reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

czy badania prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży są na narodowy fundusz zdrowia?

reklama
Znalazłam taką listę w necie. Może się przyda. Jest to lista badań, które są refundowane:

Podstawowe badania wykonywane w czasie ciąży:

Do 10 tygodnia ciąży: oznaczenie grupy krwi, przeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, cytologia, glikemia na czczo, pomiar TSH, testy w kierunku kiły, HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki.
11-14 tydzień: USG
15–20 tydzień: morfologia krwi i ogólne badanie moczu.
18–22 tydzień: USG
21–26 tydzień: test doustnego obciążenia glukozą, badanie ogólne moczu, badanie na toksoplazmozę, oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z grupą krwi Rh (-)
27–32 tydzień: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z grupą krwi Rh (-), USG
33–37 tydzień: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, testy w kierunku HBV, HIV, kiły i HCV, posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących z pochwy i odbytu
38–39 tydzień: badanie ogólne moczu, morfologia krwi
40 tydzień: badanie KTG i USG - jeśli prawidłowe ponawia się po 7 dniach
 
Badania prenatalne refundowane są dla kobiet powyżej 35 roku życia oraz z powodu kilku innych wskazań. Należą do nich aberracje chromosomu płodu lub dziecka z poprzedniej ciąży, jeśli kobieta lub jej partner ma aberrację chromosomową lub istnieje ryzyko urodzenia dziecka chorego genetycznie.
 
czy badania prematalne w pierwszym trymestrze ciąży są na narodowy fundusz zdrowia?
Prenatalne są refundowane jeśli masz powyżej 35lat, w poprzedniej ciąży wystąpiły jakieś wady płodu, lub jeśli w obecnej badania usg i/lub badania biochemiczne wskazują na jakieś nieprawidłowości.
 
Pytanie co autorka miała na myśli mówiąc o badaniach prenatalnych...
USG 11-14tc jest badaniem refundowanym przez NFZ, natomiast już test Pappa tylko dla określonych kobiet.
Czyli w zasadzie - tak badania prenatalne są refundowane, ale w zależności od sytuacji kobiety może być to różny zakres badań :)
 
Wiele kobiet utożsamia „badania prenatalne” z testem podwójnym i amniopunkcją i do tych nadań ogranicza pojęcie. Każde badanie płodu przed urodzeniem jest badaniem prenatalnym. Większość jest refundowana. Część jest refundowana dla określonej grupy pub na podstawie skierowania a wszystkie można wykonać odpłatnie.
 
Do góry