Lady Loka
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 11 Lipiec 2022
- Postów
- 7 526
Nie ma oficjalnych zaleceń.Nie, to nie powinna być kwestia prywatnej opinii, a stosowania się do EBM i oficjalnych zaleceń, które jednak mają jakieś uzasadnienie naukowe.
Ale zgodzę się - wielu wychodzi z założenia, że co ma być, to będzie.
W sensie jest powiedziane, że w okolicach 20tc szyjka powinna wynosić minimum 25mm (chyba 25 albo 20, nie pamiętam). I że jeżeli wynosi mniej, to trzeba wprowadzić profilaktykę przedwczesnego porodu.
Natomiast to, co jest tą profilaktyką, to już nie jest opisane dokladnie, nie ma jednego modelu postępowania. Jedni uznają pessar, a inni luteinę, jeszcze inni zalecą tylko leżenie i odpoczywanie.
Niektorzy twierdzą, że szew jest metodą przestarzałą, inni zakladają profilaktycznie, ale wskazania to 2 porody przedwczesne lub późne poronienia. Jedni przy szwie zalecają leżenie, inni normalne funkcjonowanie, a inni dorzucą do szwu pessar w pakiecie, żeby było pewniej.
Z tego co czytalam jak bylam w ciązy, to tak naprawdę żadna z tych metod nie ma jakichś super wyników, a nie da się sprawdzić czy alternatywna by zadziałała czy efekt byłby ten sam czy gorszy. Więc lekarze robią według tego, jak ich nauczono i jaką szkołę wyznawali ich prowadzący. Natomiast obecnie zaczyna coraz bardziej przebijać się model, w którym reaguje się na to, co się dzieje zamiast wdrażać profilaktykę, ktora ma niską skuteczność, za to może powodować infekcje.
Jeszcze czytałam, że powoli powoli powstaje pakiet badań, który powinno się zrobić przy niewydolnej szyjce, ale to póki co tylko w Łodzi robi lekarz, ktory zakłada TAC. Podobno wyodrębnił jakieś czynniki ryzyka w biochemii i zamiast zakładać tasmę wprowadza profilaktykę obstawiając lekami, ale nie wiem na ile to działa. No i to cięzki temat, bo jak już ktoś idzie na TAC, to nie bardzo chce ryzykować z czymś innym.