reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

[Wyprawka] Bezpieczeństwo Maluszka w trakcie snu / wypoczynku w kontekście SIDS (i nie tylko...)

AnnMaDykes

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Wrzesień 2020
Postów
318
Witam Forumowiczki!
Jestem obecnie w 6tym mc-u swojej pierwszej, wyczekiwanej ciąży i powoli rozglądam się za rzeczami wypaawkowymi dla swojego Maluszka (o matko kochana, ile tego jest...). Tak sie złozyło, ze w weekend ogladalam film Almodovara 'Matki Równoległe', gdzie pojawia sie watek nagłej śmierci łóżeczkowej - SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome). Oczywiscie wiem o istnieniu tego zjawiska, ale, pewnie jak wiekszosc mam, nie dopuszczam do siebie mysli, ze mogłoby mnie spotkac, cos tak okropnego. 😵‍💫

I w tym kontekście zastanawiam sie, czy sa jakies łozeczka / lezaczki, ktore bylyby szczegolnie polecane ze wg na bezpieczenstwo dziecka w trakcie snu (czy zwyklego lezaczkowania) z racji wykorzystanych materiałow, czy ze wzg na stricte techniczne aspekty uzytkownia (np. mozliowsc regulacji nachylenia spodu łozka)?

Co z klasycznymi łózeczkami drewnianymi? Wyobrażam sobie, ze bardziej ruchliwe dziecko z łatwoscia moze uderzyc sie głowka o szczebelki, nie wpominajac o zakneblowaniu nózki, czy raczki w takiej balustradzie (o zgrozo!). :baffled:

Czy macie jakies doswiadczenia w tym temacie? Jakies historie ku przestrodze? Na co zwrocic uwage przy wyborze łozeczka? Czy cos konkretnie mozecie polecic?
Jako, ze nie mam doswiadczenia, wszystkie opinie beda mile widziane. ☺️ 👌
 
reklama
Polecam monitor oddechu.

Co do uderzenia. Noworodek nie potrafi się przekręcać. Wiec w pierwszych miesiącach życia ochraniacze są zbędne. Najpierw dziecko uczy się przekręca z brzucha na plecy ok. 3 miesiąca życia (ta umiejętność nie wpływa jednak na jego "mobilność" w czasie snu). Z placów na brzuch ok 6 miesiąca. Wtedy też ryzyko sids znacznie spada i ja stosowałam już ochraniacze.
 
Jestem jeszcze przed porodem, ale z tematem sids już się trochę oczytalam.
Biorąc pod uwagę różne książki plus wieści ze szkoły rodzenia - łóżeczko przewiewne ( czyli raczej nie te z typu materiałowych, bezpieczniej wypadają właśnie szczebelkowe), żadnych kolderek, poduszek, ochraniaczy, ozdób, zabawek.
W łóżeczku ma być prześcieradło i dziecko w spiworku i nic więcej :) plus przy wczesniakach lub dzieciach o zbyt niskiej masie urodzeniowej monitory oddechu.
 
Tak jak wyżej koleżanka napisała MONITOR ODDECHU. Oprócz tego wiadomo, ze nie stosujemy poduszek pod główkę, warto zadbać o odpowiednie przykrycie, czy unikać gromadzenia wokół jego główki zabawki typu misi, zwłaszcza jakiś dużych ktore mogłyby się przewrócić i w jakikolwiek sposób zablokować dopływ powietrza. Ja swoje dzieciakami również wychowałam w zwykłym łóżeczku i naprawdę ochraniacz w późniejszym okresie dawał radę, nic nikomu się nie stało. Jednak masz racje i tu Cię popieram bardzo ze dopóki nas coś nie spotka to zawsze myślimy ze to może się nas nie tyczyć…
 
Jestem jeszcze przed porodem, ale z tematem sids już się trochę oczytalam.
Biorąc pod uwagę różne książki plus wieści ze szkoły rodzenia - łóżeczko przewiewne ( czyli raczej nie te z typu materiałowych, bezpieczniej wypadają właśnie szczebelkowe), żadnych kolderek, poduszek, ochraniaczy, ozdób, zabawek.
W łóżeczku ma być prześcieradło i dziecko w spiworku i nic więcej :) plus przy wczesniakach lub dzieciach o zbyt niskiej masie urodzeniowej monitory oddechu.
Bardzo dziękuje! To juz jakaś wiedza. 🙂 Do szkoły rodzenia jeszcze nie chodzę, ale zastanawiam sie, co z tymi materiałowymi jest nie tak? Wydawałoby sie, ze materiałowe akurat jest z tych przewiewnych, gdzie cyrkulacja powietrza jest jak najbardziej okej. 🤔
 
Polecam monitor oddechu.

Co do uderzenia. Noworodek nie potrafi się przekręcać. Wiec w pierwszych miesiącach życia ochraniacze są zbędne. Najpierw dziecko uczy się przekręca z brzucha na plecy ok. 3 miesiąca życia (ta umiejętność nie wpływa jednak na jego "mobilność" w czasie snu). Z placów na brzuch ok 6 miesiąca. Wtedy też ryzyko sids znacznie spada i ja stosowałam już ochraniacze.
Dziękuje! Widzę, ze monitor oddechu cieszy sie popularnością. Czy warto go mieć zawsze? Czy przyda sie i warto w niego zainwestować, gdy dziecko bedzie spało zawsze gdzieś w zasięgu naszego wzroku (a niekoniecznie w pokoju obok), np. W łóżeczku dostawnym? 🙂
 
Dziękuje! Widzę, ze monitor oddechu cieszy sie popularnością. Czy warto go mieć zawsze? Czy przyda sie i warto w niego zainwestować, gdy dziecko bedzie spało zawsze gdzieś w zasięgu naszego wzroku (a niekoniecznie w pokoju obok), np. W łóżeczku dostawnym? 🙂
Szczerze? Podobno współspsnie zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Później poszukam artykułu. Z resztą przy takim rozwiązaniu monitor oddechu się nie sprawdzi. Łóżeczko dziecka musi stać w odpowiedniej odległości od łóżka rodziców, tak by nie łapał ruchów rodziców. U mnie dzieci spały w tym samym pokoju, jednak w swoich łóżeczkach. Ja się bałam zmęczona spać z noworodkiem. Jakoś sobie nie do końca ufałam.

I popieram dziewczyny wyżej. Żadnych zabawek, pościeli, kocyków. Tak by był dopływ powietrza. Do spania śpiworek.
 
Dziękuje! Widzę, ze monitor oddechu cieszy sie popularnością. Czy warto go mieć zawsze? Czy przyda sie i warto w niego zainwestować, gdy dziecko bedzie spało zawsze gdzieś w zasięgu naszego wzroku (a niekoniecznie w pokoju obok), np. W łóżeczku dostawnym? 🙂
Ja mam monitor w łóżeczku dostawnym. Przed porodem myslalam ze jest to zbedne ale pozniej okazało sie ze corka ulewa a ja nie moge zmróżyć oka. Daje to pewnego rodzaju spokoj, no i dostawka jest fajna w moim przypadku bo mozna zmienic kąt nachylenia łóżeczka.
 
reklama
Ja mam monitor w łóżeczku dostawnym. Przed porodem myslalam ze jest to zbedne ale pozniej okazało sie ze corka ulewa a ja nie moge zmróżyć oka. Daje to pewnego rodzaju spokoj, no i dostawka jest fajna w moim przypadku bo mozna zmienic kąt nachylenia łóżeczka.
A jaki monitor oddechu można używać w dostawce? Pierwsze słyszę, ale dzieci już starsze trochę
 
Do góry