reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tempo wzrostu, wzrost roczniaka, czy to nie za mało? Ile cm ma roczne dziecko

Dołączył(a)
21 Marzec 2019
Postów
4
Witam. Synek ma aktualnie 13 miesięcy i mierzy 76 cm. Martwię się czy to nie za mało... Urodził się w terminie i miał 55 cm. W przeciągu roku urósł 21 cm. Zakładam mu ubrania w rozmiarze 80/ 86. Waga około 11 kg. Synek jako niemowlak bardzo dużo ulewał - przez co do 6 miesiąca życia był bardzo drobny/ szczupły. skończył ulewac około 8 miesiące życia i wtedy dopiero znaczaco przybrał na wadze. Zastanawiam się czy wczesniejsze ulewanie mógo mieć wpływ na spowolnienie jego wzrostu? Dodam ze jestem osoba średniego wzrostu - 164 cm natomiast mąż jest wysoki - 184. Dziadkowie z jednej strony wysocy z drugiej średniego wzrostu. Dodatkowo moj stres pogłębiają komentarze ludzi z otoczenia które sugerują ze synek jest niski jak na swój wiek. Robiliśmy podstawowe badania - krew/mocz i tarczyca - wszystko w normie. Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem? Czy 76 cm w jego wieku to faktycznie mało? Ile cm maja wasze około roczne dzieci? Czy jeśli faktycznej to mało to jest szansa ze nadrobi straty i podgonić rówieśników? Poza wzrostem synek rozwija się fantastycznie od 6 miesiąca raczkujea a chodzi od 11 miesiąca.
 
reklama
Moja córka 12 miesiecy dziś po bilansie okazało się że wazy 9.150 i mierzy 70.cm pani doktor mnie tak nastraszyła ze musimy iść.do endykrologa bo coś jest nie.tak a dodam że.corka urodziła.sie z wagą 1990 i mierzyła 48
Tak się boję.co lekarz powie mi teraz 😪
Nie powinna straszyć. Ale lepiej że to wychwyciła i dała skierowanie niż jakby miała zlekceważyć i powiedzieć, że taka uroda. Endokrynolog prawdopodobnie nie powie Ci nic ciekawego, zleci badania krwi, może rentgen a w dalszej perspektywie szpitalne badanie wyrzutu hormonu wzrostu. Zastanów się, czy nie iść równolegle do genetyka i do gastrologa. Ja polecam iść za ciosem i jak najszybciej zrobić wszelkie konsultacje specjalistyczne czy przynajmniej stanąć w kolejce do poradni. Także wykorzystałabym, że lekarka się przejęła i wzięła od niej kolejne skierowania.
 
reklama
Ale co wychwyciła? Nic nie wychwycila, tylko wystraszyla bez sensu. Dziecko to albo wcześniak albo hipotrofik, to ciężko wymagać nie wiadomo jakich przyrostów.

Patrzyłaś jak to wygląda na siatce?

Moj syn miał 48cm jak się urodził, na roczek też miał koło 70 i absolutnie nikogo to nie alarmuje, wręcz jest właśnie wysoki jak na swój wiek.
 
Ja pierwsze co zrobiłam to na siatkę popatrzyłam i 70 cm jest poniżej 3 centyla a 9,1 kg jest ponad 25 centylem. Skoro lekarz kieruje do specjalisty, to ma wątpliwości. Poradnia specjalistyczna nie gryzie, mogą zlecić więcej badań niż lekarz poz.
 
Ja pierwsze co zrobiłam to na siatkę popatrzyłam i 70 cm jest poniżej 3 centyla a 9,1 kg jest ponad 25 centylem. Skoro lekarz kieruje do specjalisty, to ma wątpliwości. Poradnia specjalistyczna nie gryzie, mogą zlecić więcej badań niż lekarz poz.
Ale na siatce patrzy się nie na pojedynczy wskaźnik. Dziecko urodziło się malutkie. Nie mozna patrzec na nie tak samo jak na noworodki mające 56cm.
 
Powtórzę: jestem przeciwniczką straszenia.

Wzrost poniżej 3 centyla jest kryterium do diagnostyki. Co więcej, teraz też hipotrofia jest wskazaniem do podawania hormonu wzrostu nawet gdy wyrzuty są w normie. Niech endokrynolog sobie sprawdzi i decyduje, czy dziecko jest do leczenia.

Mogę napisać historyjkę o moim dziecku urodzonym 49 cm, mającym na roczek 71 cm a będącym potem około 25-50 centyla. Już pomijam moje szczere powątpiewanie w pomiary wzrostu u tak małych dzieci. Ale co ma robić ta historyjka i wyrażanie tego powątpiewania? Odwodzić matkę od realizacji skierowania?
 
Absolutnie nikogo nie odwodzę, natomiast patrzę na mojego syna, u którego wszyscy mówią, że jest mega wysoki i trochę nie wierzę 😅

Skonsultować zawsze warto, ale ja po takim straszeniu bym zmieniła pediatrę.
 
reklama
U nas odwrotnie .. syn skończył 16 sierpnia rok.. waży 13 kg i mierzy 83 cm .. lekarz mówi , że jest wielki .. urodził się z wagą 4010g i 58 cm . Jak sprawdzałam na siatce to mieści się w 97 centyla ..
Córka była mniejsza gdy miała 2 latka 😱
 
Do góry