reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pomoże ktoś?

Dołączył(a)
26 Kwiecień 2020
Postów
3
Miasto
Staszów
jak wygląda sytuacja prawna jezeli mam 17 lat mam chłopaka pełnoletniego i urodzę przed urodzinami czy ojciec może wziąć pod swoja opiekę? jeżeli jestem pod opieką zastępcza u siostry.chodzi o to że jak urodzę przeprowadzam się do chłopaka ale boje sie urodzić przed styczniem gdzie kończe 18lat i chce by opiekę miał ojciec
 
reklama
Mam nadzieje, ze to pomoże, ale możesz jeszcze z chłopakiem udać się lub zadzwonić do adwokata, nawet bezpłatnego wytłumaczyć cała sytuacje i on wam podpowie co robić :)
 

Załączniki

  • 8F710CD6-A2D9-4046-9427-1D75D5DBBE8A.png
    8F710CD6-A2D9-4046-9427-1D75D5DBBE8A.png
    52,6 KB · Wyświetleń: 92
  • E7D969A0-57F1-4E1D-AB0D-0EB9ABE76189.png
    E7D969A0-57F1-4E1D-AB0D-0EB9ABE76189.png
    53,2 KB · Wyświetleń: 94
Jeśli w momencie porodu dziewczyna nie będzie miała 18 lat, to niestety nie może wskazać ojca dziecka, bo nie zdolności prawnych. A do czasu ukończenia 18 lat prawnymi opiekunami będą zazwyczaj rodzice dziewczyny (lub jej prawni opiekunowie). Ale co ważne żadna osoba (w tym rodzic małoletniej) nie nabywa jednak z mocy ustawy praw do opieki nad dzieckiem - o tym decyduje sąd. Jeśli rodzice (siostra?) nie złożą do sądu wniosku o ustanowienie ich opiekunami prawnymi, wówczas dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
Jednym z rozwiązań może być zawarcie związku małżeńskiego - wówczas władza rodzicielska pozostaje w rękach rodziców. Ale uzyskanie zgody na ślub też trwa - i powodem nie może być dziecko, tu potrzeba głębszej refleksji.
Po ukończeniu 18 lat matka nabywa z mocy prawa władzę rodzicielską.
 
Jeśli w momencie porodu dziewczyna nie będzie miała 18 lat, to niestety nie może wskazać ojca dziecka, bo nie zdolności prawnych. A do czasu ukończenia 18 lat prawnymi opiekunami będą zazwyczaj rodzice dziewczyny (lub jej prawni opiekunowie). Ale co ważne żadna osoba (w tym rodzic małoletniej) nie nabywa jednak z mocy ustawy praw do opieki nad dzieckiem - o tym decyduje sąd. Jeśli rodzice (siostra?) nie złożą do sądu wniosku o ustanowienie ich opiekunami prawnymi, wówczas dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
Jednym z rozwiązań może być zawarcie związku małżeńskiego - wówczas władza rodzicielska pozostaje w rękach rodziców. Ale uzyskanie zgody na ślub też trwa - i powodem nie może być dziecko, tu potrzeba głębszej refleksji.
Po ukończeniu 18 lat matka nabywa z mocy prawa władzę rodzicielską.
Www
 
Mam nadzieje, ze to pomoże, ale możesz jeszcze z chłopakiem udać się lub zadzwonić do adwokata, nawet bezpłatnego wytłumaczyć cała sytuacje i on wam podpowie co robić :)
Dziękuję bardzo za pomoc.. podobno może mieć prawo do dziecka i jeśli się rzeczy ojcostwa dopiero może siostra moja wziąć na siebie ale ja bardzo wolała bym aby był u dziadków.. bo będzie bardziej bezpieczne niż w domu.. chodzi o to że ja mogę kilka tygodni urodzić przed 18stka 3-4 tygodnie a po tym wyprowdzam się do teściow bardzo boję się że siostra zabierze mi dziecko po porodzie
 
Do góry