reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zaparcia nawykowe na tle psychicznym

sqrlx

Aktywna w BB
Dołączył(a)
29 Czerwiec 2021
Postów
86
Dzień dobry,
Chciałam spytać Państwa o doświadczenia/rady odnośnie zaparć nawykowych na tle psychicznym. Dziecko 3,5roku od października cofnęło się z dwójką do pampersa, a z czasem jest coraz gorzej. Jeszcze niedawno robił w pieluche przytulamy przeze mnie, a teraz już w ogóle nie chce, trzyma, płacze, w nocy nie śpi. Nie da się go namówić po dobroci, mówi że się boi. Co robić? Jak już zacznie z pomocą czopka niestety, to luzik, nie widać żeby go bolało, robi i jest zadowolony ze zrobił. Ale żeby zaczął to jakaś tragedia.
Od września w przedszkolu, odpieluchowany na siku od lutego, kupy się bał robić do kibelka jakoś do wakacji. Po tym normalnie wolał i z książeczka robił. USG brzucha prawidłowe. Myślę nad psychologiem, ale to typ dziecka, co nie lubi rozmawiać o problemach i ogólnie np. o przedszkolnych rzeczach z nami, a tym bardziej z obcymi.
 
reklama
U nas na zaparcia nawykowe u córki pomogło stosowanie przez jakiś czas xenny balance junior.

Córka bała się załatwiać przez co wstrzymywała, potem jak w końcu się załatwiała to ją to bolało, więc kolejny raz znowu wstrzymywała i takie błędne koło się robiło. Dzięki xennie zaczęła się załatwiać regularnie i przestało ją boleć, więc po unormowaniu sytuacji odstawiliśmy xennę.

Nie wiem czy u was też to pomoże, ale ja bym spróbowała.
 
U nas na zaparcia nawykowe u córki pomogło stosowanie przez jakiś czas xenny balance junior.

Córka bała się załatwiać przez co wstrzymywała, potem jak w końcu się załatwiała to ją to bolało, więc kolejny raz znowu wstrzymywała i takie błędne koło się robiło. Dzięki xennie zaczęła się załatwiać regularnie i przestało ją boleć, więc po unormowaniu sytuacji odstawiliśmy xennę.

Nie wiem czy u was też to pomoże, ale ja bym spróbowała.
Zamówiłam dicopeg junior na spróbę właśnie. Tylko u nas kupy były ładne, ale i tak czuł dyskomfort. Od tygodnia jakoś zaczęły się "kozie bobki" dopiero a od kilku dni gehenna przed. :(
 
Jest zawiązek między zaparciami a psychika, ale trudno powiedzieć co było pierwsze. Skonsultuj się z pediatra a najlepiej też z gastrologiem.
 
Ja co prawda z młodsza córka, ale przerabialiśmy właśnie dicopeg i bardzo nam pomógł wiec tez z całego serca polecam. Dicopeg możesz stosować nawet 2,3 miesiące. Pamiętaj tylko, ze jak potem będziesz rezygnować to trzeba to zrobić bardzo stopniowo. Czyli jak np. będziesz dawała 2 saszetki dziennie, to potem schodząc stopniowo tydzień półtorej saszetki, tydzień jedna i tak dalej:)
 
U mnie syn 2.5 roku i też ma problem z załatwianiem. Razem z pediatra jesteśmy zdania, że raz czy dwa musiało go boleć przy załatwianiu i stąd ten problem. Bo w diecie nic się nie zmieniło, stresów nie ma, do żłobka jeszcze nie poszedł. Bierze już tydzień właśnie dicopeg, dwie saszetki dziennie I na prawdę jest wielka poprawa. Nic go nie boli, nie wstrzymuje, także na razie jest ok :)
Aha i u mojego usg też w porządku.
 
Do jogurtów czy serków możesz dodawać mielone otręby. Białe pieczywo zmienić na chociażby grahamki a makarony na pełnoziarniste. To też trochę pomoże.
 
reklama
Z tym to właśnie ciężko. Mlody dopiero od kilku dni stwierdził, że jednak warzywa są smaczne i zaczął dużo rzeczy próbować. 🙄 Mleko owsiane dzisiaj kupie.
u nas pierwsze zaparcia były przy rozszerzaniu diety wiec córka przyzwyczajona właśnie do mleka owsianego. Polecam do owsianki wrzucać krojone suszone śliwki, morele. Poza tym gruszka, jabłko, winogrona tez robią robotę:)
 
Do góry