reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4

Dołączył(a)
7 Lipiec 2021
Postów
2
Cześć :) tak się zastanawiam nad l4 w ciazy i wyliczeniem kwoty która zostanie wypłacona. Z tego co czytałam jest to 100% średniego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności, czyli w tym przypadku ciąży. Ostatnio że zwolnienia korzystałam w czerwcu, nie było to zwolnienie oznaczone kodem B. Jeśli teoretycznie skorzystałabym zwolenia od sierpnia wtedy będzie do liczone rok wstecz od sierpnia czy od czerwca? Może głupie pytanie, ale nigdzie nie znalazłam konretnej odpowiedzi na nie :)
 
reklama
Będzie liczone rok wstecz od czerwca. Żeby podstawa do L4 przeliczyła się na nowo, konieczne są 3 pełne miesiące kalendarzowe beż L4, czyli w twoim przypadku w lipcu, sierpniu i wrześniu nie mogłabyś mieć żadnego L4. Wtedy jakbyś szla na urlop w październiku, to podstawa przeliczyłaby się na nowo, rok wstecz od października. Jeśli pójdziesz na L4 wcześniej (teraz w lipcu, czy nawet we wrześniu), to podstawa do L4 będzie ta sama co w czerwcu. Jedyna różnica to taka, że w czerwcu miałaś 80% podstawy (skoro nie było kodu B), a teraz będziesz mieć 100%.
 
@Tuel Będzie liczone z ostatnioch 12 wypłat sprzed L4 czerwcowego (chyba że jeszcze na jakiś zwolnieniach byłaś).
W Twoim przypadku - podstawa będzie taka sama jak z L4 z czerwca - nie wylicza się jej na nowo.
 
Warto dodać, że to "100%" to nie będzie dokładnie 100% wypłaty jaką otrzymywałaś do tej pory. Będzie to średnia liczona z 12 miesięcy poprzedzajachych pomniejszona o 13,71% składek ZUS. Czyli, jeśli np twoja miesięczna wyplata netto wynosiła 2tys nie oznacza to, że na l4 będziesz dostawała 2tysiace ale odpowiednio pomniejszona kwotę. Poza tym nie jest ona stała ale zależy od ilości dni w danym miesiącu.
 
Warto dodać, że to "100%" to nie będzie dokładnie 100% wypłaty jaką otrzymywałaś do tej pory. Będzie to średnia liczona z 12 miesięcy poprzedzajachych pomniejszona o 13,71% składek ZUS. Czyli, jeśli np twoja miesięczna wyplata netto wynosiła 2tys nie oznacza to, że na l4 będziesz dostawała 2tysiace ale odpowiednio pomniejszona kwotę. Poza tym nie jest ona stała ale zależy od ilości dni w danym miesiącu.
Też nie do końca. Bo te składki ZUS nie są potrącane od kwoty netto.
 
Tak, od kwoty brutto oczywiście :) chodziło mi o to aby podkreślić, że 100% nie oznacza, że na l4 w ciąży będzie się otrzymywać 100% tego co do tej pory.
 
Ostatnia edycja:
Ja bylam na l4 bez kodu to mialam 80 procent wyplaty sredniej a ze wyplaty mialam identyczne to wyszlo w zasadzie 80 normalnej wyplaty. Przeszlam na l4 ciazowe była ciągłość zwolnien to dostalam 100 procent czyli jak bym dostala normalna pelna wypłatę bo moje wyplaty byly rowne kazdego miesiąca. Wiadomo roznily sie groszowymi sprawami ale generalnie byly to stale kwoty rozniace sie tylko o kilka zł najwyżej. I byla ciaglosc wiec wyliczenia byly z roku poprzedzajacego zwolnienie.
 
Mi nawet wiecej wychodziło niż zarabiałam do tej pory około 100zl ale tak jak pisałaś to jest wyliczane ze średniej z ostatnich 12m
Tak, od kwoty brutto oczywiście :) chodziło mi o to aby podkreślić, że 100% nie oznacza, że na l4 w ciąży będzie się otrzymywać 100% tego co do tej pory.
 
reklama
Jeśli miała Pani równe wypłaty to tak mogło wyjść. Czasami może wyjść nawet na korzyść (np jak miesiąc ma dużo dni, bo wypłatę do l4 liczymy dzieląc podstawę na 30 a następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni w danym miesiacu - tak więc w styczniu otrzymaną kwotę pomnożymy przez 31 a w lutym tylko przez 28). Gdyby jednak wypłaty w ciągu tych 12 miesięcy poprzedzających różniły się od siebie (np występowałyby premie, podwyżka) to wtedy kwota ta wyciągana będzie ze średniej i kwota wypłacona na l4 będzie różniła się od ostatniej wypłaty.
 
Do góry