reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Dzień dobry proszę o poradę.

@amcia8232 @marika88 @kalana To, z czym masz do czynienia to nic innego jak lęk separacyjny, który pojawia się właśnie w podobnym okresie (choć moment ten u różnych dzieci może pojawiać się w różnym czasie). To naturalne zachowanie w tym konkretnie momencie rozwojowym. Twoje dziecko z jednej strony zorientowało się, że jest kimś odrębnym i że ty też jesteś odrębną osobą, a z drugiej strony – nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jak znikasz, to wrócisz. I tego m.in. ma się w tym trudnym czasie nauczyć. Trzeba ten okres przetrwać. Minie. Najważniejsze jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, czułości oraz zachowanie wewnętrznego spokoju przez opiekuna. Bardzo dobrym ruchem jest przyzwyczajanie szkraba do pozostawania pod opieką innych opiekunów, ale dobrze, żeby nie było ich zbyt wielu. Najlepiej – jeśli jest to oprócz mamy np. tata, babcia i opiekunka. Ważna jest stałość opiekunów. Jeśli wychodzisz z domu – nie przeciągaj pożegnań, zdecydowanie wychodź, tłumacząc dziecku, że wychodzisz i wrócisz w konkretnym momencie np. po podwieczorku. Wychodzenie i wchodzenie do pokoju - to jest najgorsze co możesz teraz robić, bo za każdym razem ponawiasz lęk dziecka. Staraj się wychodzić i wchodzić rzadziej albo zabieraj ze sobą dziecko.
Dziecko @ginngerr7787 przechodzi okres lęku separacyjnego książkowo. Prawdopodobnie wkrótce lęk zaniknie.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry