racja ciężar moczu byl za niski a nie za wysoki cos mi sie pomerdalo...
co do glukozy nie uzywamy mmol/l wiec koniecznie chyba chcialam przeliczyc na mg/l i tak machnelam sie o jedno miejsce po przecinku.
"moja wina".
co do Sary i jej córki dziwi mnie ze do tej pory nikt nie skierowal dziecka do poradni nefrologicznej.
co do refluksu ja mialam refluk w wyniku nadkażen bakteryjny z powodów nie wyjaśnionych poprostu ze tego wyrosłam, a leczenie było tylko objawowe.
definicje badan obrazowych dość jasne z wikipedii
Urografia - to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie nerki, dróg moczowych oraz ocenę czynności nerek.
Badanie polega na dożylnym podaniu środków kontrastowych (jodowych typu Uropolinum, bądź nowocześniejszych i bezpieczniejszych niejonowych środków kontrastujących) i następowym wykonaniu zdjęć radiologicznych jamy brzusznej.
Pierwsze zdjęcie wykonuje się jednak jeszcze przed podaniem kontrastu (zwykłe zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej) i następne 7 minut po podaniu kontrastu, a następne po upływie dalszych 10 i 15 min. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się jeszcze zdjęcia późne, po kilkudziesięciu minutach, lub po mikcji (celem wykazania zalegania moczu w pęcherzu).
Przeciwwskazaniem do wykonania urografii są niewydolność nerek z bezmoczem z przyczyn przed- lub nerkowych, podwyższony poziom kreatyniny i/lub mocznika.
Cystografia mikcyjna (cystouretrografia mikcyjna, CUM, ang. voiding cystourethrogram, VCUG), micturating cystourethrogram, MCUG) – badanie układu moczowego pozwalające na wykrycie wad jego budowy (np. refluks pęcherzowo-moczowodowy, zastawka cewki tylnej, nieprawidłowa budowa pęcherza moczowego).
Badanie polega na założeniu cewnika do pęcherza moczowego (cewnikowanie pęcherza moczowego). Następnie poprzez cewnik podawany jest roztwór środka kontrastującego. Po napełnieniu pęcherza moczowego cewnik jest usuwany i dalsza część badania wykonywana jest w czasie mikcji.
W trakcie badania ocenia się widoczne dzięki kontrastowi zarysy pęcherza moczowego i dróg moczowych. Można również określić czy nie następuje nieprawidłowy przepływ środka kontrastującego poprzez moczowody do nerek. Ocena jest możliwa dzięki stałemu podglądowi za pomocą skopii (przy użyciu kamery rentgenowskiej obraz jest w czasie rzeczywistym przekazywany na ekran).
Aby udokumentować przebieg badania i ewentualne stwierdzone nieprawidłowości wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Konieczne jest wykonanie zdjęcia pełnego pęcherza moczowego, momentu mikcji oraz wyglądu dróg moczowych po mikcji. W zależności od przebiegu badania może być konieczne zrobienie większej ilości zdjęć