reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża na macierzyńskim

reklama
Osobiście myślę, że z czasem będzie kontrolowane kto faktycznie zajmuje się dzieckiem bo jest tu duże pole do pobierania zasiłku nie wracając fizycznie do pracy i siedząc nadal z dzieckiem w domu bez zatrudnienia niani/babci. Póki co ustawa tego nie przewiduje ale kto wie 🤥
No też mi się tak wydaje, że jednak z czasem jakoś zaczną to kontrolować...
 
A mozesz podać jakiś fragment z uzasadnieniem tego?

Bo przecież w babciowym chodzi o to, zeby po rodzicielskim wrócić do pracy. Więc siłą rzeczy cięzko, zsby rodzicielski się do tego wliczał.
To jest w ustawie.

Na 2 dziecko dopóki nie wróci do pracy nie weźmie "aktywnie w pracy", ale na pierwsze tak ponieważ jest pracownikiem - urlop, L4 itd nie sprawiają, że nie jesteś aktywna zawodowo według ustawy.

I nie, nie zmienią tego - bo za każdym razem idąc na L4 np. z powodu grypy, depresji czy złamanej nogi musieli by wyliczać wręcz dniówki - ZUS by się tym zaorał.

Ustawa również nie zawiera obowiązku umowy z nianią/babcią/kimkolwiek

Jedyne co to @Tuditudi jeżeli żłobek - to wyłącznie aktywnie w żłobku przesyłane na konto żłobka. W ustawie jest jasno napisane, że dziecko nie może być zapisane do żłobka jeżeli chcesz pobierać aktywnie w pracy
 
No też mi się tak wydaje, że jednak z czasem jakoś zaczną to kontrolować...

Musieli by zmienić całą ustawę.
Plus wielu rodziców przy pracy zdalnej planuje faktycznie łączyć pracę z byciem z dzieckiem w domu i oni nie mają i nie będą mieli z kim podpisać umowy.


Z ciekawych rzeczy warto też widzieć, że wszystkie 3 wersje są do 3 urodzin. Jak dziecko jest z końca roku i np. idzie do przedszkola to aktywnie w pracy i aktywnie w żłobku się nie należy, ale aktywnie w domu już tak.

Czyli przykładowo mój syn jest z grudnia, we wrześniu pójdzie do przedszkola i przez te 4 miesiące będzie mi się należało po 500zł (na dzień dzisiejszy i ustawę)
 
To jest w ustawie.

Na 2 dziecko dopóki nie wróci do pracy nie weźmie "aktywnie w pracy", ale na pierwsze tak ponieważ jest pracownikiem - urlop, L4 itd nie sprawiają, że nie jesteś aktywna zawodowo według ustawy.

I nie, nie zmienią tego - bo za każdym razem idąc na L4 np. z powodu grypy, depresji czy złamanej nogi musieli by wyliczać wręcz dniówki - ZUS by się tym zaorał.

Ustawa również nie zawiera obowiązku umowy z nianią/babcią/kimkolwiek

Jedyne co to @Tuditudi jeżeli żłobek - to wyłącznie aktywnie w żłobku przesyłane na konto żłobka. W ustawie jest jasno napisane, że dziecko nie może być zapisane do żłobka jeżeli chcesz pobierać aktywnie w pracy
A co w sytuacji, kiedy ja msm dziecko zapisane do żłobka, ale na wrzesien 2025?
Fizycznie jest zapisany, ale jeszcze rok będzie niania 🤔
 
reklama
To jest w ustawie.

Na 2 dziecko dopóki nie wróci do pracy nie weźmie "aktywnie w pracy", ale na pierwsze tak ponieważ jest pracownikiem - urlop, L4 itd nie sprawiają, że nie jesteś aktywna zawodowo według ustawy.

I nie, nie zmienią tego - bo za każdym razem idąc na L4 np. z powodu grypy, depresji czy złamanej nogi musieli by wyliczać wręcz dniówki - ZUS by się tym zaorał.

Ustawa również nie zawiera obowiązku umowy z nianią/babcią/kimkolwiek

Jedyne co to @Tuditudi jeżeli żłobek - to wyłącznie aktywnie w żłobku przesyłane na konto żłobka. W ustawie jest jasno napisane, że dziecko nie może być zapisane do żłobka jeżeli chcesz pobierać aktywnie w pracy
Tak, mam zamiar małego wypisać ze żłobka po porodzie i przejść na aktywnie w pracy.
 
reklama
Do góry