reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lista rzeczy niezbednych potrzebnych i praktycznych-czyli wyprawka według marcówek

my uzywamy pampersow od poczatku i jestesmy zadowoleni.ale to juz rzecz gustu.
Do kapieli sprawdzil sie oilatum, z kremow zwykly bambino (do buzki na wiatr), sudocrem (jesli juz pojawia sie jakies odparzenia), na poczatu mielismy tez puder z bambino chyba.
sol fizjoligiczna rowniez bardzo sie przydaje.
Proszek uzywalismy Fair i sie sprawdzil, w sumie do teraz wszyscy go uzywamy :)
Termometr dla dziecka owszem ale taki do wody zupelnie sie nie przydal. Trzeba obserwowac jaka wode dziecko lubi, nie kazdemu pasuje taka sama temperatura. A potem to juz reka mozna spr. i sie wie czy taka jest jak powinna.
Husteczki nawilzajace trzeba miec, mozna uzywac platkow kosmetycznych zamoczonych w cieplej wodzie,ale mimo to husteczki sie przydadza.
Nozyczek nie uzywalismy, tylko malutkich obcinaczek.
Aha i aspirator do noska

Ja johnsona rowniez odradzam.Owszem dla niektorych jest ok.Ale niestety wiele dzieci uczula.

Z ubranek uzywalam na poczatku bodziaki i spiochy i nie narzekalismy :)

Oilatum jest rewelacyjne:tak:
 
reklama
zacznę od tej listy nie ubraniowej

Nieperfumowane mydełko dla niemowląt- tak ja używałam penaten i jonon baby albo bambino
Zasypkę-nie polecam -jeśli używacie kremu bez sensu sie dublować dodatkowo
u dziewczynek dostaje sie do dród rodnych a przy wilgici zbryla sie i nie zdaje rezultatu
Krem ochronny do pupy -ja używałam oliwki bo na większość miała uczulenie
Delikatny płyn do kąpieli dla niemowląt-niepotrzebny a dodatkowa chemia to nic dobrego
na początek starczy samo mydełki-a właściwie kostka myjąca
Nasączone chusteczki higieniczne -tak i to odrazu pare paczek -róznych firm któreś mogą uczulać
więc nie ryzykujcie kupienia kilku paczek -powiedzmy 2 paczki
bo w szpitalu są wymagane
Maść na odparzeniaja tak najlepiej spisywałsie linomag-ten zielony
(czerwony zawiera kwas borowy)lub sudocerm
Maść na wysypkę (najlepiej nagietkowa) polecam to samo-z wysypką chodziłam do lekarza -bo nie każda ma te samą przyczynę więc niewiem czy ma to sens
Sól fizjologiczna-tak do czyszczenie noska w razie katarku i przemywania oczek
Proszek lub płyn do prania – delikatny, odpowiedni dla małych dzieci -tak
Musisz mieć także termometr dla dziecka i do mierzenia temperatury wody termometru do wody nie używałam mierzyłam tym dla dziecka jest dokładniejszy a moja lubiła równe 38,5 do 39,0-ale ona początkowo anty kąpaniowa i antywodna była a potem wystarczyło ręke włożyć -juz nie była tak wybredna odkad polubiła kapanie
Do pielęgnacji pępka potrzebne ci będą:
Spirytus 70%-tak -najlepiej kupić ćwiartke spożywczego i rozrabiać z wodą-przegotowaną ostudzoną -ale nie wszędzie stosuje się spirytus -to jednak alkohol
Jałowe gaziki-tak -do przemywania oczek także się przydadzą
herbatki laktacyjne dla ciebie-tak ale nie pijcie w czasie nawału bo was mleko zaleje
herbatki na kolki-moja pediatra ostrzegała ze duża ilośc ziół może też kolki powodować
pozatym jeśli pije sie cherbatki laktacyjne-mają ten sam skład co na trawienie to właściwości ziół podajesz dzecku w mleku -pozatym butelka powoduje gorsze ssanie cycusia
kwas borny do przemywania oczu -to kwas borowy -owszem stosuje sie w stanach zapalnych skóry ale jest toksyczny -wystarczy moim zdaniem wystarczy sól fizjologiczna
a i dobra jest frida lub polski odpowiednik -do oczyszczania noska

co do Oilatum moja pediatra twierdzi ze nioepotrzebnie wydana kasa -chyba ze są jakieś wskazania- to nie jest zwykły kosmetyk jak oliwka

co do kosmetyków to jonson był suuuper za to nivea uczulała jak nie wiem
naczytałam sie w ciazy ze oliwka ble a balsamy super -rzeczywistośc zredukowała poglady mojemu dzecku przez pierwsze 3 miesiące-spasowała tylko oliwka po mleczkach i balsamach do cialka miała wysypkę po3 miesiącach oliwka traci sens -używałam tylko na pupcie jako ochrona-potem przeszłam na wielorazowe pielucy -pampki uczulały i nie stosuje żadnych kremów chyba z.e zdazy sie leciutke odpażonko to linomacg awaryjnie!
teraz jak mała ma sucha wą skórę to balsam do ciałka -penatenu już nie uczula-moze dorosła

co do pieluch to te pierwsze numery dla noworodków i te do 6 kd to najbardzej uczulały nas hagisy i pampersy ne uczulały hapy i -biedronkowe dady -powyżej 6kg uczulało wszystko-większa ilość substancji żenujących tak działała i przeszłyśmy na wielorazowe!

i zaczynam dalej

Na pewno koszulki, które będziesz zakładać maleństwu pod tzw. pajacyki. Musisz ich mieć 5-7. (4-5 jeśli zamiezasz kupować body-muwie tu o ilości na dany konkretny rozmiar)
Body, z krótkim rękawkiem są bardzo wygodne i funkcjonalne. Na początek wystarczy 5 sztuk.
Bawełniane, rozpinane w kroku (z krótkim w marcu -tylko jesli pod pajaca choc ja ubierałam albo samego pajaca albo body plus śpiochy -ale wtedy z długim rękawem i koło 6 tych z długoigłym a z krótkim zależy na chłodniejsze dni pod pajaca lub kaftanik czy bluzeczkę -może 4sztuki) śpioszki, zakrywające stópki też będą ci potrzebne. Kup ich ok. 5 sztuk. (zgadzam sie o ile chcesz też pajace jak nie to z 10 trzeba mieć)
Ciepłe pajacyki będą ci bardzo potrzebne. Kup ich nawet 7-8 sztuk, z czego przynajmniej 2-3 ciepłe, reszta – bawełniane.(jeśli masz mieć tez śpiochy i bluzeczki w uzyciu to starczy koło5 normalnych 3 bawełniane 2 frota lub welur)
Skarpetki (uważaj, żeby nie uciskały dziecka i miały dość luźne gumki) – 2 lub 3 pary
Konieczne będą także (mnie denerwowały bo pod pajacem czy śpiochami się suwały a na juz uciskały -zaczęłam używać skarpetek jak mała miała koło 5 miesiecy i zaczęła chodzić w ciuszkach nie zakrywających stup -IMO dopiero wtedy miały sens )
czapeczki.
Musisz ich mieć kilka sztuk. Najlepiej ze 2-3 cienkie i 2-3 ciepłe, na spacerek. (na spacerek starczą 2 cienkich moze być 1-3 bo kosztują grosze! trzeba pamiętać by chroniły nie rtlko głowę ale też delikatne uszka)
Cieplejsze sweterki czy bluzeczki – szczególnie dla dzieci urodzonych zimą. Wystarczą 2 sztuki.(zimą i wczesna wiosna czy przedwiośniem zgadzam sie 2sztuki wystarczą)
Konieczny będzie także ciepły kombinezon na chłodniejsze dni. -prawda



Musisz mieć także zestaw potrzebnych rzeczy na spacery i do snu.



Na spacer powinnaś mieć ciepły, akrylowy kocyk lub pościel do wózka.(IMO lepszy kocyk -polecam 2 bo długo schną zreszta w domu zamiast kołderki w chłodniejsze dni też jest dobry )
Potrzebne ci będą także kocyki lub rożki, w których twoje dziecko będzie spać, rożki przydadzą się także do karmienia
. Musisz ich mieć 2-3 sztuki.(nie kupujce 2 -3 sztuk rozek starczy 1 -niewiadomo czy dzecko go polubi a dokupić zawsze można mojej niuńce było za ciepło w rożku -był by super taki z podwójnej warstwy bawełny bez ocieplenia -a kocykiem zawsze można odkryćkocyki prucz akrylowego to jakiś 1 maź 2 polarowe i starczy)
Do łóżeczka musisz mieć także przynajmniej 2 prześcieradła frotte lub flanelowe.-tak
Zamiast ściereczek będziesz używać mięciutkich pieluszek tetrowych, dlatego kup ich przynajmniej 10. tak i 1-2 flanelki -jako najcieńsze okrycie
3-4 podkłady ceratowe dom łóżeczka i przewijania (IMO bez sensu kupować dobry materac i przykryć go ceratą to jak by założyć folie pod skarpetki żeby skarpet nie upoić)pieluszki na yule dobrze trzymają ze ja wkładałam duży ręcznik pod prześcieradełko i nigdy mi nie umoczyła materaca-do przewijania u kogoś ok u siebie -jeśli przewija sie na łużku bo się woli lub niema przewijaka)


Co przyda ci się w czasie kąpieli?

Na pewno ręczniki, najlepiej z kapturkiem. Wystarczą 2.tak choć ten kapturek nie jest konieczny ale po kąpieli wysusz ewentualne włosy ręcznikiem i załóż bawełnianą czapeczkę
Musisz mieć też myjki frotte. 2 – 3 sztuki. (IMO bez sensu bo takie maleństwo nie brudzi sie mocno a dłonią łatwiej jest umyć takie maleństwo ja miałam i nie uzywałam-może 2 razy i stwierdziłam ze dłonią łatwiej -do spłukiwania głowy czasem sie przydała ale niejest niezbędna)
Do kąpieli i pielęgnacji
przydadzą się także:
nożyczki do paznokci dla niemowląt(lub "obgryzacz"taki maleńki)
szczotka do włosów-tak
Zapomnielibyśmy o WANIENCE Lub wiaderku-specjalnym do kąpieli-polecam mniejszą wanienke wprawdzie starcza na krócej ale dziecko mniej sie boi w mniejszej a taka kąpiel to coś nowego dla dzecka i moze powodować lęk

A POLECAM pozytywke z jakąś spokojna muzyką -najlepiej naturalna pozytywke -fajnie wycisza przed snem:)
a najlepiej mieć ją już od 4 miesiąca kiedy dziecko zaczyna słyszeć i poszczać ja brzuszkowi;)-dodatkowo będze uspokajała bo bedze znało te melodie z brzuszka:)
 
Ostatnia edycja:
fusia popieram jesteś wielka! w sumie nie przebrnęłam do końca przez ta listę, bo jako mama wiem mniej więcej co mi potrzeba, co się przydało i sprawdziło, a co nie, ale rzuciła mi się w oczy wanienka. kupiliśmy największą właśnie żeby na długo starczyła i to był bardzo dobry pomysł. młody miał dużo ruchu by się pluskać. tutaj każda z was musi się nad tym zastanowić i wybrać, ale ta duża nie jest taka duża, nasze dziecię miało tylko 2820 kg i 51 cm, więc był okruszkiem i nie było kłopotu z kąpaniem.

jeśli chodzi o chusteczki do pupy, to racja, kupcie ze 2 paczki potem dokupicie, bo one bardzo często uczulają dzieci. u nas najlepiej sprawdziły się chusteczki pampersa te zielone, fresh , sensitive ( od razu po porodzie), a potem happy pomarańczowe mlelko i miód, z aloesem, polecam. natomiast już chusteczki pampers sleep and play powodowały u nas podrażnienia, bo były bardzo perfumowane, na początku wystrzegajcie się chusteczek z lidla, też testowaliśmy, mocno pachną i podrażniają pupkę.podobno pampersy sleep and play również mocno uczulają dzieci, dlatego po tych opiniach i odważyłam się testować. wybierając chusteczki wybierajcie takie aby jak najmniej pachniały, albo pachniały najdelikatniej.

co do oilatum też mam takie informacje, że jak nie ma potrzeby nie stosować, no i nie stosowałam, za to koleżanka pielęgniarka doradziła mi wlewać kilka kropelek oliwki do wieczornej kąpieli zamiast smarować nią i tłuścić dziecko. spróbowałam i powiem wam, że rewelacjaaaaaaaaa, do dzisiaj tak robię. skóra synka jest świetnie nawilżona, nie jest sucha, mięciutka i delikatna;-)
 
Ostatnia edycja:
a powiedzcie mi jak się nazywa taki specyfik... moja koleżanka stosowała go gdy jej dzidzię wysypało ...i wpuszczała kilka kropel tego fioletowego specyfiku do wanienki - jakaś metoda naszych mam/położna jej poleciła i podobno super działa ...ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć jak to się nazywa:-D a jeszcze się jej nie mogę zapytać bo nikomu nie mówiliśmy o bejbusiu :-D
 
owszem niektore dzieci i przy myciu mydelkiem i posmarowaniu balsamem po kapieli maja super skore.
U nas niestety przy skazie bialkowej skora bywala bardzo szorstka. dlatego u nas sprawdzil sie oilatum.choc i to nie wystarczylo.Probowalismy roznych kemow na ta jego skore az w koncu trafilismy na 'diprobase' (w polsce bedzie to chyba 'nanobase' ,ale dokladnie skladu nie porownywalam) Dlugo szukalismy roznych kremow i balsamow az wreszcie znalezlismy ten. Jak dla skazowca z szorstka skora- swietny!

My mielismy wanienke sredniej wielkosci. Moj siostrzeniec kapal sie w duzej wanience i nie mieli problemow. No ale tu sie trzeba zastanowic rowniez nad swoja wygoda ;) Mozna wlozyc wanienke do wanny,nam na poczatku bylo najwygodniej polozyc wanienke na lozku.U mnie przewaznie kapie moj maz (no chyba ze czasem cos mu sie w pracy przedluzylo) wiec wielkosc wanienki nie miala dla mnie znaczenia.Ale jesli ktoras wie,ze bedzie kapala sama (bo np. maz ma zmiany itd.) to wtedy duza ciezka wanienka+woda i wez to potem przenies... moze byc ciezko -szczegolnie zaraz po porodzie.

futrzakowa wiem o co ci chodzi, pamietam ze moja mama czasem tego uzywala. Ale w tej chwili chyba tez sobie nie przypomne. Jak nikt nie napisze nazwy to wieczorem zapytam mamy jak bede dzwonic.
 
diprobase ruda dobrze pamiętasz, bardzo tłusty, bardzo dobry
my wanienkę stawialiśmy na stole. wiadomo dla maluszka nie wlewaliśmy nie wiadomo ile wody, a jak już siedział to wkładaliśmy wanienkę do naszej wanny i do dzisiaj tak używamy, bo jet szybciej i wygodniej:-)
 
a to,ze diprobase to pamietam bo wciaz go uzywamy po kapaniu, Bartoszkowi powoli skaza przechodzi,no ale jeszcze nie do konca mamy to za soba.Tylko nie bylam pewna czy w pl tak samo sie to nazywa czy podobnie ;)

Teraz to juz mlody kapie sie normalnie w wannie. z duuuza iloscia wody i ma frajde ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry