reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ząbkowanie

reklama
Pytałam swojego zębologa jak to jest z myciem ząbków małych szkrabów. Według niej nie ma jakiegoś nacisku na mycie zębów w takim wieku. Przyzwyczajać do szczotki tak, ale nie na siłę. Tak samo się zdziwiła jak zapytałam czy powinnam przyjść z Misiem na wizytę do zębologa :-D Wyczytałam na plakacie colgate, że najpóźniej do 12 miesiąca życiapowinna byc pierwsza wizyta, eh...
 
Ta, to kwestia wyboru i konieczności. Pewnie, ze dobrze zakorzenic u szkraba nawyk mycia zębów. Zwłaszcza po słoiczkowych obiadach Mateusz ma taki nalot na zębach, ze historia... No i jak to by wyglądało, jak miałby czarowac swoim uśmiechem laski?
 
Wizyta u pedodonty jezeli dziecko ma po ukonczeniu roczku ma juz troche zabkow jest konieczna by okreslic stopien zmineralizowania zabkow i warunki ich rozwoju tzn. jak sie ukladaja w szczece.
A wczesniejsza wizyta jesli maluch ma naprawde niezla kolekcje tez nie zaszkodzi.Pedodonta zajmuje sie maluszkami w przedziale wiekowym 6-18 miesiecy.
Pedodonta na pierwszym spotkaniu z rodzicami ocenia stan jamy ustnej. Jeśli nie ma zębów, zaleca odpowiednią higienę jamy ustnej, zwraca uwagę na złe nawyki, polecając opiekunom zgłoszenie się w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Pozostaje w ścisłym kontakcie z pediatrą, prowadząc pacjenta pod kątem stomatologicznym i sterując równocześnie dietą małego dziecka. W razie potrzeby, jeśli istnieje duże obciążenie genetyczne próchnicą, po konsultacji z
pediatrą stosuje profilaktykę endogenną (najczęściej są tokrople/tabletki zawierające fluor w odpowiednim stężeniu). Ważna jest tu ciągła, systematyczna kontrola jamy ustnej dziecka i włączanie wielu innych metod profilaktyki egzogennej (lakierowanie, lakowanie zębów, ewentualne zwiększanie lub zmniejszanie dawki polecanych leków).

Wizyta konsultacyjna u pedodonty jest często wstępem do leczenia ortodontycznego. Lekarz oceniając zgryz, wykrywa jako pierwszy wadę zębową lub zgryzową i proponuje odpowiednie ćwiczenia poprzedzające noszenie aparatu ortodontycznego. Niejednokrotnie wczesne rozpoznanie wady i zlikwidowanie jej przyczyny może ograniczyć pacjentowi wieloletnie leczenie ortodontyczne.

Do przyczyn wad narządu żucia należą: dysfunkcje, parafunkcje, próchnica zębów, urazy i choroby ogólne (takie jak krzywica czy zapalenie ślinianek przyusznych).

Do dysfunkcji należą np.: wadliwe pobieranie pokarmu, sztuczne karmienie, niechętne żucie twardych pokarmów, wadliwe oddychanie przez usta i mowa oraz nieprawidłowe ułożenie żuchwy podczas spoczynku.

Parafunkcje to złe nawyki typu: ssanie smoczka, palca, języka, warg, ogryzanie paznokci, zgrzytanie zębami itp.

Wszystkie te nawyki wykryte szybko przez pedodontę są eliminowane, co chroni pacjenta przed rozwojem różnego rodzaju upośledzenia narządu żucia. W przypadku wad nabytych o słabym nasileniu wskazanie przyczyny i usunięcie we wczesnym okresie rozwoju dziecka często prowadzi do samowyleczenia. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja stomatologa
dziecięcego.

Pedodonta oceniając stan błony śluzowej, jest w stanie jako pierwszy wskazać początek choroby zakaźnej wieku dziecięcego i innej choroby układowej. Wczesne objawy zmian w jamie ustnej mogą występować w chorobach krwi, nerek układu pokarmowego, alergii. Choroby przyzębia mogą być pierwszym zwiastunem wielu zaburzeń metabolicznych organizmu.

Pedodonta we współpracy z radiologiem wcześnie wykrywa wszelkie zaburzenia dotyczące ułożenia, ilości zębów itp. A wspólnie z ortodontą planuje dalsze leczenie pacjenta. Oceniając zaburzenia rozwoju uzębienia, poprzez konsultacje z pediatrą stara się docierać do przyczyn ogólnoustrojowych tego zjawiska.
 
Ja tez czekam na jakies namiary Buba to sie wybiore z dzieciakami, Z Maksem bylismy juz kilka razy i widzialam ostatnio ze cos mu zabek nieciekawie wyglada a po drugie zaczal zgrzytac zebami i boje sie o szkliwo. Zgrzyta raz na jakis czas (naszczescie owsiki odpadaja).
 
Priscilla,Woloszki Tu namiar: :tak:
Dr n.med. Olejniczak Marek Centrum Medicover Atrium
Wyksztalcenie:
Akademia Medyczna w Gdańsku (1994r.)
Io specjalizacji w zakresie Stomatologii Ogólnej (1998r.)
Szkolenie w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia w stomatologii (1999r.)
Udział w konferencji w zakresie: "Endodoncja" (2002r.)
Dyplom Doktora Nauk Medycznych (2003r.)
Io specjalizacji w zakresie Stomatologii Dziecięcej (2004r.)
Bardzo mily i sympatyczny doktorek :tak:
 
buba czy ten doktro przykmuje w warszawie ??? bo ja z dziecmi chodzimy wlasnie do centrum medicover w gdansku i tam tez przyjmuje na stomatologii dzieciecej olejniczak ... ale kolejki do niego na miesiac w przod ... wlasnie wczoraj chcialam do niego isc z michalem i na maj juz nie ma terminow ...
 
reklama
Idziu kochana dr.Olejniczak przyjmuje i w wawie w Atrium i w Gdansku rowniez z tego co wiem.Ale fak jest faktem ze ciezko jest sie do niego z biegu dostac....:-( swoja droga to ciekawe jak mu sie to udaje poloczyc pracowac na etat w dwoch miastach rownoczesnie????
 
Do góry