Wzrost i waga dziecka w 1. roku zycia

Wzrost i waga dziecka w 1. roku zycia

Choć wiesz, że porównywanie dzieci nie ma sensu, to i tak to robisz, dlatego zdarza się, że temat wzrostu i wagi twojego malucha dostarcza ci wielu emocji. Zastanawiasz się, czy twoje niemowlę nie jest za małe, za duże, za chude czy zbyt masywne. No właśnie - jak to jest ze wzrostem i przybieraniem na wadze w pierwszym roku życia dziecka?

Nie istnieje coś takiego jak „wzorcowy noworodek”

Zacznijmy od tego, że nie istnieje coś takiego jak „wzorcowy noworodek” – tak w zakresie wzrostu, jak i wagi. Można się pokusić o opracowywanie tabel, jednak będą to dane orientacyjne. Tak naprawdę przecież każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie i w swoim tempie rośnie.

Dziecko rośnie najszybciej w pierwszym roku życia. Jak się owa tendencja wyraża e centymetrach i gramach?

wiek tempo wzrostu
1.-3. miesiąc życia dziecko może urosnąć kilka centymetrów (nawet 10). Przybiera na wadze nawet 225 g na tydzień.
4. - 6. miesiąc 6-7 cm i 400-700 gramów miesięcznie 
7.-9. miesiąc życia tempo wzrostu i przybierania na wadze spada. Dziecko przybiera na wadze do 400 gramów miesięcznie (ale może przybrać i 200 gramów). Dziecko rośnie około 4 cm.
9.-12. miesiąc życia  200-300 gramów na miesiąc. Maluch rośnie kolejne 4 cm.

reklama

Wzrost i waga a rozwój

Wzrost i waga niemowlaka to parametry, które mogą świadczyć o prawidłowym rozwoju bądź o jego zaburzeniach. Trzeba pamiętać, że nie jest najważniejsze, jak dużo waży dziecko i jak bardzo jest wysokie – ważne jest to, czy wzrost i waga współgrają ze sobą.

Nie jest też najbardziej istotne, jak szybko rośnie i przybiera na wadze dziecko (choć wiadomo, że i rodzice, i pediatrzy zwracają na to uwagę), ale czy rozwój dziecka przebiega harmonijnie, czyli wzrost i waga wzrastają mniej więcej w tym samym tempie.

Czy wiesz, że roczne dziecko średnio waży trzy razy więcej niż w dniu narodzin i jest dłuższe o 25 cm?

Skoki wzrostu u niemowląt

Jeśli twoje dziecko nagle zaczęło szybko rosnąć, być może przeżywa skok wzrostowy. Specjaliści w pierwszym roku życia dziecka zaobserwowali kilka takich okresów, w których najczęściej się tak dzieje - to 2, 6 i 9 miesiąc życia dziecka. Wówczas niemowlę szybko rośnie i ma szalony apetyt.

reklama

Co ma wpływ na wzrost i wagę dziecka?

Tempo wzrostu dziecka to sprawa indywidualna, a kluczowe wydają się czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jednak jest kilka innych kwestii. Jakich?

  • Na przykład to, czy dziecko urodziło się w terminie, czy przed czasem; czy była ciąża to ciąża pojedyncza czy mnoga. Najczęściej bowiem zdarza się, że wcześniaki i dzieci z ciąż mnogich rodzą się mniejsze i drobniejsze.
  • Ważna jest także waga urodzeniowa. Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3-3, kg, choć nawet spore odstępstwa od normy nie są powodem do niepokoju.
  • Znaczenie ma także płeć – najczęściej dziewczynki są niższe i drobniejsze od chłopców.
  • Nie bez znaczenia jest stan zdrowia i tryb życia – odpowiednia ilość regenerującego snu, brak stresu, a także aktywność i przebywanie na świeżym powietrzu. Bardzo ważna jest dieta maluszka – ta powinna zaspokajać jego potrzeby, by dziecko mogło zdrowo się rozwijać i rosnąć.

Siatki centylowe

Jeśli chodzi o wzrost i wagę niemowląt, możemy mówić o pewnej średniej, co wyraża siatka centylowa. Siatki centylowe mogą być niezwykle pożytecznym narzędziem śledzenia przebiegu wzrastania każdego dziecka w ciągu wielu lat, ale i pozwala sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników.

Jak się posługiwać siatkami centylowymi?

Należy wybrać siatkę opracowaną dla danej płci i wieku. Na osi poziomej należy odszukać punkt odpowiadający wiekowi dziecka, a na osi pionowej zaznaczyć punkt odpowiadający wartości interesującej nas cechy pomiarowej. Następnie trzeba wyprowadzić linie prostopadłe i odszukać punkt ich przecięcia. Najczęściej punkt ten wypada na jednej z zaznaczonych linii.

Nanosząc kolejne wyniki pomiarów jakiejś cechy, otrzymujemy indywidualną krzywą rozwoju. Dzięki temu możemy obserwować, czy nie zostało zahamowane tempo wzrostu, czy nie spadła nadmiernie waga, czy nie zostały zaburzone proporcje między wzrostem a wagą.

Większość dzieci znajduje się między 5. a 97. centylem. Pamiętajmy, że wynik odczytany z siatki centylowej oznacza, jak wzrost czy waga dziecka mają się do  rówieśników – nie wiąże się z oceną stanu zdrowia.

Jeżeli wynik dziecka znajduje się poniżej 3 lub powyżej 97 centyla, jest niepokojący i wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli dziecko gwałtownie zmieniło pozycję centylową.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: