Pielęgnacja twarzy – o czym pamiętać?

Co robić, by cieszyć się piękną, promienną i zadbaną cerą?

Pielęgnacja twarzy – o czym pamiętać?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy powinna być nawykiem, dokładnie tak samo jak mycie zębów czy szczotkowanie włosów. Śmiało można stwierdzić, że to inwestycja. Przecież od tego, jak dziś dbamy o cerę zależy to, jak skóra będzie wyglądała za kilka czy kilkanaście lat. Jak odpowiednio pielęgnować twarz? Co robić, by cieszyć się piękną, promienną i zadbaną cerą?

Na czym polega pielęgnacja twarzy?

Kluczem do pięknej cery jest zdrowy tryb życia oraz systematyczna pielęgnacja skóry, na którą składa się:

  • demakijaż,
  • oczyszczanie,
  • tonizowanie,
  • nawilżanie,
  • złuszczanie,
  • odżywianie.

Demakijaż

"Wieczorem poświęcaj na demakijaż tyle czasu, ile rano poświęcasz na makijaż" - mawiała Coco Chanel. I miała rację, ponieważ demakijaż jest podstawą pielęgnacji twarzy.

Oczyszczenie skóry z kosmetyków, ale i zanieczyszczeń środowiskowych oraz sebum, które zgromadziło się na jej powierzchni w ciągu dnia jest ważne.  Pozostawienie na noc nieoczyszczonej skóry obciąża ją, przyspiesza proces starzenia, a także utrudnia jej regenerację.

Do demakijażu twarzy warto używać mleczka do demakijażu, wody micelarnej lub olejku do demakijażu. Kosmetyki powinny być łagodne i nieperfumowane, o neutralnym pH.

Oczyszczanie twarzy

Formuła kosmetyku do demakijażu, która nie wymaga użycia wody, pozostawia na skórze cienki film, który może wpływać na powstawanie zaskórników, stanów zapalnych oraz prowadzić do podrażnienia skóry. To dlatego tak ważne jest, by oczyścić ją także produktem z wodą. Mowa o kolejnym etapie pielęgnacji twarzy – oczyszczaniu skóry.

Do mycia twarzy warto wybrać żel, piankę czy emulsję micelarną do mycia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków i akcesoriów do oczyszczania twarzy, takich jak na przykład szczoteczka (także soniczna), skóra jest dogłębnie oczyszczona.

Regularne wykonywanie demakijażu i oczyszczania skóry pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni skóry twarzy, które torują drogę aktywnym składnikom kremów pielęgnacyjnych. Ponadto przyczyniają się do zachowania na dłużej promiennego i zdrowego wyglądu skóry.

Ważne jest, aby kosmetyk myjący usuwał wszelkie zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto pamiętać o szczególnych potrzebach skóry i mieć pod ręką np. oczyszczający żel do skóry tłustej czy szczególnie wrażliwej.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy powinna się rozpoczynać od oczyszczania twarzy i na nim też powinna się kończyć.

Tonizowanie

Woda oraz kosmetyki do mycia twarzy zaburzają naturalne pH skóry, dlatego po oczyszczeniu i osuszeniu twarzy konieczne jest jej tonizowanie, które przywraca skórze właściwy, lekko kwaśny odczyn.

Produkty tonizujące można nałożyć bezpośrednio na skórę i delikatne wklepać opuszkami palców lub spryskać twarz mgiełką. Zabieg jest nie tylko przyjemny, ale i działa na skórę odświeżająco, nawilżająco i kojąco.

W codziennych rytuałach pielęgnacyjnych nie może zabraknąć toniku, hydrolatu roślinnego czy wody termalnej.

Nawilżanie twarzy

Ostatnim codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawilżenie twarzy. To ważne nie tylko w przypadku skóry suchej, ale również przetłuszczającej się czy mieszanej. Kluczowe jest odpowiednie dobranie kosmetyku. Pamiętajmy, że inne wymagania i potrzeby ma skóra sucha, normalna, tłusta czy mieszana, a także cera wrażliwa i odwodniona, naczyniowa, dojrzała czy trądzikowa.

Do skóry suchej warto użyć kremu nawilżającego (np. kremu nawilżającego o przedłużonym działaniu) lub natłuszczającego. Do cery mieszanej - normalizującego, zaś do cery tłustej - matującego i ograniczającego wydzielanie sebum. Dla skóry problematycznej przyda się krem przeciwtrądzikowy czy wybielający. Kosmetyki (zwłaszcza olejki) warto nakładać na lekko wilgotną skórę, by zwiększyć skuteczność działania zawartych w nich składników aktywnych.

Nawilżanie skóry jest ważne, ponieważ reguluje procesy zachodzące w skórze, które warunkują jej kondycję i wygląd.

Krem do twarzy

Warto pamiętać, że krem do twarzy na dzień powinien różnić się od kosmetyku stosowanego na noc. Warto również pamiętać o dostosowaniu kremu do twarzy na różne pory roku. Latem trzeba nawilżać skórę, zaś zimą ją natłuszczać.

Idealny krem na dzień powinien:

  • tworzyć na skórze ochronny film, który chroni ją przed zanieczyszczeniami,
  • zapewnić ochronę przeciwsłoneczną, chronić skorę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz,
  • zapewnić odpowiednie nawilżenie,
  • działać antyoksydacyjnie (powinien zawierać substancje takie jak witamina C czy koenzym Q10, które usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry),
  • stanowić dobrą bazę pod makijaż.

Idealny krem na noc powinien:

  • odżywiać i wzmacniać strukturę skóry (powinien zawierać składniki wbudowujące się w spoiwo międzykomórkowe, które uszczelnia barierę hydrolipidową skóry. To np. skwalen oraz oleje roślinne bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy, fosfolipidy),
  • zapewniać optymalne nawilżenie poprzez zatrzymanie wody w górnych warstwach naskórka,
  • regulować proces odnowy, stymulując syntezę kolagenu i elastyny (to związki, które zapewniają właściwą gęstość skóry).

Podczas nocnego wypoczynku aktywne składniki zawarte w kosmetykach działają najefektywniej, dzięki czemu skutecznie wspierają fizjologiczną odnowę skóry.

Skóra pod oczami

Należy również pamiętać o szczególnej pielęgnacji okolic oczu i ust. Skóra w tych okolicach jest bardzo cienka, delikatna, podatna na podrażnienia oraz powstawanie zmarszczek.

Pod ręką zawsze warto mieć krem czy żel pod oczy. Zawarte w nich składniki aktywne zwiększają elastyczność skóry i poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu tonują cienie i zmniejszają opuchliznę powstałą w wyniku zastojów limfatycznych.

Nie mniej ważny niż skład kremu jest sposób jego aplikowania. Krem nakłada się punktowo, a następnie wklepuje opuszkami palców w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka.

Złuszczanie

Bardzo ważne jest również systematyczne złuszczanie skóry twarzy – na przykład raz czy dwa razy w tygodniu. Zabiegi eliminują martwe komórki naskórka (usuwają zrogowaciały naskórek), wygładzają powierzchnię, zmniejszają podatność na pojawienie się zaskórników, poprawiają jej ukrwienie, a i stymulują skórę do produkcji nowych komórek. W efekcie tonizowania skóra jest wygładzona, rozjaśniona, pory odblokowane, zmarszczki spłycone. Nie bez znaczenia jest, że lepiej wchłaniają się inne kosmetyki.

Stosowanie peelingu przyspiesza naturalny proces złuszczania się naskórka. Zwykle "cykl życia skóry" trwa około czterech tygodni. W tym czasie nowe komórki stopniowo twardnieją i rogowacieją, aż wreszcie obumierają.

Należy pamiętać, by wybrać kosmetyk, który ma optymalną siłę działania, ale i jest bezpieczny dla skóry. Rozróżnia się dwa rodzaje peelingów:

  • enzymatyczne, które zawierają enzymy pochodzenia roślinnego, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek,
  • ziarniste, które zawierają drobiny ścierające (np. zmielone łupiny orzechów), które w sposób intensywny i mechaniczny złuszczają martwy naskórek.

O ile w przypadku skóry normalnej sprawdzi się peeling ziarnisty, o tyle przy skórze naczynkowej lepiej postawić na peeling enzymatyczny. Można przyjąć, że im bardziej problematyczna jest skóra, tym peeling powinien być delikatniejszy i wykonywany rzadziej.

Odżywianie skóry

Przynajmniej raz w tygodniu warto na twarz nałożyć maseczkę. Dzięki jej bogatej formule skóra zostanie odżywiona i zregenerowana. Można dobrać maseczkę najlepiej odpowiadającą potrzebom skóry. Wybór jest ogromny. Można kupić maski nawilżające, odżywcze, regenerujące czy przeciwzmarszczkowe. Najlepiej nałożyć ją zaraz po wykonaniu peelingu.

Innym kosmetykiem do zadań specjalnych, który ma bogaty skład i cechuje się wysoką koncentracją składników aktywnych jest serum. Pozwala np. na rozjaśnienie przebarwień, zwężenie porów czy szybką poprawę nawilżenia. Serum może mieć formułę wodną, olejową i kremową. Można je stosować samodzielnie lub pod krem. Dzięki temu kosmetyk można idealnie dopasować do rodzaju skóry i problemu.

Kosmetyki

Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Podstawę higieny oraz pielęgnacji stanowią nie tylko codzienne rytuały, ale i odpowiednie kosmetyki. Podstawowym kryterium wyboru kremu, żelu do mycia twarzy, kremu, toniku czy maseczki powinien być rodzaj skóry, a także ewentualne dolegliwości.

Przy skórze suchej, mieszanej czy tłustej może również pojawić się problem skóry wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej czy alergicznej. Stosowane kosmetyki powinny być zatem odpowiedzią na potrzeby, ale i wszelkie problemy oraz niedoskonałości naszej skóry.

Pielęgnacja skóry problematycznej, dotkniętej łojotokowym i atopowym zapaleniem, warto skonsultować z farmaceutą lub dermatologiem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: