reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Jak rozpoznać ze rozpoczął się porod i kiedy wyjechać do szpitala?

reklama
To jedno z najważniejszych pytań które rozpracowujemy na zajęciach szkoły rodzenia. Najczęściej poród rozpoczyna się powoli, stopniowo i trudno jest nie zauważyć jego zwiastunów. Mama instynktownie przygotowuje się do tego wydarzenia. Natura wyposażyła nas w szereg mechanizmów i warto wtedy wsłuchać się w swój organizm.

Swoim pacjentkom powtarzam, że do szpitala jedziemy DOPIERO wtedy gdy:
- obserwujemy skurcze, które się nasilają a przerwy między skurczami się skracają i wynoszą 3-5 min
- ból jest bardzo silny i nie jesteśmy w stanie już wytrzymać w domu
- minęło lub za chwilę minie 6 godzin od momentu odejścia wód płodowych

Do szpitala nie należy jechać za wcześnie.
Warto możliwie najdłużej czekać w domu, tak by naturalny mechanizm porodu rozwinął się. Często zdarza się tak, że pacjentka trafia na Izbę Przyjęć za wcześniej i w związku ze stresem, leżeniem (badanie KTG) czynność skurczowa się "wycisza".
Gdy zaczynamy odczuwać napięcia, skurcze lub ból zawsze dobrym pomysłem jest ciepły prysznic. Jeśli po 20-30 minutach pod ciepłym prysznicem skurcze się nie wyciszają jest duża szansa, że właśnie rozpoczyna się poród. Dobrze jest również zjeść posiłek, ponieważ od momentu trafienia na sale porodową najprawdopodobniej mama nie będzie mogła przyjmować jedzenia.

Do szpitala nie trzeba również jechać natychmiast po odejściu wód płodowych,
które mogą albo się delikatnie sączyć lub chlusnąć. W takiej sytuacji mamy jeszcze chwilę czasu na posiłek i prysznic o ile mama nie odczuwa innych dolegliwości. Gdy jednak odejściu wód towarzyszą nasilające się skurcze lub gdy kolor wód płodowych jest zielony lub czerwony należy bezzwłocznie udać się do szpitala.

Sytuacje, kiedy należy bezzwłocznie udać się do szpitala:
- krwawienie
- brak ruchów dziecka lub nasilone, gwałtowne ruchy
- silny, stały ból brzucha
- silny niepokój matki, zawroty głowy, nagłe osłabienie

Powyższe rekomendacje dotyczą sytuacji gdy ciąża rozwijała się prawidłowo, gdy mama i dziecko są zdrowe oraz w przeszłości nie wydarzyły się żadne niepokojące rzeczy związane z ciążą i porodem.
 
A gdy gbs jest dodatni to nie trzeba jechać od razu do szpitala po tym jak zaczynają odpływać wody płodowe? Można wtedy równiez poczekać jakiś czas w domu?
 
Jeśli pacjentka ma wynik dodatni gbs (czyli stwierdzoną obecność paciorkowców) to możliwie najszybciej po zauważeniu odpływania płynu owodniowego powinna zgłosić się na izbę przyjęć.

W naszym życiu codziennym paciorkowce z grupy B nie są groźne i szacuje się, że co 3 osoba dorosła jest jego nosicielem. W czasie ciąży bakterie te mogą się osiedlić w okolicach odbytu i przedostać drogami rodnymi do macicy. W momencie odpływania płynu owodniowego wiemy, że nastąpiło przerwanie błon płodowych, co pozwala bakteriom na przedostanie się do dziecka. Noworodek, nie ma w pełni rozwiniętego układu odpornościowego i kontakt z bakteriami (np. podczas porodu, poprzez zachłyśnięcie się wodami płodowymi) może doprowadzić do poważnej infekcji: sepsy, zapalenia płuc i innych.
 
Do góry