reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Morfologia wynik

darianna1

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
7 Maj 2024
Postów
33
Witam. Jestem trochę ponad miesiąc po samoistnym poronieniu. Możemy z mężem się od razu starać. Biore kwas foliowy w dawce 5mg. Dzisiaj miałam badania kontrolne w pracy i wyszly mi podwyższone mcv mch ( nie duzo bo mcv 100.5 norma do 95.4, mch 32.8 norma 32.7) googlujac co to oznacza wyskoczyło mi że niedobór kwasu foliowego .czy powinnam kontaktować się z lekarzem w tej sprawie czy może po poronieniu takie parametry są normalne? Pozdrawiam
 
reklama
Witam. Jestem trochę ponad miesiąc po samoistnym poronieniu. Możemy z mężem się od razu starać. Biore kwas foliowy w dawce 5mg. Dzisiaj miałam badania kontrolne w pracy i wyszly mi podwyższone mcv mch ( nie duzo bo mcv 100.5 norma do 95.4, mch 32.8 norma 32.7) googlujac co to oznacza wyskoczyło mi że niedobór kwasu foliowego .czy powinnam kontaktować się z lekarzem w tej sprawie czy może po poronieniu takie parametry są normalne? Pozdrawiam
Takie odchylenia w rozmazie są całkowicie bezpieczne. Zawsze miałaś książkową morfologię? Ja jako alergik zawsze mam coś, jakieś odchylenia. W dodatku jesteś po poronieniu, macica się goiła. Myślę, że nie ma potrzeby martwić się tylko dbać o dietę i suplementy. Powodzenia 🤞
 
Witam. Jestem trochę ponad miesiąc po samoistnym poronieniu. Możemy z mężem się od razu starać. Biore kwas foliowy w dawce 5mg. Dzisiaj miałam badania kontrolne w pracy i wyszly mi podwyższone mcv mch ( nie duzo bo mcv 100.5 norma do 95.4, mch 32.8 norma 32.7) googlujac co to oznacza wyskoczyło mi że niedobór kwasu foliowego .czy powinnam kontaktować się z lekarzem w tej sprawie czy może po poronieniu takie parametry są normalne? Pozdrawiam
Widzę, co pokazuje google, gdy się wpisze "mcv mch za wysokie", ale to jest hmmm lekkie nieporozumienie - wyjaśniłoby się, gdybyś przeczytała całe artykuły na portalach o zdrowiu. Ale ponieważ czujesz się zaniepokojona, to się zgłoś do swojego internisty (zresztą, jak się ma świeża morfologię to zawsze warto skonsultować z lekarzem, nawet żeby usłyszeć, że wszystko dobrze).

Co do kwasu foliowego, to bierzesz dużą dawkę, która wcale nie musi być korzystna dla przyszłej ciąży - szczególnie, jeżeli masz niski poziom B12 i wysoki homocysteiny.
 
Widzę, co pokazuje google, gdy się wpisze "mcv mch za wysokie", ale to jest hmmm lekkie nieporozumienie - wyjaśniłoby się, gdybyś przeczytała całe artykuły na portalach o zdrowiu. Ale ponieważ czujesz się zaniepokojona, to się zgłoś do swojego internisty (zresztą, jak się ma świeża morfologię to zawsze warto skonsultować z lekarzem, nawet żeby usłyszeć, że wszystko dobrze).

Co do kwasu foliowego, to bierzesz dużą dawkę, która wcale nie musi być korzystna dla przyszłej ciąży - szczególnie, jeżeli masz niski poziom B12 i wysoki homocysteiny.
A jakie mogą być konsekwencje brania zbyt dużej dawki kwasu foliowego? Takie zalecenia mam od ginekologa, który prowadził mi ciążę
 
z tego co wiem to kwasu foliowego nie można przedawkować . Nadmierna ilość zostaje wydalana .
I tak, i nie. Witaminy z grupy B rzeczywiście są łatwo wydalane z organizmu, ale to nie oznacza, że nadmierna suplementacja bedzie kompletnie bez znaczenia dla organizmu. Tym bardziej, że witaminy z grupy B lubią "chodzić" parami i przyjmowanie dużych dawek jednej witaminy może prowadzić do nierównowagi.
W temacie kwasu foliowego daje screen ze stanowiska ekspertów PTG a link do całego stanowiska jest tu

Nie piszą tu, że wysoka homocysteina sprzyja zakrzepom, które mogą doprowadzać do poronienia.

Dawkę 5 mg profilaktycznie już od wielu lat zaleca się tylko kobietom, które urodziły dziecko z wada cewy nerwowej albo one same lub partner mają taką wadę. Pojawiają się sugestie, że (np. przy faktycznym niedoborze) duże dawki powinny być dostarczane w formie folianow a nie kwasu foliowego. Ale od dziesięcioleci są lekarze, którzy zapisują takie dawki zwykłego kwasu foliowego w ciemno bez badań stężenia witamin we krwi i bez badania homocysteiny - np. po poronieniach.
 

Załączniki

  • Screenshot_2024-07-02-18-45-12-482_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2024-07-02-18-45-12-482_com.google.android.apps.docs.jpg
    358,8 KB · Wyświetleń: 14
reklama
Do góry