reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlopy i zasiłki po urodzeniu dziecka

reklama
Nie wiem, czy nie przysluguje ci 52 tygodnie macierzynskiego + rodzicielskiego lacznie.
Urlop wychowawczy dotyczy tylko UoP, wiec sie nie bedzie nalezal.
Pracodawca nie moze odmowic ci urlopu macierzynskiego. Jest to uregulowane prawnie.
Zasilek dla bezrobotnych bedzie sie nalezal po ustaniu macierzynskiego/rodzicielskiego, jeżeli podstawę wymiaru składek w tym okresie stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wtedy dopiero tez mozesz sie zarejestrowac.
Jesli chodzi o twoje wyliczenia zasilku macierzynskiego to cos zle liczysz.
Masz dwie opcje:
1. Urlop macierzynski 20 tygodni 100% + urlop rodzicielski 32 tygodnie 70% (plus 9 tygodni wylacznie dla ojca dziecka)
2. Urlop macierzynski + rodzicielski 52 tygodnie 81.5% jesli wybierzesz calosc, czyli te 52 tygodnie
Nie jestem tylko pewna, jak to wyglada po ustaniu zatrudnienia. Bo jest opcja wybrania tylko mscierzynskiego, a rodzicielski mozna wybrac tez w czesciach do 6 r.z. dziecka.
o kurcze, myślałam że te 20 tygodni się już wlicza w 32 tygodnie rodzicielskiego, mąż pracuje w Norwegii więc dopiero się będę dowiadywać jak to wygląda wtedy, tylko nie wiesz jeszcze może, bo teraz na umowie mam minimalną, jak będę na urlopie po urodzeniu brać 80% minimalnej to nie będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych? Czy liczona będzie średnia z 18 miesięcy (wtedy też będzie mniej niż minimalną)? Czy tylko okres sprzed porodu?
 
o kurcze, myślałam że te 20 tygodni się już wlicza w 32 tygodnie rodzicielskiego, mąż pracuje w Norwegii więc dopiero się będę dowiadywać jak to wygląda wtedy, tylko nie wiesz jeszcze może, bo teraz na umowie mam minimalną, jak będę na urlopie po urodzeniu brać 80% minimalnej to nie będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych? Czy liczona będzie średnia z 18 miesięcy (wtedy też będzie mniej niż minimalną)? Czy tylko okres sprzed porodu?
Ale Twojego męża obowiązują przepisy w Norwegii a nie w Polsce.
 
A dowiadywałaś się czy tak można? Ja akurat nie meszkam w Norwegii a w Danii i podejrzewam, że te przepisy są podobne.
Weź pod uwagę, że raczej na pewno jest koordynacja świadczeń
jest, ale nie musi tego urlopu brać od razu po urodzeniu dziecka, więc może go wziąć jak mi się skończy, albo ja muszę iść do pracy na co najmniej 3/4 etatu lub studiować dziennie, zobaczę jeszcze bo jeszcze jest dużo czasu, ale być może wrócę szybko do pracy (mam bardzo fajny zawód, w ktorym się w sumie niewiele pracuje), albo pójdę jeszcze na jakieś studia, zobaczę
 
Normalnie idziesz na rok macierzyńskiego/rodzicielskiego.
ALE!
Urlop nie jest płatny przez 8 miesiecy 100%! Jest opcja teraz taka, że pół roku 100% i pół roku 70%. Albo z góry za cały rok 81,5%.

Druga opcja. Jak urodzisz to składasz papiery do pracodawcy. I jesteś do 31.07. Na urlopie macierzyńskim. Od 1.08. Jesteś na zasiłku macierzyńskim CO JEST ISTOTNE, bo nie jesteś ubezpieczona od 1.08. Ale masz prawo skorzystać z opieki zdrowotnej na nfz tylko zus niech Ci wyda zaświadczenie że jesteś na zasiłku;-)

Nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy bo tu zgłaszasz gotowość do pracy. A pytasz się o wychowawczy - nie przysługuje Ci.
Ja tylko poprawie, że nie przez pół roku 100%, tylko przez 20 tygodni 100% i przez 32 tyg 70%. Średnia faktycznie wychodzi 81,5% ale żeby mieć wypłacane średnią to trzeba złożyć wniosek najpóźniej 21 dni po urodzeniu dziecka.
 
reklama
Ja tylko poprawie, że nie przez pół roku 100%, tylko przez 20 tygodni 100% i przez 32 tyg 70%. Średnia faktycznie wychodzi 81,5% ale żeby mieć wypłacane średnią to trzeba złożyć wniosek najpóźniej 21 dni po urodzeniu dziecka.
o kurcze faktycznie, doczytalam.. Wcześniej było że polroku 100 a polroku 60.
 
Do góry