reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

FAS

Iksa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
22 Marzec 2022
Postów
66
Cześć dziewczyny! Czy któraś z Was miała może podobna sytuacje lub zna się na FAS?
O ciąży dowiedziałam się w ósmym tygodniu. Generalnie, przed zajściem akurat miałam czas dużych imprez. To była ciąża nieplanowana. Zdarzyło mi się wtedy pić alkohol conajmniej kilkukrotnie i nie tylko alkohol. Kilkukrotnie brałam również amfetaminę, chociaż to akurat martwi mnie mniej, z tego co słyszałam narkotyki powodują mniej przykre skutki dla dziecka niż alkohol. A to alkoholu boje się najbardziej - zdarzało mi się wypić 1-2 piwka ale też zaliczyć imprezę gdzie wypiłam przynajmniej całe prosecco. Do tej pory dziecko rozwijało się bez zarzutu więc nie przejmowałam się tym tak bardzo. Badania prenatalne pierwszego i drugiego trymestru idealne. Niestety około 23-24 tygodnia dziecko zaczęło rosnąć wolnej. Byłam nawet w szpitalu, nie padło jeszcze bezpośrednie podejrzenie "hipotrofia" ale strasznie się tego boje. Jestem w 25 tygodniu a dziecko wymiary i wagę ma na 22-23. Jednak to, co najbardziej mnie przeraża, to obawa, że te małe wymiary i waga mogą być wynikiem FAS :( jak częsty jest FAS? Spotkalyscie się z nim? Może same imprezowalyscie zanim dowiedzialyscie się o ciąży?
 
reklama
Moja kuzynka brała amfetaminę, metamfetaminę i mdma, piła alkohol praktycznie codziennie i paliła do 15tc. Miała 17 lat, ciąża nieplanowana, dowiedziała się o ciąży jak trafiła do szpitala właśnie w 15tc. Dziecko z hipotrofią, urodzone w 42tc z wagą 2200g. Poza tym nic mu nie dolega. Ma już 2 lata.
 
Moja kuzynka brała amfetaminę, metamfetaminę i mdma, piła alkohol praktycznie codziennie i paliła do 15tc. Miała 17 lat, ciąża nieplanowana, dowiedziała się o ciąży jak trafiła do szpitala właśnie w 15tc. Dziecko z hipotrofią, urodzone w 42tc z wagą 2200g. Poza tym nic mu nie dolega. Ma już 2 lata.
A kto stwierdził, że nic mu nie dolega? To wcale nie jest tak, że FAS musi wyjsc na twarzy i być widoczne gołym okiem dla pediatry. 2 lata to jeszcze mało na ocenę funkcjonowania społecznego i intelektualnego. Są specjalne ośrodki, które diagnozują FAS, kilku specjalistów ogląda dziecko i pisze diagnozę.
 
A kto stwierdził, że nic mu nie dolega? To wcale nie jest tak, że FAS musi wyjsc na twarzy i być widoczne gołym okiem dla pediatry. 2 lata to jeszcze mało na ocenę funkcjonowania społecznego i intelektualnego. Są specjalne ośrodki, które diagnozują FAS, kilku specjalistów ogląda dziecko i pisze diagnozę.
Dokładnie...dopiero wchodzić będzie w edukację...
Kiepski dostało start jie ma co kryć, oby było dobrze
 
Nie ma sensu martwić się teraz na zapas. Jeszcze calkiem niedawno zakaz picia i palenia w ciąży to były raczej średnio przestrzegane. Teraz pewnie malo ktora sie do tego przyzna, ale 20-30 lat temu nie odmawiano sobie kategorycznie jednego toastu, bo ciąża. Nikt tez nie przejmowal sie biernym paleniem ciezarnych. Taka prawdziwa świadomość społeczna to pewnie ostatnie 20 lat. A moje pokolenie i każde wcześniejsze nie jest całe dotknięte FAS. Teraz naprawdę nie ma sensu się tym zadręczać.
 
A ja zapytam niedyskretnie. Czy jak dziecko się urodzi i będzie nie daj Boże miało FAS otoczysz go opieką, w sensie nie zostawisz go? I rozumiem , że już nie będziesz piła i ćpała? Szkoda mi dziecka, ale.skoro.nie planowałas😕 ja nie należę do tych osób co mówią, szczególnie staraczkom że lampka wina czy wódka czy inne super imprezy nie szkodzą. Teraz życzę zdrowia i szczęścia dziecku. Nie każde dziecko ma FAS, a przecież tyle kobiet pije i bierze, a dzieci zdrowe. Alkohol i narkotyki niestety brałaś w takim czasie kiedy się narządy tworzyły. Musisz czekać do porodu i nic nie pozostaje. Powodzenia🙂
 
A ja zapytam niedyskretnie. Czy jak dziecko się urodzi i będzie nie daj Boże miało FAS otoczysz go opieką, w sensie nie zostawisz go? I rozumiem , że już nie będziesz piła i ćpała? Szkoda mi dziecka, ale.skoro.nie planowałas😕 ja nie należę do tych osób co mówią, szczególnie staraczkom że lampka wina czy wódka czy inne super imprezy nie szkodzą. Teraz życzę zdrowia i szczęścia dziecku. Nie każde dziecko ma FAS, a przecież tyle kobiet pije i bierze, a dzieci zdrowe. Alkohol i narkotyki niestety brałaś w takim czasie kiedy się narządy tworzyły. Musisz czekać do porodu i nic nie pozostaje. Powodzenia🙂
Czuję lekki osąd w tej wypowiedzi, ale rozumiem. Nie, nie zostawię go, po prostu bardzo się tym stresuje i szukam opinii/doświadczeń osób które mogą coś o tym wiedzieć. Jeżeli chodzi o alkohol czy narkotyki - uważam, że wszystko jest dla ludzi. Zwłaszcza ludzi którzy nie mają na sobie odpowiedzialności w postaci dzieci i mogą sobie pozwolić na kilka imprez ;) Co nie znaczy, że mając na sobie nową odpowiedzialność jaka jest dziecko, bede zachowywać się tak samo lub nie otoczę go opieką :)
 
Czuję lekki osąd w tej wypowiedzi, ale rozumiem. Nie, nie zostawię go, po prostu bardzo się tym stresuje i szukam opinii/doświadczeń osób które mogą coś o tym wiedzieć. Jeżeli chodzi o alkohol czy narkotyki - uważam, że wszystko jest dla ludzi. Zwłaszcza ludzi którzy nie mają na sobie odpowiedzialności w postaci dzieci i mogą sobie pozwolić na kilka imprez ;) Co nie znaczy, że mając na sobie nową odpowiedzialność jaka jest dziecko, bede zachowywać się tak samo lub nie otoczę go opieką :)
Tak, osad ale nie Ciebie bo jak pisałaś nie planowałas. I naprawdę, życzę aby Twój maluch był zdrowy. Ale mam koleżanki, które się starają są dawno po terminie miesiączki i " grzeją" bo po alkoholu niby lepsza płodność 🤦 moja koleżanka do 13 TC nie wiedziała o małej w brzuchu więc piła, paliła itd. Mała jest zdrowa ;) moja ciotka paliła jak lokomotywa i moja mama ze mną w ciąży też, obie mamy problemy zdrowotne podobne ale to mniejsza o to. A pisałam czy jak dzidzia się pojawi na świecie czy nie będziesz piła, bo ja strasznie się przejmuje i mojej koleżanki sąsiadka imprezuje przy malutkiej córeczce 😭 ja jestem z tych co gardzą narkotykami, a alkohol tylko lampka wina, ale też uważam że wszystko z głową jest dla ludzi 🙂
 
Tak, osad ale nie Ciebie bo jak pisałaś nie planowałas. I naprawdę, życzę aby Twój maluch był zdrowy. Ale mam koleżanki, które się starają są dawno po terminie miesiączki i " grzeją" bo po alkoholu niby lepsza płodność 🤦 moja koleżanka do 13 TC nie wiedziała o małej w brzuchu więc piła, paliła itd. Mała jest zdrowa ;) moja ciotka paliła jak lokomotywa i moja mama ze mną w ciąży też, obie mamy problemy zdrowotne podobne ale to mniejsza o to. A pisałam czy jak dzidzia się pojawi na świecie czy nie będziesz piła, bo ja strasznie się przejmuje i mojej koleżanki sąsiadka imprezuje przy malutkiej córeczce 😭 ja jestem z tych co gardzą narkotykami, a alkohol tylko lampka wina, ale też uważam że wszystko z głową jest dla ludzi 🙂
Rozumiem podejście. Ale nie, nie jestem jedną z osób która zamierza imprezować przy dziecku, odkąd dowiedziałam się że jestem w ciąży równiez odstawiłam wszystkie używki i dbam o siebie jak mogę. Bardzo chciałabym żeby moje dziecko było zdrowe zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, dlatego tak bardzo przeraża mnie FAS który poniekąd jest wyrokiem do końca życia pod względem emocji :(
 
reklama
Ja piłam nie wiedząc o ciąży.
W dniu miesiączki zrobiłam test i był negatywy, wiec caly weekend przeimprezowalam, a w niedziele rano wyszły dwie grube krechy, poprzedni test musiał być po prostu wadliwy..

Znam.dziewvzyne która FAS, urodziła się ważąc niecały kilogram, ale teraz jest w pełni zdrową nastolatka, która ma ponad 170
I u Ciebie wszystko dobrze się skończyło? :)
A znasz historię tej dziewczyny? Jej mama była alkoholiczka?
 
Do góry