reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Retinopatia

miller - czy moglbys napisac od kiedy Twoj brzdac nosi soczewki? Chcialabym i swojemu sprawic ale mam obawy czy dam rade mu je "nalozyc"! no i czy nie wypadaja np przy upadku. Bede wdzieczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
 
reklama
Cześc Efika.
Pawełek zaczął nosić najpierw okularki od 1-go roczku,ale z uwagi na dużą róznicę między jednym a drugim oczkiem musimy używać szkieł,
Zaczeliśmy jakoś od 2-roku, w zasadzie tylko mama zakłada i sciąga soczewki, kilka razy zdarzyło sie że zgubił soczewkę i nawet czasem się znalazła :) my musimy bardzo uważac,żeby nie pomylic lewej z prawą, bo sa nie do odróznienia po wyciągnięciu, pomimo że mają -10.00 i -4.00.Pawelek szybko się do nich przyzwyczaił i po nabraniu wprawy Ty tez napweno bedziesz sobie radzila :)
Pozdrawiam
 
Najważniejsze to unikać rurki z tlenem prosto w twarz dziecka ( powinna być maseczka tlenowa - ale oszczędzają). Pilnować też trzeba badań terminowych badań profilaktycznych aby był czas na laseroterapie. Bardzo szkodliwe jest tez podawanie krwi ( moja mała miała 2 razy) oraz polskiego żelaza w płynie ( nie jest za skuteczne a podaje sie je w dużej ilości) mi moja pediatra przepisała niemieckie żelazo Ferro Sanol Tropen. Podawałam jej tylko 5 kropel dziennie i po miesiącu Irma Aisha hemoglobinę miał powyżej górnej normy (mogę dodać że skończyła się też udręka prania poplamionych na brązowo polskim żelazem ubranek- niemieckie jest bezbarwne). Należy też pilnować aby inkubator był przesłaniany od sztucznego światła chociaż na parę godzin dziennie i aby naświetlane ( żółtaczka) dzieci w innych inkubatorach były oddzielone od naszego maluszka.
 
Najważniejsze to unikać rurki z tlenem prosto w twarz dziecka ( powinna być maseczka tlenowa - ale oszczędzają). Pilnować też trzeba badań terminowych badań profilaktycznych aby był czas na laseroterapie. Bardzo szkodliwe jest tez podawanie krwi ( moja mała miała 2 razy) oraz polskiego żelaza w płynie ( nie jest za skuteczne a podaje sie je w dużej ilości) mi moja pediatra przepisała niemieckie żelazo Ferro Sanol Tropen. Podawałam jej tylko 5 kropel dziennie i po miesiącu Irma Aisha hemoglobinę miał powyżej górnej normy (mogę dodać że skończyła się też udręka prania poplamionych na brązowo polskim żelazem ubranek- niemieckie jest bezbarwne). Należy też pilnować aby inkubator był przesłaniany od sztucznego światła chociaż na parę godzin dziennie i aby naświetlane ( żółtaczka) dzieci w innych inkubatorach były oddzielone od naszego maluszka.
Niestety na polowe z tych rzeczy nikt nie zwaraca uwagi!!!
 
http://www.borgis.pl/czytelnia/npe20010211.php


WCZEŚNIACZA RETINOPATIA

Anna Muszyńska, Aleksandra Nadaj
z Koła Naukowego przy Klinice Patologii Noworodka II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie we Współpracy z prof. Markiem Prostem z pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Opiekun Koła: prof. dr hab. n. Med. Zofia Rajtar-Leontiew


Wcześniaków Retinopatia (retinopatia wcześniaków) polegającym schorzeniem jest na niedojrzałych uszkodzeniu, rozwijających się naczyń krwionośnych siatkówki u noworodków urodzonych przedwcześnie. Choroba ta jest uważana za główną przyczynę ślepoty wśród dzieci w Polsce (1).
Patogeneza ROP polegająca na braku Równowagi Pomiędzy procesami oksydacyjnymi i antyoksydacyjnymi siatkówce w przebiegającymi długo pozostawała nieznana. W latach 50-zauważono Tych, Że jej występowanie ma związek z wysokimi stężeniami tlenu podawanego wcześniakom w ich pierwszych tygodniach życia (2). Od tego czasu wprowadzono Monitorowanie i w OGRANICZENIA stosowaniu tlenoterapii. Obecnie uważa się, ze nie tylko tlen, ale Również szereg Innych czynników jest odpowiedzialnych za powstawanie retinopatii.
Czynnikami o największym znaczeniu, ktoré predysponują do Wystąpienia retinopatii Są niska masa urodzeniowa i wczesny wiek ciążowy. Podłożem jest proces Rozwoju i dojrzewania naczyń siatkówki. Unaczynianie siatkówki rozpoczyna się w 4 miesiącu życia płodowego, kiedy do mezenchymalne komórki, następnie, na ich podłożu, pierwsze naczynia włosowate, zaczynają wrastać od strony tarczy nerwu wzrokowego w siatkówkę. Dojrzała sieć naczyń włosowatych w Części donosowej wykształca się około 8 miesiąca życia płodowego, Natomiast od strony skroni, dopiero w pierwszych tygodniach życia noworodka urodzonego o Czasie. Im większy jest stopień wcześniactwa urodzonego dziecka, tym rozleglejszy obszar siatkówki pozostaje nieunaczyniony Związku IW z Tym Ryzyko Rozwoju wzrasta retinopatii. Patogeneza retinopatii wcześniaczej jeszcze nie jest do końca poznana. Przypuszcza się, Że uszkodzenie śródbłonka naczyń przez wolne Rodniki Powoduje Również niedotlenienie siatkówki, pobudzając ją w dziesięć Sposób DO PRODUKCJI Wzrostu czynników. Dochodzi do proliferacji tkanki włóknistej i naczyniowej, się rozrasta Która do ciała szklistego i po obkurczeniu Może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki (3).
W przebiegu procesu chorobowego wyróżniono 5 stadiów (3):
1 - linia demarkacyjna Pomiędzy unaczynioną nieunaczynioną siatkówka,
2 - poszerzona, uniesiona ponad poziom siatkówki linia demarkacyjna przybierająca postać wału,
3 - proliferacje włóknisto-naczyniowe przebiegające wzdłuż wału i do ciała szklistego,
4 - częściowe odwarstwienie siatkówki:
4a - obwodowe,
4b - z plamki zajęciem,
5 - całkowite odwarstwienie siatkówki.
JeĹĽeli uda się wychwycić Rozwój retinopatii NA POZIOMIE rozpoczynających się proliferacji naczyniowych i zahamować proces dziesięć, pozwoli się dziecku na zachowanie wzroku i umożliwi Prawidłowy rozwój.
Wydaje się, ze nie tylko wysokie Stężenia tlenu, ale Również wahania oraz art Jego reakcja na niedotlenienie siatkówki po przerwaniu terapii w retinopatii Mają ogromne Znaczenie. Stąd tak ważne jest stałe Monitorowanie oraz art tlenoterapii tlenu utrzymywanie NA POZIOMIE 30-40%. Stosowanie Wysokich stężeń O2 Zwiększa powstawanie peroksydację rodników Wolnych powodujących lipidów błony komórkowej naczyń i ich niszczenie. Do systemów antyoksydacyjnych, ktore zapobiegają powstawaniu Wolnych należą rodników: dysmutaza nadtlenkowa, peroksydazy, katalazy, -tokoferol, ceruloplazmina, kwas moczowy oraz art transferyna (4). Poziom Czynności Tych czynników ma ścisły związek z ciążowym wiekiem i urodzeniową masa ciała. W Związku z Tym im wyższy jest stopień wcześniactwa i niższa masa ciała, tym opieka nad takim dzieckiem Musi być dokładniejsza i Bardziej wnikliwa.
Stosowanie witaminy E przed 28 tygodniem życia jest kontrowersyjne, ponieważ nie występuje jeszcze białko (IRBP - intestitial siatkówki binding protein) transportujące ją do siatkówki (5).
Nie nalezy zapominać o Roli Również światła, ktore ma swój Udział w rodników tworzeniu. Nie bez ZNACZENIA jest Jego Wpływ na niedojrzałe fotoreceptory siatkówki (3).
Czynnikiem Ważnym Są również transfuzje. Krew dorosłego osobnika przetaczana dziecku, zawiera hemoglobinę o Wyższej Zdolności oddawania tlenu w tkankach (Również w siatkówce) (3).
Powikłaniem Częstym, ktore towarzyszy posocznica jest wcześniactwu. Zmiany jakie zachodzą w organizmie w przebiegu uogólnionego i pogarszają Zakażenia powodują wzrost Produkcji Wolnych rodników działanie i tak już niewydolnych antyoksydacyjnych mechanizmów (3).
Wyniki i obserwacje
W pracy oceniono populację noworodków hospitalizowanych w Klinice Patologii Noworodka II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1997-2000. Spośród 734 noworodków 85 (10,2% było) wcześniakami. Retinopatię zdiagnozowano w 12 przypadkach co stanowi 14,1% wcześniaków Wszystkich.

W pracy przeanalizowano przebieg leczenia Tych dzieci pod kątem czynników predysponujących do Ryzyka Wystąpienia RPO.
Czynniki ryzyka, ktore zostały wzięte pod uwage to:
- Masa ciała,
- Wczesny wiek ciążowy,
- Ciężki stan średni Lub w momencie W urodzenia,
- Respirator / tlenoterapia bierna,
- Anemia,
- Posocznica,
- Wady układu krążenia,
- Dysplazja oskrzelowo-płucna,
- Krwotoki wewnątrzczaszkowe.
Wcześniaki z niższą masa ciała krótszym i ciążowym wiekiem rozwijały cięższe Postaci retinopatii niĹĽ pozostałe. W naszej obserwacji ma-ksymalny wiek ciążowy wynosił 32 tygodnie. Wszystkie dzieci Miały mase urodzeniową ciała poniżej 1500 gramów.

Przeanalizowano Również zależności Między stopniem zaawansowania retinopatii wiekiem ciążowym i masa urodzeniową noworodków. Wszystkie wcześniaki urodziły się w stanie ciężkim Lub średnim (2-7 Punktów w skali Apgar) i wymagały pierwszym w Zastosowania okresie respiratora życia, następnie tlenoterapii biernej. Wszystkie, Również z powodu anemii, Miały toczoną mase erytrocytarną (najczęściej wielokrotnie).
U większości dzieci badania bakteriologiczne krwi potwierdziły posocznicę. W Tych przypadkach uzyskano dodatnią hodowle następujących drobnoustrojów: Staphylococcus epidermidis (2), Staphylococcus aureus (1), Klebsiella oxytoca (1), Klebsiella pneumoniae (1), Pseudomonas sp.. (1), Yersinia enterocolitica (1), Streptococcus pneumoniae / Haemophilus influenzae (1).
U dwojga dzieci Stwierdzono przetrwały otwór owalny, jednego au - przetrwały przewód tętniczy Botala.
W szesciu przypadkach doszło do wewnątrzczaszkowego wylewu (5 - II stopnia i 1 - IV stopnia). Wylew wewnątrzczaszkowy IV stopnia byl powikłany wystąpieniem pokrwotocznego wodogłowia.
U Trzech wcześniaków Stwierdzono dysplazję oskrzelowo-płucna.

WNIOSKI
Nalezy podkreślić Znaczenie jak najwcześniejszego wykrywania retinopatii wcześniaczej. Od sprawnej i trafnej diagnozy zależy przyszłość dziecka, aw szczególności Jego Możliwości adaptacyjne w społeczeństwie.
Na opiekującym się lekarzu wcześniakiem spoczywa Więc nie tylko prawna, ale też etyczna odpowiedzialność.
Kazdy Wcześniak Musi Zostać przebadany przez lekarza okulistę Według schematów ustalonych (w 4, 8, 12 tygodniu życia iw 12 miesiącu). Niedopuszczalne jest odstępowanie od powyższego schematu nawet, Gdy kolejne kontrole okulistyczne nie wykazują Żadnych patologii na dnie oczu dziecka.
 
RETINOPATIA WCZEŚNIACZA

Co rodzice powinni wiedzieć o wcześniaków retinopatii - jakie badania i jakie zbiegi Powinno się przeprowadzić, by jej uniknąć?

Retinopatia wcześniaków na schorzenie, ktoré môže Dotknąć dzieci urodzone przed 3. tygodniem ciąży, z niska waga po urodzeniu i tlenem leczone w cieplarkach. Istota tego Schorzenia jest uszkodzenie przez tlen niedojrzałych naczyń siatkówki i zahamowanie jej prawidłowego unaczynienia.

Po zakończeniu leczenia tlenem, A więc po wyjęciu dziecka z cieplarki, dochodzi do niedotlenienia i rozrostu nieprawidłowych naczyń i błon włóknistych we wnętrzu oka.

W zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do krwotoków, odwarstwienia siatkówki i całkowitej Utraty wzroku.

Taki dramatyczny przebieg obserwuje się na szczęście tylko u 15 proc. noworodków z retinopatią. U Innych dochodzi do samoistnego wycofywania się wczesnych Zmian patologicznych i prawidłowego unaczynienia siatkówki.

Okuliści uważają jednak, Że każde dziecko, u Którego Stwierdzono początki retinopatii wcześniaczej, Powinno być bardzo dokładnie badane późniejszym nawet w okresie Rozwoju - bo te dzieci narażone Są Bardziej od Innych na zaćmę, jaskrę czy wady wzroku ujawniające się po latach.


Rodzice powinni wiedzieć, Że każde dziecko zagrożone retinopatią Musi być badane przez okulistę w czwartym, ósmym i 12. tygodniu życia, a potem w 12. miesiącu.

Lekarz powinien dysponować sprzętem i odpowiednim doświadczeniem w badaniu maleńkich dzieci. Tylko badanie stereoskopowym wziernikiem daje okuliście szanse na dostrzeżenie w małym oku dziecka Zmian chorobowych.

Niestety, wyposażenie naszych szpitali jest różne. JeĹĽeli Szpital nie dysponuje sprzętem odpowiednim, albo jesli okulista nie ma doświadczenia w badaniu niemowląt, dziecko Powinno być skierowane do ośrodka lepiej Lub wyposażonego na kontrole powinien przyjeżdżać doświadczony konsultant. W przypadku stwierdzenia Zmian Ryzyka - np. jak. skurcze naczyń - dziecko Powinno być pod Szczególnie troskliwą opieka okulistyczna.


JeĹĽeli Natomiast Są już Zmiany Wczesne - Powinno być leczone. Leczeniem Takim jest podawanie wcześniakom witaminy E, Która jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem) zabezpieczającym przed tlenu działaniem szkodliwym.

Zdarza się, Że trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny w bardzo dobrze wyposażonym ośrodku specjalistycznym. Zapobieganie retinopatii polega na starannym monitorowaniu Stężenia tlenu w inkubatorze.

Dane tu Przedstawione Mają jedynie Wartość informacyjna i nie mogę zastąpić indywidulnej porady lekarskiej.

Odpowiadała: lek. Med. Małgorzata Gadomska, specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie

Źródło:
http://www.gazeta.pl/alfa/artykul.jsp?xx=73739&dzial=0601

Z Bazy Int.C.Inf.ozD / (grudzień 2000)
 
Do góry