reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński

Urlop macierzyński+rodzicielski trwa łącznie 12 m-cy.
Jeśli pracujesz dłużej w firmie - to będzie średnia z 12 m-cy. Jeśli pracujesz krócej - liczysz średnią z pełnych przepracowanych m-cy.
 
reklama
Urlop macierzyński+rodzicielski trwa łącznie 12 m-cy.
Jeśli pracujesz dłużej w firmie - to będzie średnia z 12 m-cy. Jeśli pracujesz krócej - liczysz średnią z pełnych przepracowanych m-cy.
25223EF7-C37B-41B7-AB6D-B6F781DBC6DF.png
 
Cześć😊 Dziewczyny proszę o pomoc. Od 01.01.2021 roku będę zatrudniona 2500 zł netto za miesiąc. Termin porodu mam na 10.08.2021. Jaki wyjdzie mi zasiłek po urodzeniu?
2500 zł x 7 miesięcy = 17500 zł
17500 : 12 miesięcy (średnia miesięczna pensja netto) = 1458 zł netto
Dobrze liczę? Znajomy miał podobna sytuacje i mówi, ze jego partnerka przez cały rok dostawała 80% z 2500 zł netto co mi się nie zgadza z tym co jest napisane na internecie. Dziekuje
Do zasiłku jest brana średnia z 12 miesięcy u tego samego pracodawcy (poprzedni się nie liczą), więc ważne jest to co jest przed 01,01, chyba, że to pierwsza umowa. Macierzyński wypłacany jest 80% średniej jesli nie zlożysz wniosku o wypłatę przez pól roku 100% a potem pół roku 60%. Przy kwocie netto 2500 średniej nie ma to więszego znaczenia. Przy niższym wynagrodzeniu ma znaczenie i lepiej pisać najpierw na 100% potem na 60%, ponieważ ten zasiłek będzie niższy niż 1000 zł i ZUS (płatnik) będzie uzupełniał do 1000,-
 
Urlop macierzyński+rodzicielski trwa łącznie 12 m-cy.
Jeśli pracujesz dłużej w firmie - to będzie średnia z 12 m-cy. Jeśli pracujesz krócej - liczysz średnią z pełnych przepracowanych m-cy.
Orientujesz się jak wygląda wyliczanie macierzyńskiego, jeżeli było się na L4? Pracując dostawałam u pracodawcy 2050 na rękę, a L4 dostaje ok. 1850 zależy jaki miesiąc. Która kwota będzie brana pod uwagę do obliczenia tych 80%?
 
Nie jest liczona nowa podstawa - podstawa będzie wynosiła tyle ile wynosiła na L4 (czyli średnia z 12 m-cy sprzed L4).
 
Nie jest liczona nowa podstawa - podstawa będzie wynosiła tyle ile wynosiła na L4 (czyli średnia z 12 m-cy sprzed L4).
Rozumiem, tylko na L4 nie dostaje kwoty ile wynosi podatek dochodowy, a dostając wypłatę dostawałam więcej, stąd różnica w wynagrodzeniu i zastanawiam się od której kwoty będzie wyliczane macierzyńskie n
 
Podstawa taka jak na L4 nie będą przeliczać na nowo. A nie miałaś jakiejś podwyżki w międzyczasie?
Od zasiłku chorobowego przy wyliczaniu wypłaty netto nie są brane pod uwage koszty uzyskania przychodu - zatem nieco wyższy wychodzi podatek.
 
reklama
Podstawa taka jak na L4 nie będą przeliczać na nowo. A nie miałaś jakiejś podwyżki w międzyczasie?
Od zasiłku chorobowego przy wyliczaniu wypłaty netto nie są brane pod uwage koszty uzyskania przychodu - zatem nieco wyższy wychodzi podatek.
Nie, mam na umowie brutto 2600, czyli najniższa krajowa, nie mam 26 lat więc dostawałam ok 2050 pracując normalnie, a odkąd jestem na L4 wychodzi jakieś 1850 zł.
 
Do góry