reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wypłata na zwolnieniu lekarskim

Zus może się doczepić właśnie nagłego zwiększenia etatu miesiąc przed pójściem na zwolnienie. I Ty i szefowa, jak i również inni pracownicy będziecie musieli udowadniać, że faktycznie pracowałaś na cały etat.
 
reklama
A ja chciałam zapytać o coś podobnego. Aktualnie pracuję na pół etatu, wróciłam w 2022 roku w lipcu po macierzyńskim do pracy. Jednak zależy mi, żebym w ciąży ( która planujemy starania w przyszłym miesiącu), a raczej na l4 i w trakcie macierzyńskiego miała płacone jak za pełen etat. I będę rozmawiała o tym z moją szefową, czy jest w stanie pójść mi na rękę i dać mi pełen etat gdy będę musiała iść na l4, bo i tak będzie mi to ZUS płacić, ona nie będzie nic płaciła ( oprócz pierwszego miesiąca). Tylko jestem ciekawa wtedy jakie wynagrodzenie będę dostawała jak np. tylko miesiąc popracuje na pełnym etacie. Czy będę dostawała po prostu najniższa krajowa za pełen etat? Czy będzie się wliczało do średniej to, że pracowałam na pół etatu?
niecałkiem miesiąc, bo 33 dni robocze pracodawca płaci za l4, a jak policzysz to prawie 2 miesiące są.. poza tym mogą kontrolę posłać że zwiększyłaś etat a potem od razu na l4 lecisz
 
Zus może się doczepić właśnie nagłego zwiększenia etatu miesiąc przed pójściem na zwolnienie. I Ty i szefowa, jak i również inni pracownicy będziecie musieli udowadniać, że faktycznie pracowałaś na cały etat.
Okey, dziękuję za informacje, tyle mi wystarczy 😉
 
Hej, ja mam pytanie jak obliczyć macierzyński (i L4 ciążowe) netto jako pracownik?
Wyczytałam, że przedsiębiorca ma prosty rachunek: kwota brutto (średnia z ostatnich 12 miesięcy) -13,71%.
A pracownik?
Gdzieś na stronie ZUS wyczytałam, że podlega się składkom emerytalnym i rentowym, ale są one finansowane w całości z budżetu Państwa. Rozumiem, że w takim razie nie jest to potrącane z naszej wypłaty, tylko gdzieś tam w ZUSie "ewidowane".
W takim razie, nie wystarczy wpisać stawki brutto (tej średniej z 12 miesięcy, która wchodzi w podstawę zasiłku) w kalkulator wynagrodzenia brutto netto, bo netto powinno wyjść wyższe niż normalnie. Dobrze to rozumiem?
Znacie jakiś wzór jak to netto obliczyć? Tylko nie na przykładzie najniższej krajowej.
 
Hej, ja mam pytanie jak obliczyć macierzyński (i L4 ciążowe) netto jako pracownik?
Wyczytałam, że przedsiębiorca ma prosty rachunek: kwota brutto (średnia z ostatnich 12 miesięcy) -13,71%.
A pracownik?
Gdzieś na stronie ZUS wyczytałam, że podlega się składkom emerytalnym i rentowym, ale są one finansowane w całości z budżetu Państwa. Rozumiem, że w takim razie nie jest to potrącane z naszej wypłaty, tylko gdzieś tam w ZUSie "ewidowane".
W takim razie, nie wystarczy wpisać stawki brutto (tej średniej z 12 miesięcy, która wchodzi w podstawę zasiłku) w kalkulator wynagrodzenia brutto netto, bo netto powinno wyjść wyższe niż normalnie. Dobrze to rozumiem?
Znacie jakiś wzór jak to netto obliczyć? Tylko nie na przykładzie najniższej krajowej.
Spróbuj przez powyższy kalkulator wyliczyc. Pamiętaj, że to tej średniej brutto wliczają się też ewentualne premie.
 
Hej, ja mam pytanie jak obliczyć macierzyński (i L4 ciążowe) netto jako pracownik?
Wyczytałam, że przedsiębiorca ma prosty rachunek: kwota brutto (średnia z ostatnich 12 miesięcy) -13,71%.
A pracownik?
Gdzieś na stronie ZUS wyczytałam, że podlega się składkom emerytalnym i rentowym, ale są one finansowane w całości z budżetu Państwa. Rozumiem, że w takim razie nie jest to potrącane z naszej wypłaty, tylko gdzieś tam w ZUSie "ewidowane".
W takim razie, nie wystarczy wpisać stawki brutto (tej średniej z 12 miesięcy, która wchodzi w podstawę zasiłku) w kalkulator wynagrodzenia brutto netto, bo netto powinno wyjść wyższe niż normalnie. Dobrze to rozumiem?
Znacie jakiś wzór jak to netto obliczyć? Tylko nie na przykładzie najniższej krajowej.
Z tego, co pamiętam, to twoje brutto to minus podatek, minus składki rentowe, emetryrlne i chorobowe.
A pracowadca płaci dodatkowo więcej, niż tylko Twoje " brutto".
 
reklama
Te 13,71% to są właśnie te składki ZUSowe potrącane z wynagrodzenia ;-)
Od tego trzeba jeszcze odjąć podatek dochodowy 12%
I nie uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

I składki są potrącane z kwoty brutto ZAWSZE niezależnie przez kogo są finansowane.

Najprościej obliczyć sumując netto z 12 m-cy i dzieląc na 12 - a następnie dzieląc na 30 i mnożąc x liczbę dni w miesiącu, za który ma być dokonana zapłata.
To +/- będzie Twoja wypłata na zwolnieniu/zasiłku macierzyńskim za dany miesiąc.
 
Do góry