Bóle wzrostowe u dzieci - fakty i mity

Bóle wzrostowe u dzieci - fakty i mity

Bóle wzrostowe to dolegliwość, na którą skarżą się zarówno dzieci, jak i młodzież. Są dość charakterystyczne, zwykle pojawiają się po dniu wypełnionym wzmożoną aktywnością fizyczną. Choć zwykle nie stanowią powodu do niepokoju, nie wolno ich lekceważyć. Zdarza się bowiem, że zwiastują mniej lub bardziej poważne patologie. Jakie są przyczyny i objawy dolegliwości bólowych? Kiedy iść do lekarza?

Co to są bóle wzrostowe?

Bóle wzrostowe to dolegliwości klasyfikowane jako bóle mięśniowo-szkieletowych o podłożu niezapalnym. W jakim wieku mogą wystąpić? Są charakterystyczne dla okresu silnego wzrostu, stąd pojawiają się u dzieci i nastolatków.

Według specjalistów bóle wzrostowe manifestują się pomiędzy 3. a 12. rokiem życia, najczęściej u dzieci w wielu od 4 do 6 lat.

Bóle wzrostowe u nastolatków − jak wyglądają?

Bóle wzrostowe nóg pojawiają się w nocy lub po południu, zwłaszcza po intensywnym wysiłku w ciągu dnia. Równie często dotyczą chłopców, jak i u dziewczynek w okresie intensywnego wzrostu.

Dla dolegliwości tego rodzaju charakterystyczne jest to, że dokuczają nie stale, a kilka razy w miesiącu przez kilkanaście minut do godziny. Dodatkowo ból występuje obustronnie, dotyczy ból mięśni, a nie stawów. Jest zlokalizowany zwykle w obrębie kolan, ud i podudzi. Typową lokalizacją bólu są również łydki i doły podkolanowe oraz piszczele.

- Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle poniżej stawu kolanowego, wzdłuż goleni, promieniujące aż do stopy. Odpowiada to przebiegowi mięśnia piszczelowego przedniego (musculus tibialis anterior), który jest jednym z głównych motorów zgięcia grzbietowego stopy [1].

Charakter bólów jest rozlany, a nie punktowy. Epizody bólu mogą trwać ponad 3 miesiące. Występują głównie u dzieci szczególnie aktywnych ruchowo, po zmianie trybu życia ustępują.

- Tak zwane bóle wzrostowe występują zazwyczaj u 2-3-letnich oraz 8-12-letnich dzieci, bez związku z płcią. Pojawiają się wieczorem lub w nocy, trwają od 15 min do 2-3 godzin i zwykle ustępują rano. [1] Ból wzrostowy nie dotyczy stawu, zwykle występuje obustronnie, typową lokalizacją są przednia powierzchnia piszczeli, łydki, uda i doły podkolanowe. [3]

Dolegliwości związane z bólem wzrostowym pojawiają się zwykle bez obrzęku, zaczerwienienia czy sztywności w stawie. Są pozastawowe, nie wpływają na ograniczenie ruchów i nie powodują utykania.

reklama

Jakie są przyczyny bólów wzrostowych?

Przyczyny bólów wzrostowych nie są to do końca poznane. Przypuszcza się, że odpowiada za nie znaczny wysiłek fizyczny u dzieci w ciągu dnia, skutkujący zmęczeniem mięśni, inicjujący procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej podczas odpoczynku. Można podejrzewać zmniejszoną wytrzymałość kości i bóle te traktować jako przeciążeniowe.

- Jak wykazano w badaniach, po aktywnym ruchowo dniu przekrój mięśnia piszczelowego przedniego powiększa się i jest uciskany przez grubą powięź tkanki łącznej. Rozwija się zespół ciasnoty powięziowej. Jest on jedną z głównych przyczyn tzw. bólów wzrostowych. [1]

Bóle wzrostowe są tez tłumaczone skokowym charakterem wzrostu kości (nie rosną nieustannie) oraz wzmożonym wzrostem tkanki kostnej na końcach kości w czasie, kiedy dziecko odpoczywa. Gdy tempo przyrostu tkanki kostnej przyspiesza, ścięgna mogą nie nadążać za wzrostem kości. Wówczas stają się za krótkie. Te dysproporcje mogą skutkować większym napięciem w ścięgnach i powodować ból kończyn dolnych.

Na bóle wzrostowe skarży się wiele dzieci z rozpoznanymi nieprawidłowościami anatomicznymi, takimi jak elastyczne płaskostopie i koślawość tylnej części stopy lub nadmierną ruchomością w stawach.

Co więcej, nie można także wykluczyć udziału czynników psychospołecznych lub rodzinnych w powstawaniu bólów wzrostowych. Okazuje się, że młodym pacjentom często towarzyszą bóle głowy o charakterze migrenowym czy napadowe bóle brzucha.

To jednak nie wszystko. Wśród przyczyn dosyć przekonywająca jest teoria obniżonego progu bólowego u pacjentów z bólem wzrostowym.

- Ból mierzony dolorymetrem wskazuje na niższy próg w grupie pacjentów z bólem wzrostowym niż w odpowiadającej grupie bez tych dolegliwości. [3]

reklama

Jak diagnozuje się bóle wzrostowe u dzieci?

Aby rozpoznać bóle wzrostowe, dolegliwości bólowe muszą przede wszystkim spełniać kryteria tego rodzaju dolegliwości. Ponadto:

  • ból musi ustępować po zastosowaniu leków przeciwbólowych (takich jak paracetamol czy ibuprofen),
  • dolegliwości nie powinny zaburzać chodu czy ruchomość w stawach,
  • wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych nie mogą wskazywać na żadne nieprawidłowości czy choroby. Nie wskazują na występowanie stanu zapalnego (jego znaczniki nie są podwyższone) ani zmian w strukturze tkanek.

Do badań, jakie może zlecić lekarz w toku diagnostyki bólów kostnych u dzieci należą: morfologia krwi, CRP, OB i RTG oraz USG. Ich wykonanie jest ważne. Dlaczego? Choć bóle wzrostowe są naturalne, ich objawy mogą zwiastować poważną chorobę, szczególnie w początkowych etapach.

Warto pamiętać, że ból nie zawsze wskazuje dokładne miejsce choroby, a manifestuje się w zupełnie innym miejscu, oddalonym od chorego narządu (np. bóle barku lub brzucha w przebiegu zawału mięśnia sercowego). 

Klasycznym przykładem jest tzw. ból przeniesiony w przypadku młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej, kiedy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w rejonie uda i/lub stawu kolanowego. [1]

Ból wzrostowy różnicuje się z takimi chorobami jak stan zapalny kości, choroby reumatyczne i nowotworowe. Ból wieczorny i nocny może towarzyszyć:

  • chorobie nowotworowej (pierwotny nowotwór kości, białaczka). Najczęściej występującym nowotworem u dzieci i młodzieży jest mięsak kościopochodny oraz mięsak Ewinga,
  • ostremu i przewlekłemu zapaleniu kości,
  • złuszczeniu głowy kości udowej,
  • młodzieńczemu złuszczeniu głowy kości udowej
  • chorobie Perthesa,
  • młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów - MIZS
  • przemijającemu odczynowemu zapaleniu maziówki,
  • osteoid osteoma.
Bóle wzrostowe czy białaczka

Bóle nowotworowe, w przeciwieństwie do bólów wzrostowych, pojawiają się bez związku z aktywnością fizyczną, dotyczą jednego miejscach (nie zmieniają lokalizacji), nasilają się z upływem czasu (nie mają charakteru przerywanego, nie wyciszają się, by wrócić po jakimś czasie), nie ustępują po lekach przeciwbólowych. Towarzyszą im zaburzenia ruchomości oraz inne objawy związane z obecnością guza czy rozwojem choroby nowotworowej.

Jak leczyć bóle wzrostowe?

Aby złagodzić bóle wzrostowe u dzieci i uśmierzyć ból nóg, podaje się leki przeciwbólowe doustne lub miejscowe na bazie paracetamolu czy ibuprofenu, dostępne w postaci zawiesin, kropli, tabletek musujących oraz tradycyjnych tabletek do połykania. Pomocne są także masaże, ciepłe okłady i kąpiele oraz aktywność fizyczna obejmująca rozciąganie kończyn dolnych (warto udać się do fizjoterapeuty).

Warto zadbać, by w diecie dziecka obecne były produkty będące źródłem wapnia, cynku i witaminy D3, które wspierają wzrost budowie tkanki kostnej. Jeśli nabiał, ryby czy orzechy to za mało lub dziecko nie jest ich entuzjastą, po konsultacji z lekarzem można zdecydować się na podawanie suplementów.

Bóle wzrostowe u dzieci – kiedy do lekarza?

Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy bóle kończyn są bardzo dotkliwe, nie reagują na leczenie objawowe, trwają dłużej niż 7 dni bądź towarzyszą im niepokojące objawy wskazujące na inne podłoże bólu niż zmęczenie mięśni czy wzrost kości, takie jak:

  • problemy z chodzeniem,
  • zmiany w wyglądzie stawów (zaczerwienienie, obrzęk),
  • gorączka,
  • dolegliwości nasilające się pod wpływem dotyku,
  • wysypka,
  • ucieplenie okolicy, w której zlokalizowany jest ból,
  • utrata masy ciała,
  • spadek apetytu,
  • osłabienie dziecka.

Alarmujące może być jednostronne występowanie bólu i brak odczuwania ulgi po podaniu leków przeciwbólowych.

Bibliografia

  1. Bóle wzrostowe u dzieci – fakty i mity, dr n. med. M. Okoński, dr n. med. B. Wilczyńska, dr n. med. P. Okońska
  2. Bóle stawów u dzieci – praktyczne aspekty postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, E. Smolewska, II Kongres Akademii po Dyplomie, Reumatologia
  3. Bóle wzrostowe u dzieci? prof. dr hab. n. med. E. Tuszkiewicz-Misztal, dr n. med. Marcin Misztal, przegladreumatologiczny.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: