Kawa w ciąży – czy można pić kawę w ciąży? Ile kofeiny jest dozwolone?

Materiał sponsorowany 
Kawa w ciąży – czy można pić kawę w ciąży? Ile kofeiny jest dozwolone?

Kawa to napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. Przez swoją wysoką zawartość kofeiny nie powinna być jednak pita bez ograniczeń. Szczególną uwagę na spożycie kofeiny powinny zwrócić przyszłe mamy. Sprawdź, czy można pić kawę w ciąży.

Kawa a ciąża – czy picie kawy w ciąży jest dozwolone?

Picie kawy w ciąży jest dozwolone tylko w niewielkich ilościach. Przyszła mama powinna zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć dzienną dawkę kofeiny w swojej diecie. To szczególnie istotne dlatego, że ten związek chemiczny występuje nie tylko w kawie, ale również herbacie, czekoladzie, kakao, napojach gazowanych i energetyzujących, a nawet w niektórych suplementach diety. Nadmiar kofeiny może mieć negatywne skutki dla zdrowia płodu.

Ile kaw dziennie można wypić w ciąży?

Zastanawiasz się, ile kawy w ciąży można pić? Eksperci radzą, aby maksymalna dzienna dawka kofeiny wyniosła 200-300 mg. Taka ilość znajduje się przeciętnie w 2-3 filiżankach kawy.

Przyjrzyjmy się dokładnie, ile kofeiny ma kawa. Mała filiżanka czarnej kawy dostarcza około 70 mg kofeiny, a duża średnio 140 mg. Jeśli wypijesz szklankę kawy rozpuszczalnej, spożycie kofeiny wyniesie około 95 mg. Jedno espresso to średnio 57 mg kofeiny. Jeśli lubisz kawę mrożoną, musisz doliczyć do dziennego spożycia kofeiny około 50-70 mg od szklanki.

Liczbę filiżanek kawy trzeba odpowiednio ograniczyć, jeśli dodatkowo pijesz też herbatę czy słodkie napoje. W szklance czarnej sypanej herbaty znajduje się średnio 65 mg kofeiny, a w torebce – około 45 mg. Trochę mniej ma szklanka herbaty zielonej – nieco ponad 30 mg kofeiny. Szczególną uwagę zwróć na coca-colę. Oprócz dużej ilości białego cukru mała butelka takiego napoju może zawierać nawet ponad 45 mg kofeiny.  

Jaka jest najlepsza kawa dla kobiet w ciąży?

Kawa w ciąży nie jest zakazana, jednak powinna być spożywana z umiarem. Dozwolona ilość kofeiny jest stosunkowo niska, dlatego przyszła mama powinna w miarę możliwości pić te rodzaje kawy, które mają jak najwięcej mleka i są stosunkowo słabe. Jeśli korzystasz z ekspresu do kawy, ustaw moc na najniższą dostępną. W ciąży dobrze sprawdzi się m.in. kawa biała, cappuccino czy café latte.

Ciekawą alternatywą dla zwykłej kawy jest kawa bezkofeinowa. Taki napój można spożywać bez większych ograniczeń. Kawa zbożowa w ciąży również będzie dobrym zamiennikiem, zwłaszcza dla przyszłych mam, które do tej pory spożywały kilka filiżanek kawy dziennie. Nie każdemu odpowiada jednak jej smak.

Dlaczego należy ograniczyć spożycie kofeiny w czasie ciąży?

Picie kawy w ciąży nie jest bezwzględnie zakazane. Mimo to przyszłe mamy powinny ograniczyć spożycie kofeiny. Wszystko dlatego, że organizm łatwo wchłania kofeinę, która w czasie ciąży przenika przez łożysko i trafia do płynu owodniowego. Substancja nie jest obojętna dla płodu, ponieważ narządy dziecka nie są jeszcze odpowiednio wykształcone.

Wątroba nie jest w stanie prawidłowo rozkładać kofeiny, więc czas jej metabolizmu wydłuża się nawet do 150 godzin. To kilkadziesiąt razy dłużej niż w przypadku osoby dorosłej, której organizm na taki proces przeznacza tylko około 4 godziny.

Tak długi metabolizm kofeiny u płodu stwarza zagrożenie dla jego rozwoju. Przepływ krwi transportującej substancje odżywcze z organizmu matki do dziecka jest zakłócony. Z tego powodu zachodzi ryzyko wystąpienia zmniejszonej masy urodzeniowej. Eksperci wskazują dodatkowo, że spożycie kofeiny w ilości ponad 300 mg dziennie zwiększa ryzyko poronienia i wcześniejszego porodu.

Co można pić zamiast kawy?

Kofeina w ciąży powinna być w miarę możliwości ograniczona. Zamiast zwykłej kawy polecane są wspomniane już kawa bezkofeinowa oraz kawa zbożowa – np. z cykorii. Ich smak przypomina – mniej lub bardziej – zwykłą kawę, jednak można je spożywać bez większych ograniczeń.

Przyszła mama zamiast kawy może pić herbatę owocową. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby w jej składzie znalazły się naturalne składniki. Należy unikać herbaty czarnej, czarnej aromatyzowanej oraz zielonej. Jeśli kobieta w ciąży decyduje się na ich spożycie, musi wliczyć spożytą kofeinę do dziennego limitu.

Nie można też zapominać o piciu dużej ilości wody. Dobre nawodnienie poprawi samopoczucie i pozytywnie wpłynie na zdrowie mamy i dziecka. Kobieta w ciąży część spożywanej dotychczas kawy może zastąpić sokami owocowymi. Przyszła mama musi z kolei uważać na napoje słodzone, które w każdej szklance zawierają nawet kilka łyżeczek cukru.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: