reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak przekonać dziecko do nocnik

U

usunięty

Gość
Witajcie. Mam nadzieję że poraz kolejny podzielcie się ze mną swoimi radami oraz doświadczeniem w temacie nocnik :)
Otóż u mnie sytuacja wygląda tak :
Próbuję już drugi miesiąc nakłonić córkę na nocnik a ona uparciuch jak mało kto chodzi sobie bez pampersa pół dnia i nawet nie usiądzie na nocnik :) . A jak już nie wytrzyma to krzyczy pampers albo (jak poleci) mokro! Męczę się i męczę i nie widać żadnego rezultatu. Może przez te dwa miesiące z cztery razy zrobiła. Próbowałam ją przekupić już praktycznie wszystkim, tłumacze że jest już dużą dziewczynką i powinna używać nocnika. Jak długo Wam zajęło nauczanie robienia na nocnik i jakich sposobów się łapałyście? :( Córka pod koniec lipca 3 latka i według mnie już powinna korzystać z nocnika. Muszę dodać że posiada aż trzy - jeden zwykły, drugi taki ala fotel trzeci z spuczką i grającą melodyjką. Pierwszy raz zaczęłam córkę uczuć jakoś jak miała 1.5 roku to wszyscy wkoło mówili że to za szybko że dziecko musi wiedzieć po co, dlaczego i do czego służy nocnik więc stwierdziłam że może mają rację i dałam sobie spokój. Naukę zaczęłam te dwa miesiące temu ponieważ zauważyłam że córka potrafi wstrzymać już swoje potrzeby, wie do czego służy nocnik etc. Chociaż żałuję trochę że wtedy posłuchałam innych i zakończyłam. Za każdym razem jak jest "mokro" córka się śmieje i chyba myśli że to zabawa jakaś.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Rozwiązanie
Ja kupiłam nakładkę i taki podest pod nóżki. Wtedy dziecko tak się nie boi że wpadnie do kibelka a siusia jak duża dziewczynka i mama nie musi cały czas trzymać. Moja też nie chciała korzystać z nocnika nigdy. Ale na kibelek wola od kilku mcy ( skończy w lipcu 3 lata) . Na noc zakładam pieluszkę jeszcze bo zdarza jej się zrobić siusiu. Nie jestem za przekupywaniem i nagrodami materialnymi, zawsze chwalilam ze jest już taka duża i tyle potrafi. Ale ma starsze rodzeństwo więc pewnie łatwiej chociaż oduczała się najdłużej ze wszystkich moich dzieci.
Generalnie to powinno się sadzać na nocnik od ok. 1 roku życia. Szczerze mówiąc to 3latki robią już normalnie na sedes z nakładką i tego proponuję spróbować. Generalnie trochę nie mieści mi się w głowie 3 latek w pampersie. Jak przychodzą do mnie do grupy 3 latki to normalnie załatwiają się na sedes. Ewentualnie zacisnąć zęby i po prostu wywalić pampersy. Po tygodniu nie będzie chciała być ciągle mokra, brudna i się przebierać, więc zacznie siadać. Brutalne, ale na takie duże dziecko napewno się uda. Następnym razem... Roczniak na nocnik!
 
No u nas tez ciężko było jak miała Kinga 2 lata to robiłam fajnie przez tydzień a potem coś jej się odwidziało. I jak 2.5roku miała to już robiła na nocnik ale tez były nerwy i latanie za nią i mokra podłoga tez potrafiła tak długo trzymać aż nie zrobi siku. I nawet ja na noc pieluche jej założyłam to nie zrobiła prze 3dni i potem bez pieluchy spala i nie posikala łóżka. Każde dziecko jest inne niewiem czemu Twoja tak się boi nocnika jak już tak długo próbujesz a może grający nocnik my taki mieliśmy Wsumie to my nasza na sposób wzięli ze jak zrobi siku na nocnik to nagrodę dostanie:)ciężko powiedzieć co Ci doradzić
 
Generalnie to powinno się sadzać na nocnik od ok. 1 roku życia. Szczerze mówiąc to 3latki robią już normalnie na sedes z nakładką i tego proponuję spróbować. Generalnie trochę nie mieści mi się w głowie 3 latek w pampersie. Jak przychodzą do mnie do grupy 3 latki to normalnie załatwiają się na sedes. Ewentualnie zacisnąć zęby i po prostu wywalić pampersy. Po tygodniu nie będzie chciała być ciągle mokra, brudna i się przebierać, więc zacznie siadać. Brutalne, ale na takie duże dziecko napewno się uda. Następnym razem... Roczniak na nocnik!
Córka przez te dwa miesiące całe dnie lata bez pampersa. Zdarza się nawet że przez cały dzień zrobi tylko dwa razy pisiu. Co do następnego razu - nie mam w planach drugiego dziecka :) u babci jak jest to normalnie mówi że chce pisiu i idzie do łazienki :-/ wychowuje córkę czytając różnego rodzaju poradniki i szczerze mówiąc jeżeli chodzi o nocnik to wszędzie jest napisane że nie ma reguły w którym wieku powinno robić na nocnik. Jedne dzieci robią w wieki 2 lat inne w wieku 4. Co do tego że roczne dziecko na nocnik to wydaje mi się że to bzdury ponieważ nie które dzieci nawet dobrze chodzić nie potrafią w tym wieku a co dopiero nocnik...  i tak jeszcze od siebie dodam że dziecko to nie robot i nie zawsze będzie robić to co my chcemy. Nie ma idealnych dzieci, dziecko nie musi spełniać wszystkich kryteriów jakie wyznaczą rodzice. Dzieciństwo to też zabawa a nie tylko musisz robić na nocnik, musisz nauczyć się mówić, musisz nauczyć się sprzątać po sobie musisz to i tamto. Najważniejsze że dziecko jest szczęśliwe jak kolwiek się rozwija.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
No tak mam 2corke ma 21 miesiecy wiec wszystko papuguje za siostra na nocnik usiądzie ale tylko tak dla zabawy lata i wola Siusiu ale nie zrobi wiec nie będę zmuszać spróbuję jak 2 lata będzie miała w czerwcu i będzie cieplej może wtedy zalapie
 
Jak się ma dwójkę to pewnie jest łatwiej ponieważ jedna od drugiej się uczy. Moim zdaniem też nie ma co zmuszać bo może mieć uraz do nocnik potem. Ale moja to za chwilę ma 3 lata więc już taki jakby problem jest. Możliwe że załapie :)
 
Każde dziecko inaczej kilka przykładów :
- sąsiadki syn 3 lata i 2 miesiące dalej w pampersy
-innej sąsiadki wczoraj 3 urodzinki miała na nocnik od dobrych 4 miesięcy
- kuzynka mojej Zuzi w wrześniu 3 latka też nie chce widzieć nocnik ( chyba to rodzinne:)
- koleżanki córka 4 lata, robi ładnie na sedes w dzień ale nie potrafi w nocy utrzymać moczu i nawet się obudzi jak zrobi
Więc to reguł żadnych nie ma, wszystko moim zdaniem zależy od dziecka i od rodzica ile cierpliwości ma w sobie
Najważniejsze to nie podawać się i uczyć uczyć i uczyć o ile to możliwe :-/ i o ile dzieciątko chce współpracować
 
Moja córka ma 9,5 miesiąca i już uczę ją załatwiać się na nocnik. Moim zdaniem im szybciej tym lepiej, póki nie zwiewa z nocnika. Moja rada jest taka, ucz ja załatwiania na sedes a nie na nocnik. Niech widzi jak Ty to robisz i niech naśladuje. 3 letnie dziecko moim zdaniem powinno już bez pieluchy latać.
 
reklama
Sprobuj systemu motywacyjnego: zbieranie naklejek za załatwienie sie na nocnik i po uzbieraniu calej planszy dostanie cos większego obiecanego (moje pierwsze dziecko zbieralo na kino) lub nagradzaj kazde wyproznienie na nocnik (moje drugie dziecko, dokładnie w wieku Twojej corki, dostaje po kazdej kupie jedna mala zabawke i w ten sposob kompletuje sobie zestaw).

Nie chce Ci sprawic przykrosci ani nie kieruje mna zazdrosc, ale kolejny raz piszesz, ze Twoja corka ma "wszystko" i to w kilku rodzajach. Np. kilka zestawow malego lekarza, a teraz 3 nocniki. Moze to ją dezorientuje? Ja nie jestem fanką przywiazywania dzieci do jednego ukochanego misia, kocyka czy nocniczka, ale jednak co za duzo to raczej niezdrowo. Moze zostaw 1, schowaj reszte i najwyzej podmien, jesli sie zacznie upominac o inny.
 
reklama
Córka przez te dwa miesiące całe dnie lata bez pampersa. Zdarza się nawet że przez cały dzień zrobi tylko dwa razy pisiu. Co do następnego razu - nie mam w planach drugiego dziecka :) u babci jak jest to normalnie mówi że chce pisiu i idzie do łazienki :-/ wychowuje córkę czytając różnego rodzaju poradniki i szczerze mówiąc jeżeli chodzi o nocnik to wszędzie jest napisane że nie ma reguły w którym wieku powinno robić na nocnik. Jedne dzieci robią w wieki 2 lat inne w wieku 4. Co do tego że roczne dziecko na nocnik to wydaje mi się że to bzdury ponieważ nie które dzieci nawet dobrze chodzić nie potrafią w tym wieku a co dopiero nocnik...  i tak jeszcze od siebie dodam że dziecko to nie robot i nie zawsze będzie robić to co my chcemy. Nie ma idealnych dzieci, dziecko nie musi spełniać wszystkich kryteriów jakie wyznaczą rodzice. Dzieciństwo to też zabawa a nie tylko musisz robić na nocnik, musisz nauczyć się mówić, musisz nauczyć się sprzątać po sobie musisz to i tamto. Najważniejsze że dziecko jest szczęśliwe jak kolwiek się rozwija.
Nic nie stoi na przeszkodzie sadzać dziecko, które nie chodzi. Lata temu pracowałam też z długo w żłobku i tam większość roczniaków siadała. Jeśli miałabym w grupie 4latka który chodzi z pieluchą podejrzewałabym zaniedbania, bo to nie jest ok. Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci z pieluchą pozatym. Jest to równie ważne jak wszystkie inne aspekty rozwojowe. Tak jak koleżanka wyżej napisała - im wcześniej, tym lepiej. Jako pedagog, tak mnie uczono i tak uważam sama granicą są 3 lata. A poradniki, no cóż... W wielu z nich piszą rzeczy, którymi bym się nie kierowała.
 
Do góry