Kolka niemowlęca. Jak pomóc? Rozwiązania, doświadczenia, produkty

Kolka niemowlęca. Jak pomóc? Rozwiązania, doświadczenia, produkty

Kolka. Termin, który nam i naszym dzieciom spędza sen z powiek. Dosłownie. Jak ją rozpoznać? Czy każdy płacz lub marudzenie w nocy to kolka? Jak sobie z nią radzić? Czy jest na nią jakiś sposób? Jak pomóc dziecku? Postaram się odpowiedzieć na te pytania, podzielić doświadczeniem i podpowiedzieć różne rozwiązania oraz produkty.

Kolka - co to takiego?

Przede wszystkim musimy pamiętać, żekolki są niegroźne. Poza płaczem i niewyspaniem (zarówno dziecka, jak i rodzica), nie wywołują skutków ubocznych. Pojawiają się z reguły między 4. a 6. tygodniem życia tak nagle, jak nagle się kończą - w ciągu kilku miesięcy. Lekarze do tej pory nie odkryli przyczyn ich powstawania.

Kolka to nagły, bolesny skurcz jelit, który sprawia, że dziecko czuje silny ból, występujący głównie po południu, wieczorem lub w nocy. Efektem jest napięty brzuszek, a  maluch pręży się i podkurcza nóżki. Przytulenie dziecka pomaga z reguły tylko na chwilę, po czym znów zaczyna się płacz. Kolki trwają z reguły kilka minut, ale w skrajnych przypadkach - kilka godzin. Nie należy jednak mylić kolki z przypadkiem, gdy dziecko lekko postękuje, brzuszek jest napięty tylko podczas napadu płaczu, a maluch uspokoją się, gdy zostanie przytulony.

reklama

Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku?

Musimy zdać sobie sprawę, że na każdego niemowlaka działa co innego. Nie ma więc uniwersalnego sposobu na kolki u wszystkich dzieci. Trzeba wypróbować kilka metod. Do takich możemy zaliczyć między innymi:

  • ogrzewanie brzuszka ciepłym ręcznikiem,
  • ciepła kąpiel,
  • noszenie, kołysanie i przytulanie „brzuszek do brzuszka”,
  • podanie smoczka,
  • herbata antykolkowa dla mamy,
  • antykolkowa butelka, która eliminuje połykane przez dziecko wraz z mlekiem pęcherzyki powietrza powodujące kolki, bóle brzucha i problemy trawienne. Butelki antykolkowe zostały stworzone, aby wyeliminować te dolegliwości. Butelki różnią się miedzy sobą systemami. Niektóre wyposażone są w wentylowane podstawki, inne w odpowietrzający zawór znajdujący się w smoczku lub rurki odpowietrzające. Niektóre butelki antykolkowe posiadają specjalną budowę, która uniemożliwia gromadzenie się pęcherzyków powietrza na smoczku.
  • kolkowe rurki – pomagają złagodzić uciążliwe wzdęcia, kolki, zaparcia i bóle brzuszka. Ważne jest, aby wybrać rurkę wytworzoną z bezpiecznego i miękkiego PCV, nie powodującej podrażnienia odbytu dziecka. Na rynku można dostać wersję z otworem wylotowym i wlotowym (podstawowa) lub ulepszoną: z bocznymi otworami, dzięki którym – jak zapewniają producenci – są bardziej skuteczne. Rurki tego typu produkuje choćby firma Medi-Globe.
  • Kateter Windi jest także bezpiecznym wyrobem medycznym przeznaczonym specjalnie do tego celu. Jego działanie opiera się na powszechnie znanej i stosowanej w warunkach domowych metodzie, polegającej na umieszczeniu w odbycie dziecka końcówki termometru do mierzenia temperatury ciała. Dzięki łagodnie wyprofilowanej końcówce WINDI, stosowany zgodnie z instrukcją, nie podrażnia błony śluzowej odbytu. Po wprowadzeniu końcówki należy odczekać kilkadziesiąt sekund, do momentu usłyszenia wydostających się gazów.
  • ogrzewacze antykolkowe – na przykład zabawka sensoryczna i ogrzewacz w jednym – firmy Lullababy. W środek zabawki wsadza się wkład rozgrzewający, pomagający w dolegliwościach kolkowych.
  • specjalne mleko antykolkowe – szczególnie dla mam, które nie karmią piersią. Produkty firmy Nestle, np. Nan Expert Sensitive – to początkowe modyfikowane mleko, z myślą o niemowlętach z kolką i lekkimi problemami trawiennymi. Sprawdzi się również u dzieci z podejrzeniem alergii na białko mleka krowiego.

Podobny skład ma mleko Bebilon Comfort1. Dzięki specjalnemu składowi białka (białko zostało częściowo zhydrolizowane) oraz obniżonej zawartości laktozy mleko jest lekkostrawne. Skład kwasów tłuszczowych oraz zawartość odpowiednich węglowodanów (pomagających w tworzeniu się korzystnej mikroflory jelitowej) oznaczają bardziej miękkie i łatwiejsze do oddania stolce. Dodatek skrobi zagęszcza konsystencję, co pomaga zapobiegać połykaniu przez dziecko zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Bebilon Comfort 1 zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LCPUFA) i nukleotydy.

Humana AntiColic to mleko początkowe dla niemowląt z problemami żywieniowymi, które objawiają się kolkami, wzdęciami i zaparciami. Szczególnie opracowana kompozycja pozwala na zastosowanie mleka jako uzupełnienie karmienia piersią lub jako wyłączne karmienie Humana Anticolic, gdy z uzasadnionych powodów dziecko nie może być karmione piersią.

Ważne jest, aby wybierać mleko z obniżoną zawartością laktozy (gdy nie jest w pełni trawiona, może fermentować w jelitach i tworzą się nadmierne gazy), specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych oraz odpowiednie węglowodany, wspierające korzystną mikroflorę jelitową.

Należy pamiętać, że wprowadzenie tego rodzaju mleka powinnaś skonsultować z lekarzem.

reklama

Kolka niemowlęca - produkty medyczne

Z pomocą mogą przyjść także znane produkty medyczne, choć co do ich skuteczności – przynajmniej na podstawie swoich dwóch chłopców – nie mam przekonania.

Delicol – krople doustne, podawane przed każdym karmieniem. Przeznaczony jest dla niemowląt do 3-4 miesiąca życia. Polecany szczególnie, gdy dziecko nie toleruje laktozy.

Espumisan – podaje się  w postaci kropli do butelki z mlekiem lub niewielką ilością płynu na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią. Polecany dzieciom, które mają problemy ze wzdęciami.

Sab simplex – skład ma w zasadzie identyczny jak Espumisan. Różni się substancjami pomocniczymi. Skąd więc to zainteresowanie niemieckim produktem? Moim zdaniem diabeł tkwi w szczegółach – produkt naszych zachodnich sąsiadów, mimo że w składzie ten sam, co w przypadku polskich odpowiedników – jest po prostu niezwykle trudno dostępny w naszym kraju. A obiegowa opinia jest taka, że jak coś trudno dostać, to z pewnością jest tego warte. Czy rzeczywiście? Śmiem wątpić.

Faktem jednak jest, że według opinii na niektóre dzieci działa tylko Espumisan, a na inne Sab Simplex. Znaczącą różnicą, jaką znalazłam analizując ulotki Espumisanu i Sab simplex jest także dawkowanie. Niemiecki produkt należy wg. producenta dawkować znacznie więcej niż Espumisan. 

Bio Gaia – czyli krople probiotyczne dla dzieci, zawierające pałeczki kwasu mlekowego; przywracające prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit i pomagające w jego utrzymaniu. Są przede wszystkim suplementem diety, mają więc wzbogacać ją o pewne składniki niedostępne w innej formie.

Moim zdaniem najlepszym sposobem na kolki jest czas. W końcu zawsze po burzy przychodzi słońce, a to słońce z reguły zaczyna świecić swoim blaskiem przed świętowaniem ukończenia przez dziecko pół roku życia. Nie jest więc to okres jakiś bardzo odległy. Jeśli czytasz właśnie ten artykuł i liczysz, ile Wam jeszcze zostało, to pocieszę Cię. Ten czas nadejdzie szybciej niż się spodziewasz. Zapewne niezauważenie – tak jak pisałam na samym początku.

Cierpliwości! Cieszmy się z każdego dnia z naszym małym dzieckiem – bo nawet jeśli są to trudne chwile, to w rzeczywistości są najpiękniejsze w życiu każdego rodzica. Później będziemy do nich tęsknić.

A jak Wy sobie radzicie? Skomentujcie proszę i zostawcie swoje sprawdzone sposoby na kolki. Chętnie się dowiem, na co jeszcze nie wpadłam.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: