reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Zabawy, wierszyki, edukacja naszych Słoneczek!!

Sroczka

Tu,tu sroczka dzieciom kaszkę warzyła.
Tu, tu ogoneczke sobie sparzyla:

Temu dała na miseczce,
temu dała na łyżeczce,
temu dała w garnuszeczek,
temu dała w dzbanuszeczek,
a temu malutkiemu nic nie dała,
tylko łepek urwała - i frrr....poleciała.
Tu siadła, tu padła, tu się skryła.

Głowa, ramiona

Głowa, ramiona,
kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy, buzia, nos!
Rączki robią klap, klap, klap

Rączki robią klap, klap, klap!
Nóżki robią tup, tup, tup!
Tutaj swoją główkę mam,
a na brzuszku bam, bam, bam!

Tutaj swoje uszka mam,
oczki patrzą tu i tam.
Buzia robi am, am, am,
a na nosie sobie gram!

Pucu, pucu...

Pucu, pucu! Chlastu, chlastu!
Nie mam rączek jedenastu.
Tylko mam dwie rączki małe,
do zabawy doskonałe.
 
reklama
W górę i w dół
Większość dzieci uwielbia oglądać świat z szerokiej perspektywy. Gdy są na rękach czy na barana, widzą więcej. Połóż się na łóżku. Maluszka umieść na swoim brzuchu. Złap go mocno pod paszkami i podnieś do góry. Po chwili opuść i przytul. Uśmiecha się? Za kilka sekund znów możesz podnieść go do góry, troszkę pokręcić na boki. I z powrotem wziąć na dół.

Wielkie „fru”

Połóż malucha brzuchem na swoim przedramieniu, tak by twoja dłoń znalazła się pod jego klatką piersiową. Drugie przedramię połóż pod główką szkraba. W takiej „kołysce” dzidziuś leży w miarę stabilnie i czuje się pewnie. Ty zaś upewnij się, że wokół siebie masz sporo wolnej przestrzeni. Teraz możesz naśladować ruch samolotowych akrobacji. Możesz też pokręcić się wokół własnej osi. Byle tylko niezbyt szybko. I uważaj, by przy okazji tej zabawy nie zakręciło ci się w głowie.
 
Kop, maleństwo kop!
Włącz dynamiczną muzykę, połóż dziecko na pleckach i weź do ręki kolorowy przedmiot np. przytulankę, miękką piłeczkę lub szal. Wybranym rekwizytem wykonuj „taniec” na wysokości stóp dziecka. Stopniowo zmniejszaj prędkość „tańca” i przytrzymaj zabawkę z dala od nóżek dziecka, ale w takiej odległości, aby dziecko mogło ją dosięgnąć, kopiąc nóżką. Wykonuj obie czynności na zmianę: raz „taniec”, następnie kopnięcie zabawki przez dziecko. Po pewnym czasie dziecko nauczy się tej zabawy, bo zapamięta kolejność poszczególnych czynności, i z radością będzie w niej uczestniczyć.

Idzie rak, nieborak!
Połóż swojego maluszka na plecach. Recytując wierszyk o raku nieboraku wykonuj palcem ruchy okrężne po jego brzuszku. Potem powtórz ćwiczenie na jego podbródku. Nawet możesz go połaskotać. Powtarzaj rymowankę, zmieniając kierunek ruchów Twojego palca. Następnie wykonaj okręgi nóżkami, rączkami i ramionami dziecka - cały czas recytując wierszyk. Twój brzdąc uwielbia słuchać wierszyków i piosenek wiele razy. A pamiętaj, że z każdym powtórzeniem danego tekstu w jego mózgu powstają nowe połączenia, które sprawiają, że mózg rozwija się szybciej.

Kotek i żabka
Udawaj, że twoja dłoń jest skradającym się kotem i chodź „na paluszkach” po całym ciele Twojego brzdąca, powtarzając „powoli, powoli”. Następnie, jako skacząca żabka, skacz placami, mówiąc „szybko, szybko”. Dziecko, słysząc Twoje słowa i czując Twoje ruchy na swoim ciele, zaczyna rozumieć pojęcia „szybko” i „wolno” jeszcze zanim zacznie mówić.

Kocham Cię!
Ułóż dziecko na plecach. Połóż swoje ręce na szczycie jego klatki piersiowej i wykonuj na niej ruchy w kształcie serca, aby delikatnie rozgrzać środkową część jego ciała. Śpiewaj lub nuć ulubioną kołysankę Twojego brzdąca. Takie czułe dotykanie brzdąca pomoże wyrównać w jego mózgu poziom hormonu stresu i może usprawnić krążenie krwi oraz działanie systemu trawiennego.

Podskakiwanka „Stary Donald farmę miał”
Śpiewając piosenkę „Stary Donald farmę miał”, delikatnie podrzucaj maluszka siedzącego na Twoich kolanach w górę i w dół. Przy słowach naśladujących odgłosy zwierząt przestań kołysać dziecko i naśladuj głosy zwierząt, używając wysokich i niskich tonów – to przedłuży zainteresowanie i czas koncentracji malca oraz zachęci go do nauki nowych dźwięków i słów.
spacer.gif
spacer.gif
pl_PL_le_art_related-14.gif
spacer.gif
 
Ruch to radość
Odpowiednio dobrane zabawy oraz ćwiczenia fizyczne mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Szczególnie kontakt dziecka z innymi osobami jest podstawą zarówno zabawy, jak i nauki. Starajmy się zatem zapewnić dziecku odpowiednią dawkę fizycznej aktywności oraz różnorodnych twórczych zajęć. Ruch wspaniale łączy dążenie do harmonijnego rozwoju z pędem do beztroskiej zabawy.

Dzieci uwielbiają ruch, uwielbiają być aktywne. Już od pierwszych tygodni życia są w niestrudzonym ruchu - będą chwytać, łapać, później siadać, raczkować, aż w końcu postawią pierwszych kroków. Aby pomóc maleństwu w jego rozwoju, baw się z nim najwięcej, jak to będzie możliwe.

Wasza zabawa będzie najbardziej radosna, jeśli nic nie będzie rozpraszało uwagi Twojego maluszka. Zadbaj więc, by miał wygodne ubranko i idealnie dopasowaną pieluszkę, np. pieluszkę Pampers, która gwarantuje suchość skóry, a dzięki szerokim, miękkim rzepom zapewni małemu odkrywcy potrzebną swobodę ruchów.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych pomysłów na wspólne i aktywne zdobywanie sprawności fizycznych, aby Twoje dziecko mogło radośnie się rozwijać. Gimnastyka - to mi się podoba! A najbardziej, gdy Mama ćwiczy ze mną! Z pewnością uda wam się wygospodarować każdego ranka kilka minut na wspólną gimnastykę. Proste ćwiczenia dostarczą wam obojgu wiele radości, pomogą Ci w utrzymaniu dobrej formy, a maluszkowi w rozwoju. Spróbujcie zachęcić do wspólnych ćwiczeń także tatusia i rodzeństwo. A oto kilka propozycji na poranne ćwiczenia:

  • Połóż dziecko na brzuszku. Sama również połóż się na brzuchu, naprzeciw niego. Powoli unoś swój tułów. Dziecko, aby śledzić twoje ruchy będzie chętnie podnosiło główkę do góry - wspaniała porcja ćwiczeń dla mięśni karku.
  • Połóż się na plecach, dziecko połóż na sobie tak, aby jego brzuszek spoczywał na twoim. Powoli unoś i obniżaj swój tułów. Dla ciebie będzie to gimnastyka mięśni brzucha, dla dziecka natomiast radosna jazda w górę i w dół.
  • W pozycji stojącej stań w rozkroku. Dziecko połóż na pleckach, między swoimi nogami. Będąc w lekkim skłonie zachęcaj dziecko, aby chwyciło twoją dłoń. Powoli i ostrożnie podnoś je do góry. Kiedy kładziesz je z powrotem, wykonaj mocniejszy skłon.

    Kiedy dziecko potrafi już stabilnie trzymać główkę, pobaw się z nim w "latanie". Połóż się na plecach, schwyć dziecko pod paszki i naśladując warkot samolotu, unoś je nad sobą, kołysząc delikatnie na boki.
Ale wielka góra! Czy uda mi się na nią wspiąć?
Ułóż kilka poduszek jedna na drugiej w taki sposób, aby utworzyły stos. Pozwól dziecku wspinać się na powstałą w ten sposób górę. Możesz również ułożyć poduszki tak, aby utworzyły schody. Taka "górska" zabawa znakomicie pozwala rozwijać mięśnie i uczyć się samodzielnego poruszania.

Mamo, czy umiesz robić to, co ja?

Usiądźcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Aby nauczyć malucha, jak kogoś naśladować, udawaj jego "lustrzane odbicie". Naśladuj jego miny i powtarzaj jego gesty. Ta zabawa spotyka się zazwyczaj z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Im Twój maluszek będzie starszy, tym bardziej taka zabawa będzie przypominała pantomimę.

Ale wyzwanie! Czy sobie poradzę?
W pokoju lub w ogródku rozłóż kolorowy koc lub prześcieradło, tak aby przypominały namiot. Do jego konstrukcji możesz użyć krzeseł lub stołu. Z miękkich poduszek, tekturowych pudełek, skakanek i dużych klocków ułóż pod namiotem tor przeszkód. Poprowadź po nim dziecko, namawiając je do wykonywania ruchów i czynności, które już opanowało. Początkowo maluszek będzie potrzebował sporej pomocy z Twojej strony, jednak niebawem zauważysz, że będzie potrafił sam pokonywać duże fragmenty toru, a może nawet całą jego trasę. Koordynacja ruchów nabyta w trakcie tej zabawy na pewno okaże się przydatna w dalszym rozwoju!

Wiję się jak wąż, a może jednak zostanę żabką?
Pokaż dziecku obrazek lub, jeśli jest już na to gotowe, przeczytaj mu bajeczkę o wężu. Opowiedz, jak małe i duże węże muszą się wić, aby dotrzeć do celu. Połóż się na podłodze obok dziecka, złącz nogi, przyciśnij ręce do tułowia i naśladuj wicie się węża. Dziecko z pewnością zareaguje na to z ogromnym zainteresowaniem. Zaproponuj mu, aby bawiło się z Tobą. W ten sam sposób można pobawić się w żabkę, zajączka czy ptaszka. Każde z tych zwierząt porusza się w sobie właściwy sposób, a Twoje dziecko ćwiczy wiele nowych umiejętności.

Mamo, koniecznie o tym pamiętaj:

  • Zawsze zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w czasie zabawy. Bądź blisko, chroń je przed upadkiem, stwórz wokół niego bezpieczne środowisko - bez ostrych krawędzi, śliskich podłóg, czy niebezpiecznych dla niego urządzeń.
  • Zadbaj o wygodny strój. Aby beztrosko się bawić, dziecko potrzebuje czuć się wygodnie i sucho. Jego ubranko powinno zapewnić mu swobodę ruchów, a pieluszka nie powinna opadać ani przeciekać. Bez ciągłego zmieniania i poprawiania pieluszki Twoje maleństwo poświęci całą swoją energię i zainteresowanie na rozwój i poznawanie świata. Używaj zatem pieluszek, które zapewnią dziecku komfort dopasowania i suchości, na przykład pieluszek Pampers z ulepszonym systemem zapinania, który utrzymuje pieluszkę tak dobrze, że nawet podczas ćwiczeń i zabawy pieluszka nie opada, lecz pozostaje wspaniale dopasowana.
    Dzieci muszą, potrzebują i bardzo lubią się ruszać oraz ćwiczyć. Aby wybrać dla swojego dziecka odpowiednie zabawy, wystarczy po prostu starannie je obserwować. Zatem - życzymy udanej zabawy i radosnego rozwoju.
 
Kurcze, chciałabym poczytać Dusi wieczorem przed snem, ale NIE DA SIĘ :/ Bo ona w trakcie karmienia zasypia... A po kąpieli a przed karmieniem też się nie da, bo ona się drze o cyca :] I kiedy najlepiej jej czytać? Może przed kąpielą?
 
Potrząsanie
Napełnij różne pudełka i pojemniki różnymi przedmiotami, takimi jak kamyki, płatki owsiane, ryż, cukier. Zabezpiecz je tak, aby Malec nie mógł ich otworzyć i wyjąć zawartości. Podaj dziecku pojemnik i trzymając Maluszka za rączkę potrząśnij nim. Weź pojemnik z inną zawartością i potrząśnij. Ta zabawa uczy dziecko rozpoznawania różnych dźwięków, co z kolei przyśpiesza rozwój językowy.



Mów do mnie
Zanim Twój Maluszek zacznie rozumieć to co do niego mówisz, zaczyna reagować na różne bodźce słuchowe. Mów do niego tak często jak często jest to możliwe. Informuj co robisz, np. zmieniając pieluchę mów: "teraz zmienię Ci pieluszkę", "do góry" gdy go podnosisz. Zobaczysz, że Twój Maluch zacznie reagować na Twoje sygnały: gdy przed podniesieniem go powiesz "do góry" i wyciągniesz do Malucha ręce i on zacznie wyciągać rączki do Ciebie. Dzięki temu rozwijać się będzie jego sprawność językowa oraz nawiąże się komunikacja między Wami.



Śpiewamy
Śpiewaj Maluszkowi o wszystkim: o tym co robisz, o zwierzątkach, o przedmiotach i o nim samym. Słowa nie muszą się rymować. Dzięki temu uczy się słuchania, nabiera sprawności językowej oraz umacnia się między Wami więź emocjonalna.



Grzechotka
Daj swojemu Maluszkowi grzechotkę. Pokaż mu jak nią potrząsać, zobacz czy sam potrafi nią ruszać. Następnie spróbuj go nauczyć jak przełożyć ją z jednej rączki do drugiej. Dzięki tej zabawie Maluszek zrozumie, że to właśnie on (jego rączka) wydobywa dźwięk z grzechotki. W ten sposób uczy się również rozróżniania dźwięków.



Przedmioty
Wybierz różne przedmioty. Weź jeden z nich i powiedz Twojemu Maluchowi jak się nazywa. Następnie podaj przedmiot dziecku, aby sam mógł go obejrzeć, powtórz nazwę przedmiotu kiedy trzyma go Maluszek. Zrób to samo z pozostałymi przedmiotami. Dzięki tej zabawie Twoje dziecko uczy się koncentracji, obracając przedmiot w rączkach usprawnia motorykę swoich rączek.



Zabawa rączkami
Kiedy Maluch będzie potrafił już siedzieć posadź Go w foteliku. Przed nim połóź kawałki jedzenia, np. chrupki. Sięgając po nie Twój Maluszek będzie nabierał sprawności ruchowej i zręczności. Następnie pokaż dziecku, że chrupki można podnosić i odkładać. Zapewne odkładanie jedzenia będzie trudniejsze, ale po paru ćwiczeniach dziecko nabierze wprawy. Pokaż Maleństwu jak przekładać chrupki z jednej rączki do drugiej. Takie ćwicznia nie tylko usprawnią rączki i paluszki dziecka, ale też uczą je koordynacji wzrokowo-ruchowej.



Piłeczka
Do dziecięcej skarpetki przyszyj materiałową piłeczkę. Załóż skarpetkę z przyszytą piłeczką na stópkę Twojego dziecka i obserwuj jak się bawi. Ta zabawa uczy Twoje Maleństwo koordynacji wzrokowo-ruchowej.



Wstawanie
Połóż dziecko na plecach na łóżku bądź na miękkim kocyku. Złap je za rączki i stopniowo podciągaj Malucha do pozycji stojącej, uważaj przy tym aby dziecko się nie wyślizgnęło i nie upadło. To ćwiczenie może być przez jakiś czas ulubioną zabawą Malucha. Dzięki niemu dziecko wzmacnia mięśnie, uczy się wstawania oraz ćwiczy równowagę.



Na kolanku
Usiądź na krześle i załóż nogę na nogę. Maluszka posadź na swoim kolanie i chwyć pod pachami. Ruszaj kolanem w górę i w dół. Dzięki tej zabawie Twój Maluszek uczy się utrzymywania równowagi.



Naśladowanie
Posadź Maluszka na kolanach twarzą do siebie. Rob różne miny, pokazuj język i wydawaj przy tym różne dźwięki. Twoje miny na pewno rozśmieszą Malucha, będzie też próbował Cię naśladować. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy język, uczy się naśladować Ciebie.



Kąpiel
Podczas mycia Maluszka śpiewaj mu piosenkę o tej części ciała, którą właśnie myjesz. Dzięki temu Maluszek poznaje swoje ciało.



Całuj mnie
Połóż Maluszka na miękkim kocyku i uklęknij przed nim. Całuj różne części ciała dziecka przy tym nazywając je. Dzięki temu Twój Maluch poznaje części swojego ciała oraz umacnia się między Wami więź uczuciowa.



Na dobranoc
Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także Twoje Maleństwo uczy się słuchania, rozwija się jego sprawność językowa.
 
Do góry