reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Formalne sprawy i papierkologia

reklama
TE 2 dni okolicznościowego to przysługują ojcu :tak:
a 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym może wykorzystać tata lub mama - po zakończonym urlopie macierzyńskim do końca roku 2011, w przeciwnym razie dni przepadają, tata też może wykorzystać te 2 dni, w sumie mamy 2, więc jak ja 1 to tatuś też jeden

SUMUJĄC: płatne bycie z dzidziusiem: macierzyński + urlop wypoczynkowy + 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem + .....na L4 można trochę pociągnąć (na siebie lub dziecko) -ale to już naciągane;-) i dopiero wtedy urlop wychowawczy lu powrót do pracy

W moim przypadku jestem z Maleństwem 30 tyg. i mam wypłatę;-)
 
na jednej ze stron znalazłam:

Zgodnie z zapisem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r. Nr 60, Poz. 281) pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego.

Urlop ten to nic innego jak tylko zwolnienie pracownika z pracy z uwagi na szczególne okoliczności, w tym okoliczności rodzinne, takie jak urodzenie dziecka. Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego w terminie, w którym pracownik urlop ten chce wykorzystać, a za czas przebywania na urlopie pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Wybór terminu wykorzystania urlopu nie jest jednak dowolny - pracownik powinien móc udowodnić zależność między zdarzeniem (urodzeniem dziecka) a terminem urlopu. Ojcowie najczęściej wykorzystują urlop w dniu urodzenia dziecka, w dniu powrotu matki z dzieckiem do domu lub w dniu, w którym ojciec dziecka dokonuje zgłoszenia urodzenia dziecka w USC.

Ani jednak z kodeksu pracy, ani ze wspomnianego wyżej rozporządzenia nie wynika, jakoby urlop taki należał się jedynie ojcu dziecka. Prawo do urlopu ma bowiem według prawa rodzic będący pracownikiem - a zatem zarówno matka, jak i ojciec tak długo, jak długo pozostają oni w stosunku pracy. Fakt, że urlop okolicznościowy wykorzystywany jest głównie, a właściwie nieomal wyłącznie przez ojców, wynika z konieczności wskazania zależności pomiędzy dniem planowanego urlopu, a faktem urodzenia dziecka. W dniu porodu bowiem matka dziecka rozpoczyna, z mocy prawa, trwający kilkanaście tygodni urlop macierzyński.

Jeśli jednak po zakończeniu urlopu macierzyńskiego matka dziecka zechce skorzystać ze swego uprawnienia, pracodawca nie ma podstaw by wniosek ten odrzucić. Jest bowiem wiele spraw związanych bezpośrednio z urodzeniem dziecka (odbiór numeru PESEL dziecka czy choćby złożenie wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka), które wymagają wizyty w urzędzie w typowych godzinach pracy, a nie muszą być załatwione w trakcie urlopu macierzyńskiego.
 
futrzakowa ostatnim razem przy urodzeniu Hani, dwa dni urlopu okolicznościowego wykorzystywał tylko mój M., z tego co znalazlaś wynika że zgodnie z prawem to i mamom się należy, ale jaka jest praktyka to każda z nas się przekona...
wyobraźcie sobie że ja jestem na zwolnieniu, a żadne z nas w 2010r. nie wykorzystało tych 2 dni wolnego na zdrowe dziecko, mówię M. żeby wziął je do końca roku bo przepadną, ale w pracy powiedzieli mu tylko, że przecież ja jestem na L4 więc dziecko jest przy mnie, oczywiście jeśli chce to może napisać ale tu się tego nie praktykuje, no i przełożony nie będzie zadowolony:no: i w końcu nie wziął:-(
 
to strasznie dziwne z tym okolicznościowym... że nie należy się obojgu ...hmm..muszę zapytać księgową ode mnie z firmy.

ja pracuję w szkole i u nas to czasem inaczej wygląda;-) na przykład po macierzyńskim dają mi 8 tyg, płatnego urlopu! dlatego mogę się mylić w "ogólnych" przepisach;-)
 
z tego co widzę i u mnie w firmie i u eMka to okolicznościowe dla dwóch rodziców jest honorowane ...dlatego moje zdziwienie że zaczęłam się zastanawiac czy coś się nie zmieniło... jasne...pracodawca zawsze chce jak najlepiej dla siebie ale przepisy to przepisy:-)

madzikm - nie wprowadzaj dziewczyn w błąd:-) te 8 tygodni nie masz za darmo ot tak! tylko za wakacje które przypadają ci w czasie macierzyńskiego:-)
 
reklama
Dziewczyny może Wy wiecie coś na ten temat, termin porodu mam na 30 marca, umowę na czas określony do końca lutego. Pracodawca przedłuży mi umowę do końca porodu ale co z macierzyńskim? Od kwietnia muszę się zarejestrować w Urzędzie Pracy żeby być uprawnioną do macierzyńskiego??
 
Do góry