reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania i leczenia w czasie ciąży

kurczę, faktycznie trochę nieszczęśliwie poskładały Ci się te wszystkie sprawy... bardzo mi przykro ale postatamy się dopomóc jak tylko możemy:)
Trafiłam na dość niesympatycznego lekarza (zapisałam się do pierwszego lepszego, w tej przychodni miejskiej i tak jest tylko jeden), który ostro mnie ochrzanił za to że w tak zaawansowanej ciąży dopiero przychodzę się badać. .
z tego co znam lekarzy to sądzę że każdy lekarz tak by zareagował nawet ten najprzyjemniejszy ale to dla naszego dobra, żeby potrząsnąć pacjentem żeby wziął sie za siebie, zdrowie swoje/swojego dziecka:tak:
Czytałam w internecie, że standardowo wykonuje się jedynie badania 2D i one wystarczają. Za badania 3D (nieruchome) i 4D (ruchome) zawsze trzeba zapłacić i to niemało
zgadza się standardowe USG płoduu to 2D i jest w zupełności wystarczającym jęsli chodzi o zdrową, niezagrożoną ciążę. 3D i 4D są dodatkowymi badaniami, które robi się w celu dokładniejszego obejżenia dziecka, czy nie ma jakichs wad wrodzonych, ja nie robiłam tych badan, bo moją ciąże prowadzi lekarz majacy opinie dobrego radiologa, czyli bardzo sprawnie posluguje się ultrasonografem i naprawde duzo widzi na ekranie... No i ovzywiście zrobic te badania mozna tylko w miejscach, gdzie maja do tego sprzet i zawsze odpłatnie- z tego co wiem ta przyjemność kosztuje ok 200zł.
I jak często miałyście robione USG w czasie ciąży?
Standardowo powinno sie wykonac w trakcie ciąży 3-4 takie badania- po jednym na każdy trymestr ciąży no i /w zależności od tego kiedy mama sie zorientuje ze jest w ciazy/ ewentualnie pierwsze USG dopochwowe w celu potwierdzenia wczesnej ciąży.Ja chodzę prywatnie do lekarza i miałam robione USG w 7tc w celu potwierdzenia, 17tc, 25tc, 35tc. Moja ciąża jest zupełnie bezproblemowa stad nie było potrzeby robienia tego badania czesciej:)
I co to jest to USG genetyczne, o którym piszecie?
Przypomina zwykłe USG, wykonywane jest jednak przy użyciu bardzo czułego sprzętu i porzez doświadczonego radiologa. Robi się je przez powłoki brzuszne, lekarz dokładnie ogląda wszystkie narządy płodu i poszukuje specyficznych oznak świadczących o ewentualnej chorobie (np zespół Downa, Edwardsa, wady serca, rozszczep kręgoslupa itp.) Wynik jest od razu oczywiście. Jeśli masz skończone 35 lat to takie badanie jest refundowane przez NFZ oczywiście na skierowanie lekarza posiadającego umowe z NFZ, prywatnie tez ok 200zł. Więcej o wszystkich rodzajach USG poczytaj tutaj http://www.maluchy.pl/artykul/237
Jak to jest z porodem, czy lekarz daje skierowanie do szpitala czy można samemu wybrać? Kto to jest "lekarz prowadzący"? Czy to po prostu ten, do którego poszłam na wizytę?
Rodzisz gdzie chcesz, po prostu przyjezdzasz do szpitala i musza cie przyjac- chyba ze nie ma miejsca akurat. Generalnie jesli chodzisz do lekarza ktory pracuje w jakims szpitalu to latwiej sie tam dostac no i on preferuje wtedy swoj szpital, a skierowanie jako takie na prewno ci da bo urodzic gdzies musisz. Zreszta to jest dobre rozwiazanie, moze ci wtedy powiedziec dokladnie jak poród odbywa sie w tym konkretnym szpitalu, co jest ci potrzebne do porodu itd. ale nie ma takiego obowiązku zeby rodzic w "jego" szpitalu- to twoj wybor. A lekarz prowadzacy ciąże to ten ginekolog do ktorego chodzisz na wizyty kontrolne w czasie ciąży- on wypelnia karte ciazy robi i zleca badania;-)
Czy mogę zmienić lekarza kiedy chcę? Czy badania laboratoryjne tylko z ostatniego trymestru są wystarczające przy przyjęciu do szpitala?
Lekarza zmienic mozesz zawsze ale nie jest to zalecane bo jesli bada cie ciaglr ten sam lekarz to on juz wie jaka jest twoja uroda tzn czy masz naturalnie krotsza szyjke macicy i nie robi rabanu jesli np. w 25 tc ciie zbada i okaze sie ze jest króciutka- nie straszy przedwczesnym porodem bo wie ze ty tak masz i tyle. W twoim przypadku za duzegowyboru nie mialas ale postaraj sie teraz juz chodzic do jednego lekarza- tak bedzie lepiej dla ciebie i twojego dziecka.

I pytaj spokojnie o wszystko- od tego jest forum:tak: i napewno zawsze ktos ci odpowie, pomoże:tak:
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witaj, Monja16
Z tego co wiem USG genetyczne wykonywane jest między 11 a 21 tygodniem życia - tak jest napisane tu http://www.genetyka.hg.pl/. Ale wiem, że w innych, mniejszych miastach jest ono mniej popularne niż w Łodzi, bo tam nie ma go kto zrobić, więc nie zadręczaj się, że Ty go nie miałaś.
Na USG 3d/4d ja nigdy nie byłam, bo z 2d dobry lekarz jest w stanie zobaczyć wszystko co potrzeba, a jest sporo tansze, choć każdy dobry specjalista liczy sobie i tak sporo. Koniecznie za to zrób badania krwi i moczu, żeby sprawdzić, czy nie masz żadnych infekcji, anemii i takich tam. Pewnie dostaniesz albo już dostałaś całą listę tych badań - HBS, odczyn Coombsa, toksoplazmoza, glukoza... A jak nie to pytaj, pewnie każda z nas napisze Ci jakie badania miała zlecone. Morfologia i mocz to niemal rutyna comiesięczna.
Ja chodzę do gina prywatnie, co miesiąc. Państwowo nie byłam, więc nie wiem, jakie tam mają standardy. Moja gin na każdej wizycie robi mi badanie, jak uznaje za potrzebne to czasem usg, ale na te rutynowe chodzę gdzie indziej. i tak jak napisała AliMama polecam trzymanie się jednego lekarza, bo jak już Cię pozna to łatwiej mu zaradzić lub pomóc.
Co do rodzenia - przy starszej córce poszlam do szpitala bez skierowania i nie było problemu z przyjęciem. Tyle, że musisz mieć aktualną legitymację ubezpieczeniową bądź inne poświadczenie o byciu ubezpieczonym. W innym razie poród jest bezpłatny, ale już sam pobyt w szpitalu nie.
Na wszystkei pytania postaramy się odpowiedzieć :)
AliMama, Ty to już finiszujesz! Oby poszło szybko i sprawnie :-)
 
AliMama, ulanka - dziękuję Wam za tak szybkie i wyczerpujące odpowiedzi :) Już mi się trochę rozjaśniło w głowie i uspokoiłyście mnie.
Co do badania USG genetycznego to domyślam się, że jednak mi niepotrzebne bo mam dopiero 20 lat. Jednak lekarz powiedział tylko że mam wykonać "dokładne USG", obym w czwartek trafiła na dobrego specjalistę który na tym 2D wyczyta wszystko. A jutro robię te wszystkie badania: morfologia, mocz-przesiew,krzywa cukrowa, HBs antygen, WR-VDRL, toxoplasma IgG IgM. Muszę trochę poszperać w necie bo te skróty mnie przerażają, a na interpretację wyników będę i tak musiała poczekać aż do piątku kiedy się wybieram do lekarza. Najważniejsze tylko żeby bobas był zdrowy.
 
zgadzam się z ulanka co do tych szczegółowych USG- kazdy robi jak uwaza, ja też nie robilam ani USG genetycznego ani 3D czy 4D, wynik tych badan nie daje 100% pewności ze faktycznie dziecko zadnych wad nie ma lub tez w druga strone ze cos jest nie tak. Wyszłam z założenia że gdyby się okazało ze dziecko ma jakas wrodzona wade to tylko bym sie zadreczala cala ciaze czy faktycznie tak bedzie /a nie musi/ a i tak na choroby tego typu zaden lekarz nic nie pomoze poza tym nie zdecydowalibysmy sie z mezem usunąć ciąży nawet w takim przypadku. Dlatego darowalismy sobie. :happy2:
Co do tych skrótów monja16 pomoge ci je rozszyfrować: WR/VDRL służy wykryciu kiły, toxo IgM i IgG - przebyte i aktualne zakażenie toxoplazmoza, anty HBs - badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B, krzywa cukrowa- oznaczenie szybkosci spadania poziomu cukru we krwi -ma powiedziec czy nie masz cukrzycy ciążowej. No i powinnas zrobic tez badanie na grupe krwi bo kwitek z podpisem diagnosty oznaczajacego jest wymagany w szpitalu.
trzymam kciuki zeby wszystko bylo ok i nie denerwuj sie tak bardzo bo to nie służy ani tobie ani tym bardziej dziecku.:tak:
acha ulanka - faktycznie jestesmy przy końcówce ale narazie cisza, dziecku się nie spieszy choć mamusia prosi bo juz ma dosyć:) no ale cóż, tu rządzi dziecko:tak:
 
Ostatnia edycja:
Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy chodząc prywatnie na wizytę do ginekologa płacicie dodatkowo za usg czy macie wliczone w cenę wizyty (chodzi mi o normalne usg) ???
 
placilam dodatkowwo o ile dobrze pamietam 20zl za usg i 20 za cytologie
 
ja płacę za wizytę 100 zł(raz w miesiącu),usg mam u innego doktorka-150 zł.za tydzień będzie trzecie-OSTATNIE!!!:-)
 
reklama
Jeszcze chciałabym się dowiedzieć czy macie jakieś sprawdzone miejsca gdzie robią USG 3d/4d i w jakiej jest cenie. Kiedy najlepiej iść na takie usg???
 
Do góry