reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża na macierzyńskim

Dołączył(a)
24 Lipiec 2024
Postów
4
Hej dziewczyny, zaszłam w ciąże na macierzyńskim. Synek idzie do żłobka od października. Teraz moje pytanie, czy od razu po rodzicielskim mogę iść na l4 i nie pojawiać się w pracy? Druga rzecz to chciałabym po porodzie wypisać syna ze żłobka i pobierać aktywnie zawodowo i w tym czasie zajmować się dwójką dzieci. Wiem, że jest to możliwe, ale nie mam pojęcia czy ktoś będzie sprawdzał czy podpisałam umowę np z babcia czy opiekunka. Jak najlepiej ugryźć ten temat?
 
reklama
Hej dziewczyny, zaszłam w ciąże na macierzyńskim. Synek idzie do żłobka od października. Teraz moje pytanie, czy od razu po rodzicielskim mogę iść na l4 i nie pojawiać się w pracy? Druga rzecz to chciałabym po porodzie wypisać syna ze żłobka i pobierać aktywnie zawodowo i w tym czasie zajmować się dwójką dzieci. Wiem, że jest to możliwe, ale nie mam pojęcia czy ktoś będzie sprawdzał czy podpisałam umowę np z babcia czy opiekunka. Jak najlepiej ugryźć ten temat?
Można od razu jeśli są wskazania.
Co do sprawdzania to na stronie zus jest taka informacja, że nie zamierzają tego sprawdzać🤷‍♀️ Ale jak to będzie w praktyce wyglądało i czy się nie zmieni - nie wiadomo
 

Załączniki

  • Screenshot_20240710_204855_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240710_204855_Samsung Internet.jpg
    446,9 KB · Wyświetleń: 17
Hej dziewczyny, zaszłam w ciąże na macierzyńskim. Synek idzie do żłobka od października. Teraz moje pytanie, czy od razu po rodzicielskim mogę iść na l4 i nie pojawiać się w pracy? Druga rzecz to chciałabym po porodzie wypisać syna ze żłobka i pobierać aktywnie zawodowo i w tym czasie zajmować się dwójką dzieci. Wiem, że jest to możliwe, ale nie mam pojęcia czy ktoś będzie sprawdzał czy podpisałam umowę np z babcia czy opiekunka. Jak najlepiej ugryźć ten temat?
Ale na logikę jak będziesz z dwójką dzieci na macierzyńskim, to nie jestes akrywna zawodowo. Więc jak chcesz pobierać dodatek?
 
Możesz zrezygnować z macierzyńskiego i przejść na l4 zawsze 100% płatne 🙃 ja tak zrobiłam a później znowu urlop macierzyński na kolejne dziecko
 
Ale na logikę jak będziesz z dwójką dzieci na macierzyńskim, to nie jestes akrywna zawodowo. Więc jak chcesz pobierać dodatek?

Zgodnie z zasadami babciowego jest aktywna zawodowo bo jest zatrudniona. Kasę można dostawać pracując, będąc na L4 i na macierzyńskim o ile dziecko ma zapewnioną opiekę w domu i nie jest w placówce.
Póki co nie są przewidziane kontrole tego, kto się faktycznie dzieckiem w domu zajmuje.
 
Zgodnie z zasadami babciowego jest aktywna zawodowo bo jest zatrudniona. Kasę można dostawać pracując, będąc na L4 i na macierzyńskim o ile dziecko ma zapewnioną opiekę w domu i nie jest w placówce.
Póki co nie są przewidziane kontrole tego, kto się faktycznie dzieckiem w domu zajmuje.
A mozesz podać jakiś fragment z uzasadnieniem tego?

Bo przecież w babciowym chodzi o to, zeby po rodzicielskim wrócić do pracy. Więc siłą rzeczy cięzko, zsby rodzicielski się do tego wliczał.
 
Z tego co obiło mi się o uszy, to jest możliwość pobierania "Aktywny rodzic" na pierwsze dziecko w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim po drugim porodzie.
 
Ale na logikę jak będziesz z dwójką dzieci na macierzyńskim, to nie jestes akrywna zawodowo. Więc jak chcesz pobierać dodatek?
Pobierając zasiłek chorobowy bądź macierzyński nie wyklucza on pobierania świadczenia aktywni rodzice. Trzeba mieć tylko umowę na czas macierzyńskiego i obydwoje rodziców muszą odciągać składki do zusu
 

Załączniki

  • IMG_1899.jpeg
    IMG_1899.jpeg
    296,3 KB · Wyświetleń: 0
reklama
Do góry