reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Tu znajdziesz dzisiejszy LIVE dotyczący uwazności w relacji z dzieckiem. Jak sue przyda - zapraszam :) Do zobaczenia na Instagramie Dołącz, obejrzyj LIVE
reklama

Udar okołoporodowy

reklama
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ rozwój dziecka po udarze okołoporodowym zależy od wielu czynników: m.in. miejsca i rozległości uszkodzenia mózgu, czasu podjęcia rehabilitacji, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji malucha. Każde dziecko może inaczej radzić sobie z wyzwaniami rozwojowymi.

Możliwe są problemy z napięciem mięśniowym (zbyt duże lub za małe), trudności w równowadze, opóźnienia w chodzeniu, wstawaniu czy innych formach aktywności ruchowej. W niektórych przypadkach obserwuje się niedowład (często jednostronny), który może skutkować trudniejszym używaniem np. jednej rączki.
Jesli chodzi o mowę, dzieci mogą rozwijać się w tym zakresie zupełnie prawidłowo albo mogą mieć opóźniony rozwój mowy, trudności z artykulacją bądź formułowaniem zdań.

U niektórych dzieci może pojawić się lekkie opóźnienie w sferze poznawczej (np. rozumienie poleceń, rozwój słownictwa, myślenie przyczynowo-skutkowe), ale inne maluchy, mimo udaru, rozwijają się w normie. Jednocześnie może zdarzać się, że dziecko ma trudności z czynnościami manualnymi (np. rysowaniem, układankami, manipulacją małymi przedmiotami). Ale to bardzo ogóle informacje, bo może się okazać, że dziecko nie odbiega rozwojem od rówieśników.
 
Do góry