reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kto po in vitro?

Mam 36 lat, szłam krótkim protokołem, należę do osób trudno stymulujących, wyhodowałam 6 pęcherzyków, wynik estradiolu był ponad 4 tysiące, pobrano tylko 2 komórki jajowe, co może być przyczyną pustych pęcherzyków, pomimo tak wysokiego estradiolu?

Osoba trudno stymulująca się oznacza słabą odpowiedź na stymulację hormonalną. Wówczas jest możliwa taka sytuacja. Zamiast prawidłowych pęcherzyków z komórkami jajowymi powstają pęcherzyki wadliwe - puste. Estradiol jest produkowany przez komórki ziarniste, które mogą być obecne w pęcherzyku mimo braku komórki jajowej.
 
reklama
Zostałam skierowana na badanie witaminy D3 25OH. Wynik wyszedł mi 4,9. Czy z takim wynikiem jest szansa na ciąże poprzez in vitro? Jaki wpływ witamina D3 ma na prawidłowy rozwój i zagnieżdżenie się zarodka?

Nie podała Pani jednostek, w związku z czym interpretacja wyniku nie jest możliwa. Przyjmuje się, że poziom witaminy D we krwi nie powinien spadać poniżej 30 ng/ml. Wyniki badań naukowców z Ospedale Maggiore Policlinico oraz San Raffaele Scientific Institute w Mediolanie sugerują, że kobiety, w organizmach których stężenie witaminy D jest zbyt niskie (mniej niż 20 ng/ml we krwi), mają mniejsze szanse na uzyskanie ciąży w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego – pacjentki, u których nie występują niedobory witaminy D mają dwukrotnie większe szanse na potomstwo. Być może ma to związek z produkcją lepszych jakościowo oocytów u tych kobiet i z większą szansą na pomyślną implantację.

Embriolog nOvum
 
reklama
Do góry