reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie l4

Dołączył(a)
22 Styczeń 2022
Postów
2
Hejka,

Trochę nie potrafię połapać się w tym jaka kwota będzie mi wypłacana jeżeli pójdę na l4 ciążowe. Mam umowę o prace na czasem nieokreślony. Na umowie mam 3450 zł brutto. Jeżeli chodzi o moje wypłaty to miesięcznie jest to ponad 4000 zł. Na wypłatę składa się podstawa, nadgodziny i premie uznaniowe. Czy w takim razie jeżeli pójdę na zwolenienie ciążowe to wypłata będzie wyliczona z tego co otrzymuje netto co miesiąc, czy nie zostaną uwzględnione np. Premie uznaniowe i będzie to czysta goła pensja 3450 zł brutto?
 
reklama
Liczone jest to co dostajesz na czysto np przelewem, to co dostajesz bezpośrednio do ręki że tak powiem ,,pod stołem,, jest nieliczone, bo skąd zus ma wiedzieć ile tego jest ?
 
Jasne, czyli po prostu ta średnia comiesięczna jest wyliczana z kwot jakie dostaje na konto przelewem pod tytułem wynagrodzenie za dany miesiąc?
 
Dokładnie z 12 miesięcy ( chyba że ktoś nie ma 12 miesięcy no to z tych co ma ) a to co wyjdzie to ... zostanie na koniec jeszcze zminusowane o 17% podatek 😊👍🤘😄
 
Dokładnie z 12 miesięcy ( chyba że ktoś nie ma 12 miesięcy no to z tych co ma ) a to co wyjdzie to ... zostanie na koniec jeszcze zminusowane o 17% podatek 😊👍🤘😄
a wiesz jak to jest z osobami do 26 roku życia? Czy coś się zmienia czy jest tak jak u wszystkich?
 
a wiesz jak to jest z osobami do 26 roku życia? Czy coś się zmienia czy jest tak jak u wszystkich?
a to nie mam pojęcia jak to jest z tym przedziałem wiekowym , ja mam 35.
Nie chcę teraz wprowadzać ciebie w błąd bo wiem że normalnie jesteś zwolniona z podatku przy wypłacie, ale co do zusu to ich to chyba mało obchodzi ile masz lat i traktują wszystkich tak samo- czyli naliczą podatek.
 
Zacznijmy od tego kto będzie wypłacał zasiłek. Jeśli pracodawca ma więcej niż 20 osób to on (i potem rozlicza się z Zusem) a jeśli mniej to sam ZUS. Ogólnie każdy zasiłek jest opodatkowany więc czy chcesz czy nie 17% może zostać odciągnięte. Średnia 12 miesięcy odjąć 13.71% składek. Dzielisz to przez 30 dni i wychodzi ci kwota zasiłku na dzień. Mnozysz razy ilość dni zwolnienia i odejmujesz 17% podatku i taką będzie kwota zasiłku za dane zwolnienie. Popatrz dokładnie w regulaminie wynagradzania bo nie każda premia wlicza się w zasiłek i często kobiety zastanawiają się czemu mają mniej.
 
Na portalu ZUS masz zestawienie comiesięcznych podstaw wymairu składek (można też poprosić pracodawcę o taki wykaz). To może się nijak mieć do kwoty na umowie ani do wypłat na konto.
 
reklama
Zajmuję się kadrami w mojej firmie. Do wypłaty wynagrodzenia/zasiłku chorobowego bierze się średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Do podstawy zalicza się wynagrodzenie zasadnicze, nadgodziny i premie. Z tym, że tak jak @Alexz89 napisała z premiami różnie bywa i zależy co masz w regulaminie wynagradzania, na podstawie czego premia jest wypłacana. Jeżeli to jest np premia obecnościowa to na pewno wchodzi do podstawy. Najlepiej zapytaj swoją kadrową czy premia wchodzi do podstawy chorobowego.
 
Do góry