Cieszę się, że pojawiło się takie pytanie, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że problem jest dość powszechny ale jest jednocześnie bagatelizowany.
Zauważyłam, że problem ten dotyczy zarówno osób wysportowanych i aktywnych w ciąży jak również osób, które z różnych względów nie ćwiczyły lub nie kontynuowały treningów. Problem może się również pogłębić jeśli po porodzie zbyt szybko będziemy chciały wrócić do formy i będziemy wykonywać niewłaściwe ćwiczenia.
Jeśli już doszło do rozejścia się mięśni prostych brzucha, przede wszystkim należy skupić się na wzmocnieniu mięśni głębokich a wzmacniać je należy wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nie są nimi standardowe, popularne brzuszki, które mogą tylko pogłębić problem.
O tym jakie ćwiczenia należy wykonywać, jak zadbać o to by problem się nie pojawił oraz jak potem z nim walczyć należy rozmawiać ze specjalistą w tym temacie czyli fizjoterapeutą. Powinna to być osoba doświadczona w temacie położnictwa, gdyż nie każdy fizjoterapeuta ma wiedzę i umiejętności by problem rozpoznać i kompetentnie pomóc pacjentce. Nie musimy się przecież znać na wszystkim, nawet lepiej gdy skupiamy się, specjalizujemy w konkretnym temacie.
Pomocy można szukać w przychodniach przyszpitalnych lub już nawet po porodzie prosić o konsultacje z fizjoterapeutą na oddziale położniczym. Ewentualnie prywatnie, jednak wtedy trzeba pamiętać by uprzedzać z jakim problemem się zgłaszamy.