reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Dieta naszych dzieciaków :) mniam mniam

reklama
Pearl07 ja zwykły póltlusty twarozek małemu juz podaje z makaronem z jablkami itd. co do danonków to tez sporadycznie podam jak nie mam w lodówce naturalnego i mały je ja uwazam ze powoli mozna juz takie wynalazki podawac wiem zaraz lawina bedzie ze one od 2 lat ale Natalce podawałam i jest ok wiec i Szymkowi podam. Wiadomo nie codziennie i nagminnie ale 2 razy w tyg. to nie widze nic złego, jezeli dziecko to dobrze trawi i przyswaja bez bolesci.
 
Ja wczoraj zmiksowałam jogurt z bananem i małą zjadła... Słodkie to dobre, ma to po mamusi:-D A dziś pierwszy raz ugotowałam kaszkę mannę na bebilonie z jabłuszkiem i dodałam bobofruta bananowego (bo słodki). jadła aż jej się uszy trzęsły! Szkoda, że zupki jej tak nie wchodzą (za wyjątkiem tej z soczewicy, którą wyraźnie lubi);-)
 
Patrzcie jaki schemat żywieniowy znalazłam na wegedzieciak.pl
Trochę mnie to zdziwiło że już tyle rzeczy mozna podac dziecku, ale to podobno jedno znajlepszych schematów dostępnych w necie.

8. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 7. miesiącu

oraz:

warzywa - kapusta (biała, czerwona, włoska), seler (gdy jest ryzyko alergii po ukończeniu 12 miesięcy), kalafior, jarmuż, świeże szparagi, sok z kapusty kiszonej (jedna łyżka); gdyby jednak pojawiło się zaczerwienienie wokół ust, przerywamy podawanie i ponowną próbę podejmujemy dopiero po 12. miesiącu; fasola mung

owoce - śliwki (węgierki, mirabelki, renklody i inne, także suszone), czereśnie, brzoskwinie, kiwi, winogrona, mango, melon, banan, morele, daktyle, jabłka, gruszki i rodzynki (jeśli dziecko ma już zęby, to może próbować gryźć, jeśli nie, to gotujemy i miksujemy);

produkty zbożowe - kasza gryczana biała niepalona, kaszka krakowska, mąka sojowa, kasza jaglana, kasza quinoa;

przyprawy - majeranek, kminek, koperek (suszony), sezam.



9. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 8. miesiącu oraz:


chrupki kukurydziane;

zmiana: całe żółtko co drugi dzień

od 9. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - cebula, groch, szpinak i szczaw (jeśli dziecko ma problemy z nerkami, to nie), tofu;

owoce - jeżyny, aronia, wiśnie, borówka amerykańska, porzeczki (białe, czerwone, czarne), arbuz;

produkty zbożowe - amarantus (mąka, ziarno), jęczmień;

pestki i nasiona - słonecznik, dynia;

przyprawy - tymianek, cząber, estragon, bazylia, rozmaryn, oregano (ostrożnie przy alergii).



10 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmieniu piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 9. miesiącu oraz:

zmiana: obiad z 2 dań - zupka + jarzynka[przypis 5] ;

produkty zbożowe - w tym glutenowe - kaszki, kleiki, kasze, bułki, chleb, sucharki, (gdy jest ryzyko alergii po ukończeniu 12 miesięcy);

warzywa - awokado (nie, jeśli dziecko ma problemy z wątrobą lub zdarzyły się one w rodzinie), bakłażan, ogórek świeży gruntowy, papryka, rzodkiew, cieciorka, pomidor gruntowy, fasola - biała, czerwona, bób (nie - jeżeli dziecko ma kłopoty z przewodem pokarmowym), ogórek kiszony, kapusta kiszona (jeśli po soku nie było czerwono wokół ust);

owoce - borówki, żurawina, poziomki, truskawki, pasiflora, papaja, ananas;

kiełki - soczewicy, soi, słonecznika, lucerny, rzodkiewki, fasoli mung;

przyprawy - czosnek, pieprz, papryka słodka, kolendra, sól kamienna (nieoczyszczona i tylko odrobinkę), cynamon (ostrożnie przy alergii), szczypiorek, natka pietruszki, koperek, rzeżucha (świeże, ale nie ze szklarni).



11.-12. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 4-5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 10. miesiącu oraz:

zmiana: całe jajko 3-4 razy w tygodniu;

twarożek, kefir, jogurt 1-2 razy w tygodniu;

od 11. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - rzepa, cykoria;

owoce - figi.

od 12. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - sałata, rzodkiewki, soja;

owoce - pomarańcze, mandarynki, grejpfrut, cytryna, limonka;

produkty zbożowe - pszenica (mąka, kiełki, ziarno);

orzechy - włoski, laskowy, nerkowiec i inne.

migdały [przypis 3], sezam



Przypisy:

1. Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości i obserwując przez kilka kolejnych dni (lub tydzień do 2 tygodni w razie ryzyka alergii)ewentualną reakcję dziecka.

2. Jako tłuszcz do zup jarzynowych można używać wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego (jest dostępny w sklepach ze zdrowa żywnością).

3. Oznacza to - od ukończenia danego miesiąca życia.

4. Zaleca się, by wprowadzane produkty zbożowe były wzbogacone w żelazo.

5. Konsystencja jarzyn powinna zachęcać dziecko do żucia.
 
Maciek jadł ostatnio pieroga:szok: sam trzymał sobie w rączce i w sumie ten farsz wyjadał,a smakowało mu jak nie wiem,przy tym siedział na nocniku i oglądał Brzydulę:-p
Ja to już się nie trzymam tych reguł,co w którym miesiącu,bo gdzie nie przeczytam to inaczej napisane:baffled:.Próbuję daać jakąś nowość po troszkę i jak nic się nie dzieje to daje więcej,oczywiście nie mam tu na myśli frytek,hambagsów i takich tam,ale owoce,warzywa,jogurty,serki.
 
Ja dostałam w przychodni książeczkę z najnowszymi zasadami żywienia niemowląt i zgodnie z nią po 7 miesiącu można w zasadzie jeść prawie wszystko )byle nie doprawiane, nie smażone i nie tłuste)... Tyle że należy w miarę powoli wprowadzać, by mieć pewność co uczula! I tam jest napisane, że po 6 można ryby - z zaznaczeniem, że to nowość... Ponadto polecają od 4 miesiąca małe ilości kaszki pszennej, argumentując to tym, że niegdyś dawano powszechnie dzieciom mleko z mąką czy z kaszką i nie było tylu przypadków celiakii!
 
ja dalam Malemu ten jogurcik i na brzuszku pojawily sie krostki dokladnie dwie...:baffled:nie wiem czy to uczulenie czy moze tak jakos sie zlozylo, poza tym dawalam mu tez inne nowosci w postaci owocow mango:dry:powiennam przestac dawac jogurt?
 
Pearl - wydaje mi się że 2 drostki to raczej nie uczulenie, ale obserwuj małego.
Moją czasem trochę wysypie na brzuszku lub pleckach, ale to też jest kilka drobniutkich bladych krostek, nic nie wycofuję z diety tylko obserwuję. Jakby sie pogorszyło to wtedy trzeba interweniować a tak u nas po 2-3 dniach samo znika:tak:
 
reklama
ja jako wyrodna matka daję Antkowi Danonki jeden codziennie na drugie śniadanie:-p radość Dziecka na widok kubeczka bezcenna:-D a dziś spróbowaliśmy takie małe drobiowe paróweczki i oczywiście jedna wymłócona była w sekundę:-p
 
Do góry