reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

'babciowe' a wysokość etatu

BasiulaW

Fanka BB :)
Dołączył(a)
13 Lipiec 2022
Postów
304
Witajcie, czy jest na sali osoba nieco bardziej obeznana w kadrach, tj zasiłkach, zmianach, i wszystkim co związane z kadrami? Potrzebuje informacji o nowym świadczeniu babciowym, które ma zostać wprowadzone od października tego roku. Tak wiem, to jeszcze nic pewnego.. moje pytanie dotyczy tego czy podejmując pracę na cześć etatu taki zasiłek będzie przysługiwał? Na stronie oficjalnej rządu jest info mówiące o aktywności zawodowej, ale brak szczegółów co do tego jakiego wymiaru pracy będzie to dotyczyło. Dziękuję za wszelkie informacje.
 
reklama
Witajcie, czy jest na sali osoba nieco bardziej obeznana w kadrach, tj zasiłkach, zmianach, i wszystkim co związane z kadrami? Potrzebuje informacji o nowym świadczeniu babciowym, które ma zostać wprowadzone od października tego roku. Tak wiem, to jeszcze nic pewnego.. moje pytanie dotyczy tego czy podejmując pracę na cześć etatu taki zasiłek będzie przysługiwał? Na stronie oficjalnej rządu jest info mówiące o aktywności zawodowej, ale brak szczegółów co do tego jakiego wymiaru pracy będzie to dotyczyło. Dziękuję za wszelkie informacje.
Jest. Musisz zarabiać przynajmniej minimalną pensję. Będziesz tyle miala na połowie etatu?
Świadczenie będzie przysługiwało bez względu na osiągane dochody, ale rząd stawia pewne warunki. By otrzymać świadczenie, oboje rodzice muszą podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od podstawy, której łączna wysokość wynosi nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, a od lipca wzrośnie do 4300 zł. Jednocześnie podstawa, od której opłacane są składki na ubezpieczenia każdego z rodzica, nie może być niższa niż

:– 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy,

– 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, korzystających z ulgi na start.

To oznacza, że jeśli rodzic podejmie zatrudnienie na pół etatu za minimalną krajową, nie otrzyma babciowego.
 
A ja na stronie rządowej - chyba zredagowanej w ciągu ostatnich kilku dni, bo śledzę temat i wcześniej nie znalazłam tego info - widzę jeszcze inną wersję: każdy z rodziców ma zarabiać co najmniej połowę minimalnej krajowej (a właściwie: mieć odprowadzane skladki od połowy minimalnej).

Także radziłabym się wstrzymać z decyzjami dyktowanymi babciowym, bo jeszcze sprawa jest rozwojowa. Samą mnie to denerwuje, bo może mieć wpływ na moje decyzję, ale jeszcze trochę cierpliwości...

 

Załączniki

  • Screenshot_2024-04-17-06-06-30-553_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-04-17-06-06-30-553_com.android.chrome.jpg
    251,3 KB · Wyświetleń: 61
Jest. Musisz zarabiać przynajmniej minimalną pensję. Będziesz tyle miala na połowie etatu?
Nie rozumiem skąd konkluzja "To oznacza, że jeśli rodzic podejmie zatrudnienie na pół etatu za minimalną krajową, nie otrzyma babciowego", skoro sami tam piszą, że rodzice mają mieć ŁĄCZNIE 100% minimalnej.

Strona rządowa doprecyzowuje że "łącznie"="obojga". Może były kontrowersje, czy "łącznie" nie oznacza w sumie wszystkich umów pojedynczego rodzica?
 
Bo chyba od początku były takie głosy, że to ma być pełny etat.

Jak napisałam wyżej trochę słabo bo ja np. nawet na pół zarobię więcej i myślę, że nie jestem jedyna w tym kraju, ale przede wszystkim pewnie trochę jest tych dziewczyn co się chroniły tą 7/8 ;) i słabo jakby już nie mogły
 
reklama
Bo chyba od początku były takie głosy, że to ma być pełny etat.

Jak napisałam wyżej trochę słabo bo ja np. nawet na pół zarobię więcej i myślę, że nie jestem jedyna w tym kraju, ale przede wszystkim pewnie trochę jest tych dziewczyn co się chroniły tą 7/8 ;) i słabo jakby już nie mogły
Ja już czytałam tyle wersji jak to ma wyglądać, że naprawdę mam nadzieję, że na etapie tworzenia prawa ktoś poszedł po rozum do głowy i ogarnął takie niuanse. A pewnie jak zawsze znajdą się tacy, którzy będą czuli się poszkodowani, bo im się będzie należało tylko 500, i tacy co wykombinują jak obejść ograniczenia.
 
Do góry