reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

L4 płatność

reklama
napisałam tez daty wiec chyba łatwo policzyć ze nie jest to 90 dni. W każdym razie chodzi mi o tą ciągłość.
Ale jeżeli umowę masz już dłuższy czas to co ma do rzeczy, że jest nowy rok? Raczej Ty nie rozumiesz co tutaj piszemy. masz ciągłośc w opłacaniu składek to o wypłatę chorobowego nie musisz się martwić. Skąd przeświadczenie, że w wraz z nowym rokiem musisz opłacać skladkę przez 90 dni? Poza tym przy umowie o pracę jest to 30 dni a nie 90.
 
Ale jak to jest możliwe, że pracodawca zapłacił Ci za końcówkę zeszłego roku plus za 33 dni z nowego roku jak pracodawca płaci tylko 33 dni zwolnienia? Z tego co się orientuję to powinien zapłacić od 23 grudnia za te 33 dni, a później ZUS
 
Ale jeżeli umowę masz już dłuższy czas to co ma do rzeczy, że jest nowy rok? Raczej Ty nie rozumiesz co tutaj piszemy. masz ciągłośc w opłacaniu składek to o wypłatę chorobowego nie musisz się martwić. Skąd przeświadczenie, że w wraz z nowym rokiem musisz opłacać skladkę przez 90 dni? Poza tym przy umowie o pracę jest to 30 dni a nie 90.
dlatego moje pytanie, czy ZUS nie uzna tych kilku dni w grudniu jako przerwę w płaceniu składek i tym samym nie będę miała ciągłości tych nieszczęsnych 90 dni ?
 
Ale to nie chodzi o opłacanie tej składki, tylko o to że jesteś zgłoszona do ubezpieczeń społecznych. Będąc na zwolnieniu przecież dalej podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe... Nikt Cię z niego nie wyrejestrowuje.

I tak - za 8 dni grudnia zapłaci pracodawca. I za pierwsze 33 dni nowego roku zapłaci pracodawca. I podstawa chorobowego wciąż będzie taka sama.

A jeśli chodzi o obowiązkową składkę chorobową - to okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Od kiedy jesteś zatrudniona, to od momentu zatrudnienia liczysz 30dni. Tu nic na nowo nie wyliczasz.
 
Ale to nie chodzi o opłacanie tej składki, tylko o to że jesteś zgłoszona do ubezpieczeń społecznych. Będąc na zwolnieniu przecież dalej podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe... Nikt Cię z niego nie wyrejestrowuje.

I tak - za 8 dni grudnia zapłaci pracodawca. I za pierwsze 33 dni nowego roku zapłaci pracodawca. I podstawa chorobowego wciąż będzie taka sama.

A jeśli chodzi o obowiązkową składkę chorobową - to okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Od kiedy jesteś zatrudniona, to od momentu zatrudnienia liczysz 30dni. Tu nic na nowo nie wyliczasz.
dziękuje za odpowiedz i bardzo przepraszam że się uniosłam. Faktycznie napisałam ten post jak niemota... wybacz
 
Nie ma problemu. Doskonale rozumiem ciążowy mózg jak kalafior ;-)

Bo już myślałam, że ty się 20 grudnia zatrudniłaś, a przed tym przez 90 dni nie byłaś zgłoszona do chorobowego ;)
 
Dziewczyny wszystko już wiem! Dziękuje bardzo za pomoc :) życzę miłego wieczoru i jeszcze raz przepraszam za moje pyskowanie :)
 
reklama
Cześć,

czy mogłaby mi któraś z Was pomóc z obliczeniem podstawy zasiłku chorobowego na L4 z kodem B? :(
Mój pasek z wypłaty nie mówi nic konkretnego... A wydaje mi się, że dostałam za niską wypłatę od pracodawcy.

Podam przykładowe kwoty, ale chodzi mi o to, aby ktoś pokazał tak jakby wzór obliczeń.
Moje kadrowe/księgowe w pracy mi nie pomogą... :/

Wiem, że podstawę oblicza się ze średniej z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających pójście na L4.

Umowa o pracę
Start L4: lipiec 2021
Wynagrodzenie z umowy:
Luty-Czerwiec 2021: 4500 zł brutto
Lipiec 2020 - Styczeń 2021: 4200 zł brutto (podwyżka od stycznia, wyższa wypłata za styczeń w lutym)
(5*4500 zł brutto) + (7*4200 zł brutto) / 12 = 4325 zł brutto

Jest to ok?
A jak obliczyć netto?

Czy w przypadku L4 z kodem B odprowadzane są wszystkie składki i podatek dochodowy jak w przypadku normalnej wypłaty? (czyli jako laik wystarczy wpisać tę kwotę w kalkulator wynagrodzeń i wyjdzie mi kwota netto)?

I jak obliczyć stawkę za 1 dzień zwolnienia?
Miesiąc (nawet jeśli ma 31 dni) dzielimy przez 30?

Na zwolnieniu byłam od 7 lipca do końca miesiąca.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc! <3
 
Do góry