Jak zapobiec zakrztuszeniu się niemowląt podczas karmienia butelką

Czy wiesz, co robić, by dziecko się nie zachłysnęło mlekiem?

Jak zapobiec zakrztuszeniu się niemowląt podczas karmienia butelką

Każdy rodzic, który był świadkiem zachłyśnięcia się dziecka zastanawia się, jak zapobiec zakrztuszeniu się niemowląt podczas karmienia butelką. Jeśli twój maluch ma skłonność do dławienia się, przede wszystkim upewnij się, że karmisz go prawidłowo.

Dlaczego niemowlęta się krztuszą?

Według specjalistów niemowlęta często dławią się lub krztuszą, ponieważ ich drogi oddechowe są tak bardzo wąskie. Zdarza się, że jest to konsekwencja choroby bądź nieprawidłowości. To na przykład zaburzenia połykania, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, urazy mózgu czy opóźnienie rozwoju. Takie dzieci są bardziej narażone na zadławienie niż maluchy zdrowe i prawidłowo się rozwijające.

Dławienie się jest częstą przyczyną urazów i śmierci małych dzieci, głównie z powodu łatwego zablokowania ich dróg oddechowych. Potrzeba czasu, aby maluchy opanowały umiejętność żucia i połykania pokarmu. Ponadto niemowlęta mogą nie być w stanie kaszleć z wystarczającą siłą, aby usunąć niedrożność z dróg oddechowych.

Ofiarami zakrztuszenia są najczęściej dzieci do 3. roku życia. American Academy of Pediatrics wydała w 2010 r. dokument zatytułowany „Policy Statement – Prevention of Choking Among Children”, w którym omówiono zapobieganie zakrztuszeniu się u dzieci. Podkreślono, że są one bardziej narażone na zakrztuszenie niż dorośli nie tylko z powodu niedojrzałości odruchów fizjologicznych i zachowań, ale także ze względu na małe wymiary dróg oddechowych. źródło

Jak zapobiec zakrztuszeniu się niemowląt podczas karmienia butelką

Jeśli twoje dziecko ma skłonność do dławienia się, przede wszystkim upewnij się, że karmisz je prawidłowo. Dobra wiadomość jest taka, że by zapobiec zakrztuszeniu się dziecka podczas picia butelką, nie potrzeba specjalnych smoczków ani drogich butelek. Na co zwrócić uwagę?

Do butelki przymocuj smoczek zalecany dla wieku dziecka. Sprawdź jego etykietę, która wskazuje zalecany przedział wiekowy. Jeśli dziecko nagle zacznie połykać mleko, parska i prawie się zakrztusi podczas karmienia, wypływ mleka może być zbyt szybki. Jeśli podczas karmienia wydaje się, że dziecko ciężko pracuje, łatwo się męczy podczas ssania, a jego policzki zapadają się z powodu silnego podciśnienia, otwór na sutek może być zbyt mały.

Jak sprawdzić, czy przepływ w smoczku jest odpowiedni? Odwróć pełną butelkę do góry dnem - bez wstrząsania. Jeśli mleko płynie zamiast kapać, otwór jest zbyt duży. Jeśli nie kapie – jest za mały.

Według National Network for Child Care mleko modyfikowane lub mleko matki powinno przepływać przez otwór z szybkością jednej kropli na sekundę. Pamiętaj, że jeśli przepływ jest zbyt silny, może to spowodować zakrztuszenie się dziecka.

Jeśli mleko z butelki płynie za szybko, smoczek jest zużyty lub pęknięty, wymień smoczek natychmiast, koniecznie przed karmieniem dziecka.

Podczas karmienia trzymaj dziecko tak, aby jego głowa była lekko uniesiona i prosta. Nie pozwól, aby się przechyliła. Picie z głową odwróconą na bok lub odchyloną do tyłu utrudnia dziecku połykanie.

Podczas karmienia malucha butelkę trzymaj pod kątem prostym. Przed jej podaniem pozwól smoczkowi napełnić się mlekiem. To pomoże zminimalizować połykanie powietrza. Połóż smoczek na ustach dziecka, po czym delikatnie wsuń go do ust.

Obserwuj dziecko, kiedy pije mleko czy wodę z butelki. Bardzo ważne jest, by nie zostawiać dziecka samego z butelką. Idąc do drugiego pokoju możne przeoczyć moment zakrztuszenia, a brak szybkiej reakcji może prowadzić do tragedii.

Jeśli dziecko przestanie ssać, nie chce już pić lub zasypia, wyjmij smoczek z ust. Pozostawienie go może spowodować, że płyn wypełni usta dziecka, co może doprowadzić do zakrztuszenia się. Jeśli dziecko lubi zasypiać, ssąc smoczek od butelki, zaproponuj mu bezpieczniejsze rozwiązanie – tradycyjny smoczek.

reklama

Co robić, gdy dziecko się krztusi podczas karmienia?

Jeśli maluch podczas picia z butelki zacznie się dusić lub krztusić, natychmiast wyjmij butelkę z ust. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój.

Należy pozbyć się tego, co maluch ma już w buzi i w nosie. Co robić? Podnieś dziecko i pozwól mu wypluć płyn, obracając je twarzą do podłogi. Dzięki temu mleko będzie mogło swobodnie wypłynąć z buzi.

W sytuacji, kiedy dziecko zakrztusi się w trakcie karmienia, czy to piersią, czy też butelką, należy odstawić je od źródła płynu. Pierwszą reakcją musi być ułożenie go na brzuch, koniecznie z nisko opuszczoną głową.

Czasem sytuacja się komplikuje. Jeśli podniesienie dziecka nie pomaga, należy je położyć na ręce/przedramieniu w pozycji na brzuchu, lekko przechylić głowę w dół, kilka razy otwartą dłonią oklepać okolicę międzyłopatkową.

Jeśli nie udaje się przywrócić drożności dróg oddechowych, należy wezwać pogotowie. Jeśli dziecko straciło przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie 999 lub 112 i rozpocząć reanimację.

Aby być przygotowanym na nagłe przypadki, warto wziąć udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, choćby online. Dzięki temu można dowiedzieć się, co robić w nagłych wypadkach, a i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR).

WAŻNE!

Jeśli po zachłyśnięciu płynem pojawi się gorączka albo kaszel, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ być może doszło do zachłystowego zapalenia płuc. Jego objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od zachłyśnięcia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: