reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test PAPA - jak interpretować.

Zaskoczona30

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Wrzesień 2021
Postów
1 343
IMG_20211108_204314.jpg
Powyżej wyniki, które dziś otrzymałam. Badanie robiłam dobę po USG, które wskazywało na 13t2d. Wówczas CRL 71mm, NT 1.8mm, FHR 163 ud/min. Lekarz w środę idzie na urlop i może mnie przyjąć 20.11. Moje wyniki nie mieszczą się w normach zamieszczonych dla poszczególnych tygodni poniżej. Wiem, ze jest specjalny program do interpretacji dla lekarzy ale wyczytalam, ze podwyższone wolne beta HCG i niskie bialko Papa to zwiastun trisomi 21. Oczywiście pójdę do lekarza, ale może ktoś miał podobna sytuację, coś podpowie. Dodam, że mam 30 lat. Do 20.11 jest bardzo dużo czasu, a w mojej głowie dużo różnych mysli.
 
reklama
Myślę, ze powinnaś spokojnie poczekać, bo wyniki wiarygodne są dopiero po naniesieniu tych w tamtym programie, co maja lekarze. Z tego co widzę, masz podany zakres tylko mediany, w moim laboratorium były widełki centylowe tez. Mój wynik niby nie wyszedł super po naniesieniu do programu, chociaż tutaj beta nie była zła, za wysoko była pappa, ale robiłam sanco i wyszło wszystko dobrze. Wiem, ze trudno wytrzymać, ale lepiej nie szperać w necie… dla porównania popatrz widełki z mojego laboratorium, ale czy to coś Ci da to nie wiem. Moja gin mówiła, ze nie warto się stresować samymi wynikami i pytałam o interpretacje na wizycie prywatnej to mimo, ze sama mi robiła prenatalne w szpitalu to powiedziała, ze bez tamtych wyników z usg i programu nic nie moze po tym określić. Chyba pozostaje czekać.
 

Załączniki

  • 81F33284-B600-41AA-9BD9-48FA595AED15.png
    81F33284-B600-41AA-9BD9-48FA595AED15.png
    50,9 KB · Wyświetleń: 7 040
  • 70DBDD12-C74D-4431-B94F-4C4B11B553F7.png
    70DBDD12-C74D-4431-B94F-4C4B11B553F7.png
    37,4 KB · Wyświetleń: 2 983
Wiem, że się martwisz Ale lepiej poczekać do wizyty lekarza. Z tego co kiedyś znalazłam w internecie to przelicznik na MoM jest PODOBNO : wolna beta x 0,03. A pappa to 0,24. Więc wynika z twoich wyników że wolna beta to 2,66 MoM . Pappa 0,23 MoM. Ale tak jak pisze to zależy od wielu czynników, u każdej kobiety będzie inny wynik przy tych samych danych. To zależy od wielu czynników. Lekarz wrzuca w system i wylicza. Ciężko jednoznacznie samemu dobrze sobie to obliczyć.
 
Jak interpretować? Nie interpretować, od tego jest lekarz. Wdech i wydech, spokojnie.
Znalazłam na tym forum kalkulator
Wiem, że się martwisz Ale lepiej poczekać do wizyty lekarza. Z tego co kiedyś znalazłam w internecie to przelicznik na MoM jest PODOBNO : wolna beta x 0,03. A pappa to 0,24. Więc wynika z twoich wyników że wolna beta to 2,66 MoM . Pappa 0,23 MoM. Ale tak jak pisze to zależy od wielu czynników, u każdej kobiety będzie inny wynik przy tych samych danych. To zależy od wielu czynników. Lekarz wrzuca w system i wylicza. Ciężko jednoznacznie samemu dobrze sobie to obliczyć.
Znalazłam wczoraj w innym wątku kalkulator do wpisania biochemii oraz pomiarów z USG. i to co piszesz o przeliczniku chyba się musi choć trochę zgadzać, bo kalkulator przeliczyl mi tak
Screenshot_20211109-054544.jpg
co niestety daje duże ryzyko T21
Screenshot_20211109-054432.jpg
 
Cześć, sama jeszcze nie mam swoich wyników pappa, ale jeśli ryzyko dla tego jednego zespolu wychodzi wyższe, to na pewno istotne będzie jeszcze, czy na usg uwidoczniona była kość nosowa, czy dostałaś jakies komentarze dotyczące samego usg, czy wszystko było ok? Bo NT wyglada super. Nie wiem, czy nie odezwałabym sie do tego lekarza już, żeby nie tracic czasu, jeśli faktycznie będziesz musiała podjąć jakies kroki, jeśli te kalkulacje mają sens, to na pewno musisz przemyślec dalszą diagnostykę czyli NIPT (test genetyczny nieinwazyjny z krwi, taki jak Nifty), lub amniopunkcję. Z tego, co wiem, przy wysokim ryzyku poleca sie robić amniopunkcję, żeby wynik był ostateczny, ale jeśli usg było dobre, to może wystarczy rozwiać wątpliwości Nifty? O ile oczywiscie możesz sobie na to badanie pozwolic finansowo - wszystko do przegadania z lekarzem. Rozumiem Twój stres, ale postaraj się pozostać pozytywnie nastawiona, bo wiemy jak to bywa z pappa, potrafi nastraszyć, a później Nifty jest dużą ulgą.
 
Jestem po wizycie, mimo, że wynik jest lepszy to i tak mam skierowanie na amniopunkcje, ponieważ ryzyko zespołu Downa wynosi 1:86.
 
Zobacz załącznik 1334786Powyżej wyniki, które dziś otrzymałam. Badanie robiłam dobę po USG, które wskazywało na 13t2d. Wówczas CRL 71mm, NT 1.8mm, FHR 163 ud/min. Lekarz w środę idzie na urlop i może mnie przyjąć 20.11. Moje wyniki nie mieszczą się w normach zamieszczonych dla poszczególnych tygodni poniżej. Wiem, ze jest specjalny program do interpretacji dla lekarzy ale wyczytalam, ze podwyższone wolne beta HCG i niskie bialko Papa to zwiastun trisomi 21. Oczywiście pójdę do lekarza, ale może ktoś miał podobna sytuację, coś podpowie. Dodam, że mam 30 lat. Do 20.11 jest bardzo dużo czasu, a w mojej głowie dużo różnych mysli.
 
reklama
My masz w normie, beta trochę wyższa ale taka nie ma się co przejmować. Nie Alan dużo gorsze wyniki, 9 miesięcy przejmowania bo z korelacji w programie wyszła mi możliwość trisomii 21 1/286 czy jakoś podobnie. Nie robiłam badań bo jeśli w USG jest wszystko dobrze to jest dobrze i nie ma się co doszukiwać. Betę miałam dobrze ponad stówę wtedy, białko też jakoś niżej
 
Do góry