Czkawka u niemowlaka - przyczyny i jak sobie poradzić

Czkawka u niemowlaka - przyczyny i jak sobie poradzić

Czkawka u niemowlaka jest w większości przypadków, czymś zupełnie naturalnym i potrafi pojawiać się kilka razy w ciągu doby. Sprawdź jakie są jej przyczyny, a przede wszystkim jak można pomóc dziecku.

7 możliwych przyczyn czkawki


Tak, jak już wspominaliśmy czkawka u niemowląt jest czymś normalnym i najczęściej stanowi większy problem dla rodziców, niż dla maluszków. Tymczasem najczęściej nie jest objawem żadnej niepokojącej dolegliwości, chyba że występuje bardzo często i łączy się z innymi dolegliwościami. częstych i długotrwałych czkawek. Wtedy może sugerować problemy z układem pokarmowym (refluks).

Oto przyczyny czkawki

1. 
Słaba przepona

Skurcze mięśni przepony pojawiają się podczas drażnienia nerwów przepony oraz jej samej. Ponieważ niemowlęta rodzą się z niedostatecznie rozwiniętym układem nerwowymi, więc nagłe skurcze mogą prowadzić do gwałtownych czknięć. Wraz z upływem czasu zarówno przepona, jak i pozostałe mięśnie brzucha stają się mocniejsze, więc zmniejsza się zarówno nasilenie, jak i częstotliwość czkawki. 


reklama

2. Przejedzenie

Przejedzenie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których małe dzieci dostają czkawki. Jeśli żołądek zbyt szybko staje się pełny, to rozciąga się i zaczyna naciskać na przeponę powodując gwałtowny skurcze i w rezultacie czkawkę.


3. Wychłodzenie ciała

Zdarza się, że nagły spadek temperatury ciała może również powodować czkawkę. System termoregulacji ciała u niemowląt nie jest jeszcze w pełni dojrzały, więc dzieci gwałtownie reagują na zmiany temperatury. Dlatego często po kąpieli niemowlęcia możemy zauważyć pojawienie się czkawki.

reklama

4. Zbyt gwałtowne zasysanie powietrza

Wiele dzieci ma tendencję do zbyt łapczywego łykania pokarmu, zarówno z butelki, jak i z piersi. W związku z tym, wraz z pokarmem zasysają dużą ilość powietrza. Jeśli zauważasz, że twojego maluszka czkawka męczy głównie podczas posiłków, to sprawdź, czy prawidłowo chwyta pierś (jeśli karmisz naturalnie), a w przypadku karmienia butelką zobacz, czy otwór w smoczku nie jest zbyt duży.

5. Głośny śmiech 

Dziecko śmiejąc się, gwałtownie połyka powietrze, co powoduje czkawkę. 

reklama

6. 
Dieta mamy


Jeśli karmisz piersią, to również pokarmy, które spożywasz mogą wywołać czkawkę u twojego dziecka. Do najbardziej podejrzanych należą: jaja, orzeszki ziemne, kofeina, pszenica, czekoladki, owoce cytrusowe i produkty sojowe.

7. Refluks żołądkowo-przełykowy

Jest to dość powszechna dolegliwość u dzieci. Refluks występuje wtedy, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku lub do jamy ustnej. U niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia jest to zjawisko fizjologiczne i najczęściej nie wymaga leczenia. Jeżeli jednak niemowlę ulewa często, gwałtownie i w dużych ilościach konieczna jest wizyta u lekarza

Jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki?

  • Jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj maluszka do piersi. Pamiętaj, że wielu dzieciom potrzebna jest krótka przerwa na odbicie w trakcie lub po jedzeniu. Możesz również wypróbować różne pozycje podczas karmienia i oczywiście sprawdzaj, czy maluch prawidłowo chwyta pierś.
  • Jeśli karmisz butelką zaopatrz się w butelkę posiadającą specjalny system zapobiegający przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do mleka. Jeśli jednak po karmieniu wystąpiła uporczywa czkawka możesz niemowlęciu podać trochę ciepłej wody do picia
  • Po kąpieli staraj się przewijać i przebierać niemowlę w ciepłej łazience, żeby nie odczuło zmiany temperatury
  • Możesz również delikatnie dmuchnąć w twarz maleństwa
  • Sprawdź, czy dziecko nie marznie i czy nie ma przemoczonej pieluszki. Jeśli mu zimno otul je ciepłym kocykiem
  • Połóż niemowlę na brzuszku i delikatnie je klep i głaszcz pleckach
  • Jeżeli maluszek jest przejedzony postaraj się go nosić w pozycji pionowej, tak aby główkę opierał na twoim ramieniu. Dzięki temu pokarm szybciej przedostanie się do jelit.  
  • Możesz też rozśmieszyć malucha. Śmiech spowoduje zmianę rytmu oddechu i ustąpienie czkawki.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: