reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rwa kulszowa

monsimal

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
18 Listopad 2012
Postów
31
Miasto
imielin
Czesc. Jestem nowa na forum. Chcialam się dowiedziec od Was czy któras ma dolegliwosc rwy kulszowej? Ja mam ją już drugi raz i teraz w 29tc bardzo slabo sobie z nią radzę :( Przed ciążą wykonywałam ćwiczenia na brzuchu- metoda mckenziego, ale teraz juz nie jest to możliwe :( Czasami się tak "zablokuję", że nie potrafię kroku zrobić, ani wyprostować się. Postawa moja przypomina pytajnik tak mnie pokrzywiło. Leżę już równo tydzień i prawie bez efektu...malutkie poprawy. Dodam, że aktualnie nie mogę skorzystać z usług lekarza. Pozdrawiam wszystkie mamy
 
reklama
Monsimal ja miałąm ten sam problem z rwą kulszową i bardzo mi doskwierała pod koniec ciąży. Położna ze szkoły rodzenia dała mi kilka wskazówek które wykonując w ciągu dnia bardzo poprawiły komfort poruszania się!

Np.
Jak leżysz to kładź coś pod kolana żeby nogi były zgięte.
Jeśli chcesz usiąść to jedną poduszkę wkładasz po kolana - jak przy leżeniu a drugą pod kark.
Jeśli się schylasz po coś to NIGDY nie kucaj a rób równoważnie. - noga do tyłu i przód nachylasz.
Jeśli musisz dłużej stać to stój zawsze wyprostowana a jedną nogę postaw na krześle by była ugięta w kolanie
Kiedy wstajesz oprzyj cały ciężar o kolana i przenoś ciężar na ręce do póki się nie podniesiesz.
NIGDY nie siedź ze złączonymi kolanami!



To tak na szybko te które pamiętam ale na prawdę BARDZO mi pomogły i ból się zmniejszył kiedy tego przestrzegałam :-)
 
Dziękuję! Myślałam, że tylko ja takie wycudowane pozycje sobie wymyślam, a tu jednak ma to sens! Boję się tylko przy porodzie...Jestem pierwszy raz w ciąży i nie wiem jeszcze jak TEN moment przebiega. Ponoć nie zalecany jest poród naturalny przy rwie :( ? Jak to zgłosić w szpitalu i czy muszę miec na to jakiś dokument? Badania?
 
Guzik prawda.... ja z rwą borykam się już od dawna a w ciąży mocno się pogorszyło - bywało ze nie byłam wstanie usiąść sama... nie mówiąc o wyjściu do toalety... a rodziłam SAMA! I to bez żadnych powikłań - 5 godzin od odejścia wód małego miałam już na rękach. - rodziłam w klasycznej pozycji na plecach z nogami na podnóżku i rwy w tym całym ólu nie czułam wcale a wcale :-D Po porodzie się poprawiło tylko trzeba ostrożnie wtedy z noszeniem malucha - lepiej trzymać go na rękach siedząc wygodnie w fotelu.
 
Hej dziewczyny...proponuję udać się do fizjoterapeuty i spróbować okleić lędźwie kinesiotapy'ami które są w 100% bezpieczne dla kobiet w ciąży, odciążają kręgosłup i delikatnie rozluźniają go...dodatkowa warto skorzystać z zasad metody McKenziego gdyż trzeba pamiętać, że to nie są tylko przeprosty, ale również najzdrowsza i przynosząca najlepsze efekty profilaktyka :) co jeszcze można zrobić, to przede wszystkim rozciągnąć mięśnie tylnej partii ud oraz pośladkowe w bezpiecznych pozycjach co spowoduje, że kręgosłup będzie bardziej elastyczny, a ucisk na nerw kulszowy będzie mniejszy a dolegliwości mniej odczuwalne :tak:
a co jest najważniejsze to słuchać swojego ciała i przyjmować pozycje bezpieczne, odciążające przeciwbólowe, które nie prowokują bólu :)
 
Z Mckenziego korzystałam przed ciążą..teraz nie mogę ze względu na wielkość brzucha. Dobrze, że poród naturalny nie jest zakazany całkowicie, chociaż przeszły mnie ciarki jak przeczytałam od Fifki: w całym tym bólu, rwa była prawie niewyczuwalna :szok::szok::szok::szok::szok::szok: iiiaaaaaaaaaa...
 
Ja miałam rwę jakoś w 31 tc, nie mogłam w ogóle chodzić, chyba że o kulach, bo straszny uciska na prawą stronę miałam, mój gin powiedział że nic na to nie może poradzic bo tabletek silnych przeciwbólowych nie można a masaż może wywołać skórcze i poród, przypisał mi za to jakieś tablet rozluźniające nie pamiętam nazwy ale na ulotce pisało że pomagają na depresje :eek:. Po 2 tygodniach leżenia jak ręką odjął. Nie wiem czy to zasługa tych tabletek czy dzidziusia że sie odwrócił główką w dół i juz po prostu nie uciskał
 
Nie będzie chyba tak źle, to sprawa bardzo indywidualna, będzie dobrze :-)
Jestem fizjoterapeutką i swoim pacjentkom zawsze stosowałam kinesiotaping, uczyłam jak poradzić sobie z bólem oraz różnych technik rozciągających tzw auto neuromobilizacji które sprawiają że ból się zmniejszał...
a jak odczuwasz ból w nodze w pozycji leżącej na plecach z ugiętymi kolanami kiedy kręgosłup wygodnie spoczywa na podłodze? generalnie powinno być lepiej i pamiętaj żeby zawsze wstawać z łóżka poprzez obrócenie się na bok a potem do pozycji siedzącej :-)
głowa do góry!!!
 
Ja mam rodzinną :) dyskopatię, no i w 7 miesiącu doczkałam się apogeum Bez kuli ani rusz...nie byłam w stanie chodzić a no cóż na miejscu usadzić własnej pupy przez 5 min nie potrafie, wiec chodziłam po domu czasem gdzieś poza i wyłam. Poszłam na rehabilitację bo rwało mnie aż do połowy łydki. Dstałam ćwiczenia bardzo bezpieczne z racji zagrożonej ciąży, zostałam oklejona plastrami i po około 1 miesiacu było już całkiem ok. Także polecam ćwiczenia ale chyba tylko dobrane przez lekarza lub rehabilitanta. Ja jak zaczęłam robić na jedną stronę bo mi dysk najpierw leciał bardziej na prawo po ćwiczenaich zaczął też na lewo i trzeba to wszystko kontrolować na spokojnie ale z kimś w pełni kompetentnym i będzie ok :).
 
reklama
Pojawiła mi się wczoraj jeszcze jedna dolegliwość związana z rwą. Mianowicie gdy pomału zmieniam pozycję i bardzo pomału próbuję np. wstać, przeskakuje mi coś w odcinku lędźwi, krzyży- tam gdzie ból. Jest to odglos podobny do każdego "pstryknięcia" stawów, oczywiście nieprzyjemny bardzo. Nie miałam tego przed ciążą, ani we wcześniejszym ataku rwy w 5 miesiącu. Czy to może oznaczać, że krążek jest tak ruchomy i przeskakuje? Czasami lekko mi ulży, natomiast najczęściej blokuje. :no:
 
Do góry