeg
    1e8a484d-0e2c-40ff-865f-649471a92a29.jpeg
    116,9 KB · Wyświetleń: 32
  • 21d3ce2f-46a0-4849-84d1-d612a37fc984.jpeg
    21d3ce2f-46a0-4849-84d1-d612a37fc984.jpeg
    67,4 KB · Wyświetleń: 31
Do góry